Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
95% uszkodzeń akumulatorów samochodów wynika z winy użytkownika
Marcin Tokarz 30 września, 2014, 1:04 Męska końcówka
arpol 1
W ciągu roku na świecie produkuje się ok. 360 mln szt. akumulatorów kwasowych. Każdy z nich ostatecznie powinien być poddany recyklingowi (fot. Adam Zakrzewski)

Kawał ołowiu wypełniony energią uzależnia od siebie całe auto. Dzięki drobnym przepływom prądu pojazd gra i huczy, tak jak tego od niego oczekujemy. Czasem zbyt intensywnie – wtedy budzimy się z ręką w nocniku.

Zbyt bagatelizuje się rolę akumulatora w napędzaniu samochodu. Bak paliwem możemy zalać do pełna setkami złotych, ale bez kloca wypełnionego elektrolitami wszystko jest warte tyle co nic. By zapobiec jego całkowitej awarii, wystarczy zachować czujność i stosować się do kilku ważnych rad. Gdy do niej dojdzie, możemy winić martwy przedmiot lub samych siebie. Jemu Stwórca rączek i mózgu nie dał… Nam tak, więc otoczmy go należytą opieką.

Na zakupie, umiejscowieniu i uruchomieniu za jego pomocą silnika znajomość z akumulatorem się nie kończy. Prosta łamigłówka zamienia się w bardziej złożoną, gdy zna się rzeczywistość ze strony działów reklamacji dystrybutorów tych cudeniek.

– Zacznijmy od tego, że 95% składanych reklamacji jest bezzasadnych, ponieważ są spowodowane złym użytkowaniem akumulatora – zauważa Karol Gołębiewski z Działu Reklamacji Arpol Motor Company, hurtowni motoryzacyjnej, mieszczącej się przy ul. Szosa Bydgoska 52. – Pozostałe 5 % faktycznie dotyczy wady produkcyjnej, która wychodzi po pierwszych miesiącach korzystania. Na przykład zwarcie celi, zwykle zgłaszane po 1,5-2 latach użytkowania, bierze się z niedbalstwa nabywcy. Rozróżniamy dwie zasadnicze przyczyny uszkodzenia akumulatora – jego zasiarczenie spowodowane głębokim rozładowaniem i eksploatacją w takim stanie lub spływ masy czynnej, będący skutkiem przeładowania bądź znów nieprawidłowej eksploatacji.

Co kryje się pod tym kategorycznym stwierdzeniem? Głównych przyczyn awarii jest przynajmniej tyle ile palców u jednej ręki. Od przekręcenia kluczyka w stacyjce wiele się zaczyna… Uruchamianie silnika z rozładowanego np. w 50% akumulatora daje efekt zastosowania o połowę mniejszej baterii. Równie dobrze moglibyśmy użyć tej z małego Fiata w Mercedesie z silnikiem wysokoprężnym. Każdy zdaje sobie sprawę, że taki układ długo nie przetrwa.

Zdarzają się przypadki przeładowania akumulatora w drodze wysterowania go przez regulator napięcia prądów dużo wyższych niż dopuszczalne. Prawidłowe ładowanie w aucie powinno zawierać się w granicach 13,8V- 14,4V.

Tutaj kłaniać się będzie także prawidłowy wybór wielkości akumulatora dopasowany do poszczególnych modeli samochodów. Planowanie oszczędności w tym zakresie na dłuższą metę się nie opłaci.

– Jeśli do za dużego auta damy za mały akumulator, dojdzie do jego przeciążenia i przeładowania, co może doprowadzić do opadu masy czynnej – tłumaczy Karol Gołębiewski. – Z kolei w odwrotnym przypadku alternator nie będzie w stanie go na tyle doładować, żeby utrzymał swoje prawidłowe napięcie. W konsekwencji istnieje ryzyko zasiarczenia. Bilans energetyczny pojazdu powinien być stały.

Docenimy to szczególnie w zimie, kiedy odpalenie silnika wymaga większej ilości energii niż zwykle, pamiętając, że przy -25 st. C. moc rozruchowa akumulatora spada do 60%. Przypuśćmy jednak, że nasze źródło prądu jest dobrze dobrane do naszego auta, ale mimo to płata figle. Już przy trzeciej próbie rozruchu, gdy silnik nie zaskoczy, powinniśmy się zastanowić nad powodami takiego zachowania.

– Niekiedy kierowcy ratują się pożyczeniem prądu z drugiego pojazdu za pomocą przewodów rozruchowych, ale to rozwiązanie mało perspektywiczne – podpowiada Karol Gołębiewski. – Owszem, do pracy dojedziemy, ale krótka podróż nie zagwarantuje nam odpowiedniego doładowania, a wielogodzinny postój przed powrotem ponownie wyczerpie zasoby energii. Musimy się wtedy liczyć z zasiarczeniem. Następstwem takiego zdarzenia powinno być powolne naładowanie niskim napięciem za pomocą prostownika.

Na rynku są dostępne prostowniki do akumulatorów z płynnym elektrolitem oraz specjalne ładowarki z zabezpieczeniem elektronicznym i małym prądem ładowania dedykowane do akumulatorów
AGM i żelowych, np. marki Bosch model C3 i C7.

Na jakość ładowania w samochodzie wpływ ma czystość i dobry styk wszystkich połączeń elektrycznych – pokryty tlenkami i siarczanami styk czop-zacisk grozi spadkiem napięcia ładowania nawet o 1V. Samochód może mieć sprawną instalację ładowania, a przez brak dbałości o stan połączeń bateria z czasem i tak ulegnie uszkodzeniu.

Jego żywotność zależy przede wszystkim od stanu instalacji elektrycznej auta i akcesoriów zamontowanych w samochodzie. Zbyt wysoki pobór prądu na postoju spowoduje szybkie zużycie każdego, nawet najlepszego akumulatora.

Często zdarza się, że mimo wyłączonych wszystkich odbiorników stwierdza się przepływ prądu w obwodzie baterii. Należy zlokalizować i usunąć taką usterkę, o ile nie chcemy, by dwudniowy postój wyczerpał połowę energii zgromadzonej w ołowianym „pojemniku”.

Jeśli mamy w zwyczaju eksploatowanie samochodu na krótkich trasach, szczególnie w jeździe miejskiej, znów znajdujemy się w niekomfortowej sytuacji. Nasz akumulator pozostaje wtedy ciągle niedoładowany, a już wiemy, jakie niesie to ryzyko – jego przedwczesne zużycie.

Choć stale czyha na niego jakieś licho, nadzieja nie umiera, dopóki baterie są jedynie niedoładowane, a my szybko uzupełnimy braki. Niemożność uruchomienia samochodu nie jest równoznaczna z koniecznością zakupu nowego akumulatora czy wizyty w serwisie. Na to zdecydujmy się dopiero po nieudanym – mimo iż odpowiednim – ładowaniu.

Za sobą mamy już lekcję obchodzenia się z akumulatorem, a teraz tę wiedzę skonfrontujmy z różnymi typami baterii. Starszym pojazdom posłuży tradycyjna konstrukcja z płynnym elektrolitem, zaś te intensywnie eksploatowane oraz samochody z napędem hybrydowym czy systemem Start-Stop powinny być wyposażone w znacznie wydajniejsze i odporne na pracę cykliczną akumulatory AGM. Z kolei żelowe znajdą zastosowanie tam, gdzie potrzebne jest długotrwałe zasilanie, jak np. przyczepy kempingowe, jachty. Nie nadają się jako rozruchowe.

W ofercie Arpolu dostępne są akumulatory trzech producentów – Maxis, Banner oraz Bosch – uszeregowane kolejno od najniższej do najwyższej klasy. Dwie ostatnie marki oferowane są również w wersji AGM.

Gdy staniemy się właścicielami w pełni sprawnego źródła prądu, okażmy mu zrozumienie i troskę. Może to tylko dziesięciokilogramowy kawał ołowiu, ale od niego zależy, czy dojedziemy do celu.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także