Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Jesienne smaczki w Od Nowie
Aleksandra Radzikowska 5 października, 2015, 10:16 Kultura i rozrywka Od Nowa
zdjęcia tylko toruń (3)
Kult, Mikromusic i Natalia Przybysz wrócą do Torunia. Fani mogą liczyć na nowości i stare hity, ale przede wszystkim na spotkanie z muzyką najwyższej klasy (fot. Łukasz Piecyk)

Jesień to dobry okres dla melomanów. Muzycy pokazują światu swoje nowe dzieła i do łask słuchaczy, po letniej przerwie, powracają koncerty klubowe. A te klimat mają niezastąpiony.

Już jutro do Od Nowy powinni wybrać się wszyscy, którzy lubią muzykę tradycyjną i podaną im ze sceny w wersji akustycznej. Dikanda to grupa powstała w Szczecinie w 1997 roku. Jej członkowie przez lata pracowali nad oryginalnym brzmieniem i własnym stylem. Czy im się to udało, najlepiej sprawdzić na żywo. Niezdecydowanym podpowiemy, że hasła: kultura Orientu, folklor bałkański, macedoński i cygański to określenia przypisywane właśnie ich muzyce. Dobrze ducha zespołu opisuje też jego nazwa, bo w jednym z afrykańskich dialektów określa ona rodzinę.

5 października uśmiechy zagoszczą zaś na twarzach kinomanów. Na inaugurację sezonu w „Niebieskim Kocyku” czeka na nich ciekawa propozycja – pokaz filmu „MANIA” z autorską muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. Nieco później, bo 9 października, klub szturmować będą miłośnicy grupy Kult. Stali bywalcy polskich festiwali i salek koncertowych wiedzą, że Kazik Staszewski to gwarancja świetnego koncertu. I nie chodzi nawet o to, że spodziewać można się „Baranka”, „Polski” albo „Wódki”. Jak artysta, powoli snując się po scenie, w widownię wysyła tak potężne pokłady energii? Pewnie w tym tkwi również tajemnica jego wieloletniej obecności na rynku. Kult to charakterystyczna muzyka i teksty, ale także spektakle świateł, które koncertom towarzyszą. Jesienną, „pomarańczową” trasę, zagrają jedynie w wybranych kilkunastu miastach Europy. Toruń ma zatem szczęście.

– 10 października wystąpi u nas również zespół Mikromusic, który będzie promował swój nowy album „Matka i żony” – mówi Justyna Bieluch. – To najbardziej energiczna płyta, jaką artyści nagrali do tej pory.

Ciekawe, jak nowe utwory zmieszają się koncertowo z najbardziej znanymi piosenkami zespołu – „Takiego chłopaka” czy „Zostań tak”. Pewny jest natomiast wyjątkowy mikro-klimat. Z takiej atmosfery słyną też spotkania na żywo z Natalią Przybysz. Jej album „Prąd” zdobył uznanie nie tylko w oczach branży, czego dowodem były tegoroczne Fryderyki, ale również wśród melomanów. „Jak to się stało, że zapomniałam o swoich piersiach?!” zaśpiewa z fanami na pewno, a być może zagra też na basie do „Królowej śniegu”. Warto na to zaczekać do 15 października.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także