73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Toruniu

Fot. nadesłane

Toruń ponownie uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. We wtorek 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy AK na Placu Rapackiego.

W tym roku przypada 73. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji na Starym Mieście Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowego, związana z I LO im. Mikołaja Kopernika, przygotuje „Żywe barykady”. Od godziny 10.00 do 14.00 będzie je można zobaczyć przy skrzyżowaniu ulic Strumykowej i Szerokiej, a od 16.00 do 18.00 przy Placu Rapackiego.

Na barykadach powstaną:

  • powstańczy punkt sanitarny
  • radio powstańcze „Błyskawica”
  • powstańczy punkt krawiecki- szycie opasek powstańczych
  • kuchnia powstańcza
  • śpiewanie piosenek powstańczych i żołnierskich
  • wykonana kopia niemieckiej wyrzutni rakietowej „Nebelwerfer”, z jakich Niemcy ostrzeliwali pozycje
  • wystawa 14 wielkoformatowych obrazów na płótnie o tematyce powstańczej oraz prezentacja kopii „Pomnika Małego Powstańca” wykonanych na tę okoliczność przez osadzonych z Zakładu Karnego we Włocławku w ramach wspólnego projektu resocjalizacyjnego opartego na pracy z historią
  • wystawa zdjęć wolontariuszy MHW odtwarzających na ulicach i w piwnicach Torunia sceny z Powstania Warszawskiego
  • Poczta Powstańcza MHW-organizacja punktu ostemplowywania pieczęciami
  • Poczty Polowej MHW oraz Barykada nr 1/Barykada nr 2 specjalnie na ten cel przygotowanych przez MHW i Pocztę Polską kartek pocztowych i znaczków okolicznościowych. Będzie możliwość zaadresowania i wysłania kartki ostatnim żyjącym Powstańcom Warszawskim (adresy zostaną podane zainteresowanym). Przesyłki Poczty Specjalnej będą przenoszone pieszo przez oddelegowanego pracownika poczty i harcerzy na trasach: w godz. 10.00-14.00:  Urząd Pocztowy nr 2-Rynek Nowomiejski na Barykadę nr 1 na ul. Strumykowej, a następnie do Urzędu Pocztowego nr 1- Rynek Staromiejskiw godz. 16.30-18.00: Urząd Pocztowy nr 2 na Barykadę nr 2 na Placu Rapackiego, a następnie do Urzędu Pocztowego nr 1 – Rynek Staromiejski.

O godz. 17:00 w Toruniu zawyją syreny alarmowe (w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego) i rozpocznie się uroczystość wojskowa na placu Rapackiego, połączona ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy AK.

O godz. 18:00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego będzie można posłuchać koncertu „Bardowie w Malwach”. Ponadto, w czasie uroczystości kolportowany będzie kolejny numer Gazetki Powstańczej.