25 prac o współczesnej Polsce na obchody 25-lecia

"Ten dzień" mogliśmy oglądać w ubiegłym roku na jednym z bilbordów w Toruniu (fot. nadesłane)

W tym roku grupa artystyczna Galeria Rusz obchodzi dwie bardzo ważne, okrągłe rocznice – 25 lat nowej Polski i 15 lat istnienia Galerii Rusz. Z tej okazji grupa zaprezentuje 25 prac o współczesnej Polsce na obchody 25 lecia.

Działalność Galerii Rusz jest nierozerwalnie związana z ostatnim ćwierćwieczem, gdyż refleksyjna szuka krytyczna, którą artyści uprawiają w przestrzeniach publicznych, nie byłaby możliwa za czasów poprzedniego systemu. Równocześnie artyści Galerii Rusz są pełni troski o kondycję polskiego społeczeństwa.

„Wraz ze zmianą sytemu, w naszej rzeczywistości ekonomiczno-społecznej zmieniło się bardzo wiele, lecz nasze zbiorowe myślenie zmieniło się w nikłym stopniu. Świat cały czas się zmienia, a my nadal czujemy się zbici, odrzuceni, pokrzywdzeni i ośmieszeni. Z wiecznymi pretensjami, kompleksami, poczuciem winy i rojeniami o przeszłej lub przyszłej bohaterskiej sławie, oraz marzeniami o wyśnionej krainie, gdzie będziemy w końcu czuć się jak u siebie…, bo tu i teraz niestety nie możemy być szczęśliwi. Jeśli jedno z największych zwycięstw w naszych dziejach – Solidarność i upadek komunizmu postrzegamy jako jedną z naszych największych klęsk – to czy nie powinniśmy obchodów 25-lecia upadku komunizmu poświęcić użalaniu się nad sobą? Zamiast od najlepszej, pokażmy się więc od najgorszej strony.”

Od stycznia do grudnia tego roku Galeria Rusz pokaże 25 prac na dwóch swoich stałych bilbordach – w Warszawie i Toruniu. Projekt już wystartował i w przestrzeni miejskiej były eksponowane 4 prace z tego cyklu. Praca „Choroby” reklamowała nasze niewymowne pragnienie chorób, wojen i rozpaczy.