Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
1 na 1 z widzem
Aleksandra Radzikowska 17 listopada, 2015, 19:08 Kultura i rozrywka
Łukasz Piecyk
W zeszłym roku jeden z monodramów odbył się na parkingu podziemnym teatru. (fot. Łukasz Piecyk)

Zbliża się jubileuszowa 30. edycja Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Kto w Baju Pomorskim najlepiej przeniesie widzów do swojego świata? Odpowiedzi można szukać tam w dniach 20-22 listopada.

Obroni się tylko ten, kto posiada talent, bo monodramy to dla aktora test najwyższej próby. Albo wciągnie widza w swoją opowieść i interakcję, albo ten będzie rozmyślał o niedzielnym rosole. Warto jednak zaryzykować, chociaż dla artystów, którzy już niedługo przyjadą do Torunia, pewnie z ryzykiem nie ma to wiele wspólnego.

20 listopada festiwal swoim występem otworzy Krzysztof Gordon. „Śmieszny staruszek” to monodram na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza o refleksji na temat starości. Wstydzimy się jej, nie chcemy dostrzegać, czasem napełnia nas lękiem. A może warto wsłuchać się w to, co mówią ci, których prawdy życiowe wynikają po prostu z doświadczenia?

– Widziałam już Krzysztofa Gordona na scenie, podobnie jak Jacka Poniedziałka, który tego dnia wystąpi z monodramem „Wraki” – mówi Barbara Kamińska, kierownik realizacji TSTJA. – To mistrzowie. Gwarantują spotkanie ze sztuką najwyższej próby.

„Wraki” to dramatyczna i poruszająca historia życia Edwarda Carra. Widz poznaje go w domu pogrzebowym. Czuwając nad trumną z ciałem żony, Edward próbuje „wyspowiadać się”, opowiedzieć o sobie i swoich najbliższych. O plotkach, seksie, wspólnym biznesie, kłamstwie, soli życia. To historia mężczyzny, który szukając matki, odnalazł miłość życia, a pytanie o tabu kazirodztwa to próba zmierzenia się teraźniejszą wersją mitu o Edypie.

W sobotę 21 listopada wieczór otworzy Marta Andrzejczyk monodramem „Letnie małżeństwo”. Jako Kaśka, kurpianka mazurska, opowie widzom o swoim siedmiotygodniowym małżeństwie ze szlachcicem. Pojawi się tu mezalians z polityką, historią i absurdem, problem niedopasowania i obraz rządów zaściankowych polityków. Mateusz Deskiewicz w „Być jak Charlie Chaplin” zmierzy się zaś z legendą. Scenariusz Piotra Wyszomirskiego zestawia ze sobą i konfrontuje współczesnego aktora z mistrzem kina niemego. Widz nie może liczyć na oczywistość, bo podobno nawet w konkursie na sobowtóra mistrza sam Charlie Chaplin zajął dopiero trzecie miejsce.

– Na dużej scenie wystąpi też Wiesław Komasa z „Różewiczograniem” – dodaje Barbara Kamińska. – I w tym przypadku nazwisko aktora wystarczy za odpowiednią recenzję.

Kolejny raz zmierzy się z poezją, a tęsknotę spróbuje odkryć na nowo w twórczości Tadeusza Różewicza. Słowacki aktor Peter Cizmar odkryje zaś na nowo „Makbeta”, który cierpi i próbuje zmierzyć się z własnym umysłem. Czy jest mordercą, czy to tylko projekcja jego myśli? Czy uda mu się oddzielić rzeczywistość od iluzji? Aktor sprowokuje śmiałków do zabawy intelektualnej. Na widowni warto znaleźć się również trzeciego dnia festiwalu, bo najpierw Marta Czaplewska z „HM, HM!” będzie próbowała zaczarować przybyłych gości, by za chwilę odczarować mogła ich Joanna Wawrzyńska monodramem „Rajcula warzy”. Okaże się, czy prawdziwy archetyp śląskiej gospodyni istnieje i czy warto gotować, jeśli nie ma dla kogo…

Aleksander Rubinovas w przedostatnim monodramie tegorocznego festiwalu zmieni optykę patrzenia na świat. „Koba-Stalin” to historia przedstawiona z perspektywy Fudzi – przyjaciela dyktatora. To opowieść o tym, w co może przerodzić się strach, nierzadko przyczyna największych zbrodni, tym samym jest to współczesna interpretacja powiedzenia: „uchowaj od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam”. Jubileuszową edycję zakończy monodramem „DIVA Show” Kamil Maćkowiak. Trzonem spektaklu jest poszukiwanie własnej tożsamości płciowej. Narcyz ze zdiagnozowanym borderline marzy o estradowym sukcesie i poklasku. Z tej fantazji rodzi się jego własna kreacja Tiny Turner. Ten spektakl ma też drugie dno, ale żeby się o tym przekonać, trzeba wybrać się do teatru.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także