Afrykańska przygoda dla najnajów

Teatr Muzyczny w Toruniu przegotowuje kolejną premierę dla teatralnych najnajów. Tym razem, wbrew lutowym chłodom, spektakl zabierze najmłodszych widzów na wyprawę do egzotycznej Afryki.

Po sukcesie bajki muzycznej Rosnę, cieszącej się sympatią zarówno najmłodszych widzów, jak i ich rodziców, Teatr Muzyczny w Toruniu przygotowuje kolejną premierę przeznaczoną dla odbiorców w wieku od 1 do 6 roku życia. Reżyseria ponownie została powierzona sprawdzonemu już duetowi – tak na scenie, jak i w życiu prywatnym – Marioli Fajak-Słomińskiej i Januszowi Słomińskiemu. Tym razem twórcy zapraszają maluchy do tytułowej egzotycznej krainy. Bohaterem opowieści jest Jacuś, który przenosi się we śnie do afrykańskiej dżungli, gdzie spotyka go wiele przygód. Poznaje także jej mieszkańców: zebrę, żyrafę, małpę i krokodyla.

Afrykańska przygoda była dotychczas grana na scenach gdańskiego Teatru Miniatura, szczecińskiej Pleciugi oraz wrocławskiego Teatru Lalek. Wszędzie cieszyła się ciepłym przyjęciem przez małych widzów. Jacuś jest niemowlęciem, wygląda podobnie, jak widzowie, którym jest dedykowany. Jest też odważny i ciekawy wszystkiego, co go otacza. Śmiało wkracza w interakcje z egzotycznymi zwierzakami, nie płacze, kiedy upadnie i, być może dlatego, dzieci tak go pokochały… – mówi Mariola Fajak-Słomińska, która jest także współautorką scenariusza.

Na uwagę zasługuje także przyjazna dzieciom scenografia autorstwa Jolanty Brejdak. Pokój wygląda typowo, jak każdy dziecięcy kącik, a przecież jest niezwykły. Tu domowa roślinka zmienia się w najprawdziwszą palmę, huśtawka w roztańczoną małpkę, a plażowa piłka w słonia… Tylko trzeba użyć wyobraźni… – zachęca Janusz Słomiński. Co ważne, scena znajduje się na poziomie widowni, a krzesełka zastępują miękkie poduszki, co dodatkowo podkreśla atmosferę dziecinnego pokoju

Historia opowiadania bez słów – językiem gestów, muzyki i światła – sprawia, że fabuła jest całkowicie zrozumiała nawet najmłodszych widzów, a częste zmiany kolorowej scenografii i pojawiający się kolejni bohaterowie przykuwają uwagę maluchów. Spektakl dostosowany jest do możliwości percepcyjnych dzieci młodszych niż przedszkolne. Rozwija inteligencję emocjonalną małych widzów, uwrażliwia ich na sztukę i oswaja z teatralnymi środkami wyrazu. Afrykańska przygoda to znakomita propozycja na pierwsze spotkanie z teatrem!

Premiera spektaklu odbędzie się 18.02 o g. 12:00 w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym przy ul. Żeglarskiej 8. W lutym będzie można obejrzeć go także 19 i 26 lutego.

Afrykańska Przygoda
Scenariusz, inscenizacja, reżyseria: Mariola Fajak-Słomińska, Janusz Słomiński
Scenografia: Jolanta Brejdak
Muzyka: Paweł Dudzik
Obsada: Damian Droszcz, Patrycja Kowalewska