10 lat temu odszedł Jan Paweł II. W 1999 roku Papież Polak odwiedził Toruń [Zdjęcia]

Jan Paweł II w 1999 roku odwiedził Toruń. Pojawił się m.in. na Starym Mieście oraz w Auli UMK (fot. Adam Zakrzewski)

Dziś przypada 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37, w wieku 84 lat, w Rzymie. Jego pontyfikat trwał 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni.

Karol Wojtyła został wybrany na Tron Piotrowy podczas konklawe 16 października 1978 r. Tym samym został 264 papieżem w dziejach. Był zarazem pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra nie-Włochem i pierwszym papieżem-Słowianinem.

Papież Polak urodził się 18 maja w Wadowicach. Przerywając polonistykę na Uniwersytecie Jagielońskim, odbył studia seminaryjne w warunkach konspiracyjnych. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. w katedrze na Wawelu z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. W wieku  38 lat został mianowany biskupem pomocniczym krakowskim i biskupem tytularnym Ombi. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu z rąk abp. Eugeniusza Baziaka.

W czerwcu 1999 roku Jan Paweł II odwiedził Toruń. Papież przyleciał z Bydgoszczy i wylądował na toruńskim lotnisku o godz. 13.35, gdzie został powitany przez władze lokalne i hierarchię Kościoła. Następnie przejechał papamobile na Stare Miasto, by w Domu Biskupim zjeść obiad i odpocząć.

W Toruniu Papież odwiedził grób Mikołaja Kopernika, spotkał się z rektorami szkół wyższych, a także modlił się w katedrze świętych Janów. W przemówieniu do ludzi świata nauki, w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Papież podkreślił, że to na uczonych i na ludziach kultury ciąży odpowiedzialność za dążenie do prawdy i życie prawdą, tak aby współczesny świat ustrzegł się rozpaczy i odzyskał nadzieję.

Wieczorem podczas nabożeństwa czerwcowego Jan Paweł II ogłosił błogosławionym Stefana Wincentego Frelichowskiego, młodego kapłana zamęczonego w Dachau, patrona polskich harcerzy.

Fot. Adam Zakrzewski