Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Agata Kulesza: aktor musi rozdrapywać blizny
Aleksandra Radzikowska 8 listopada, 2014, 15:53 Kultura i rozrywka Od Nowa Wywiad
ADAM TOFI (5)
Agata Kulesza odebrała podczas gali otwarcia 12. edycji MFF Tofifest Złotego Anioła (fot. Adam Zakrzewski)

„Kobiety, które ostatnio gram są silne, ale coś się z nimi w środku dzieje” – mówi w rozmowie z Aleksandrą Radzikowską Agata Kulesza, obecnie pierwsza dama polskiego kina.

Ma Pani jeszcze w torebce wywiad z prof. Leszkiem Kołakowskim?

Nie noszę już notesu i zdjęć. Wszystko załatwia telefon, ale to wciąż bardzo ważna dla mnie rozmowa. Jest tam kilka pięknych i mądrych zdań.

Dlatego mówi Pani, że jest zadowolona, a nie szczęśliwa?

Tak, powtarzam to właśnie za prof. Kołakowskim. Są mgnienia, gdy czuję, że dotykam szczęścia. Generalnie bywam zadowolona.

Poprosiłam przyjaciół o zdefiniowanie Pani osoby w trzech słowach. Usłyszałam m.in.: jesień, wódka, kalejdoskop, seks, oczy, piękno, autentyczność, humor, czarny. Nikt nie powiedział, że Kulesza to aktorka. Lepszej definicji tego zawodu nie znam.

To niesamowite, naprawdę. Pozornie kojarzę się z ciemnymi aspektami, ale jestem przecież radosna. A może nie… może właśnie tylko pozornie? Już w szkole aktorskiej jeden z profesorów mówił mi: „Wiesz Agata, bo nawet, gdy się uśmiechasz, to ja myślę, że płaczesz”. Chyba coś w tym jest i kamera to widzi. Wyciąga ze mnie smutek.

Mam wrażenie, że Pani jest taka trochę jesienna. Nie letnia i nie zimowa.

Niesamowite słowa. Mam gdzieś ten smutek głęboko schowany i pewnie tak jest… ale wódka i seks?!

I jeszcze czerwone wino.

Przerzuciłam się na białe (śmiech). Jestem aktorką i nie ma o czym dyskutować, ale rzeczywiście są takie czasy, że ta nazwa straciła swój sens. Nagle co drugi jest aktorem. Wszystkim się wydaje, że to takie bardzo proste wystąpić gdzieś. Jeśli ktoś umie rzeźbić, niech sobie rzeźbi. Jeśli ktoś potrafi grać, to niech gra. Ważne, żeby było to dobre jakościowo i nie kojarzyło się z pustostanem.

Pani jest przedstawicielką seksu umysłu i oszczędnego grania?

Tak, właśnie tak. W głowie różne rzeczy mi się mielą i te refleksje powstają. Wtedy wnoszę na scenę to, co mam w środku. Myślą i spojrzeniem. Mnie w ogóle interesuje aktorstwo, które polega na myśleniu. Nie na dopowiadaniu i pokazywaniu wszystkiego. Kamera i tak to widzi. Głęboko wierzę w inteligencję widza.

Beaty i Wandy, bohaterek „Sali samobójców” i „Idy”, było mi po ludzku żal. Róży się chyba przestraszyłam, bo nie wiedziałam, co mogłabym jej powiedzieć. Utulić chciałabym Magdę z „Moich pieczonych kurczaków”.

Naprawdę? To fajny film, dużo się przy nim nauczyłam. Ja ukochałam sobie Różę, Mazurkę. Wdowę po niemieckim żołnierzu, którą łączy więź z byłym AK-owcem.

Ta rola wyprała Panią z emocji najbardziej?

Nawet się nad tym zastanawiałam, bo zadawano mi różne pytania o to, jak trudno z takiej roli wyjść. Teraz się zdystansowałam, zapomniałam trochę o tych emocjach. Było mi smutno nie dlatego, że grałam Różę, tylko z powodu kondycji świata i tego, co ludzie potrafią sobie zrobić. Przygotowywałam się długo do tej roli. Trzeba być durniem, żeby czytając takie historie nie zrozumieć, że wcale nie jest kolorowo.

Nawet, gdy tylko wspomina Pani o tej roli, rysy twarzy ma inne.

Bardzo się tym denerwuję. Przy tej roli matematykę zostawiłam w kącie. Wyciągnęłam emocje na wierzch i Róża zostawiła we mnie małe blizenki. Aktor powinien się z nich składać i na użytek roli je od czasu do czasu rozdrapywać. Wszyscy to mamy, ale my musimy rozdrapywać to, o czym chcemy zapomnieć. Czego nie chcemy używać. Odważyłam się podczas tych zdjęć na wiele rzeczy.

Zadziwiła Pani siebie samą podczas pracy nad „Różą”?

Pamiętam, że miałam tylko jedną scenę, o której z reżyserem – Wojtkiem Smarzowskim – nie rozmawialiśmy. Róża miała strasznie krzyczeć. Niewygodnie nam było o tym mówić – o jakimś rodzaju bólu, wrzasku, nie wiedziałam jakim. Przyszedł czas zdjęć i pomyślałam, że albo zagram to na próbie, albo leżę. Znalazłam ten dźwięk, zwierzęcy wrzask. Wiedziałam wtedy, że to wycie Róży, nie moje. Wojtek nie mógł tego słuchać.

A Wanda Gruz, stalinowska prokurator z „Idy”?

Lubię ją. Bardzo świadomie konstruowałam tę postać. Wiedziałam, co chcę zagrać. Na coś się z reżyserem Pawłem Pawlikowskim umówiliśmy. Chwyciłam to. W takich momentach wiem, że mogę improwizować. Kiedy mam materiał do grania i pewność, kim jest moja postać. Wanda to ostra prokurator żydowskiego pochodzenia. Ma krew na rękach. Kiedy w jej życiu pojawia się siostrzenica i nowicjuszka – Ida, już wie, że to początek końca. Wanda musi skonfrontować się ze złem, którego doświadczyła. Jednocześnie kocha Idę, jak nikogo wcześniej.

Chyba długo nikt nie popełni samobójstwa wychodząc przez okno. Nie skacząc z niego.

To dla tego filmu bardzo ważna i przemyślana scena. Wanda żegna się ze światem bez zawahania. Załatwia swoje sprawy. Chciałam, żeby chociaż przez moment było jej w życiu dobrze. Żeby przypomniała sobie beztroskę.

Paweł Pawlikowski nie starał się tego dopowiedzieć na siłę. Dobrych filmów, tak jak dobrych żartów, nie tłumaczy się?

Tak, stąd ta kanapka z cukrem – powrót do dzieciństwa tuż przed samobójstwem. W ogóle w tym filmie Paweł zostawił wiele symboli do zdefiniowania przez widza. Jego zdaniem Ida wraca do zakonu, a w ostatniej scenie tylko zakłada habit.

Dla mnie nie jest to do końca pewne. Może chciała się pożegnać?

Uważamy z Agatą Trzebuchowską tak samo, że to nie jest jasno powiedziane.

Kiedy filtruję te filmy, to do głowy przychodzi mi dziwna myśli. „Moje pieczone kurczaki”, „Sala samobójców”, „Róża”, „Ida”, nawet „Moje córki, krowy” czy „Pani z przedszkola”, które dopiero zobaczymy na dużym ekranie – Agata Kulesza gra w filmach o miłości?

Ciekawe spostrzeżenie, ale tak (śmiech). Chyba tak. Kobiety, które ostatnio gram są silne, ale coś się z nimi w środku dzieje… Sztuka jest przecież o miłości i tęsknocie.

Pokazuje nam Pani na ekranie wszystko to, co najbardziej intymne. Swój śmiech i łzy, ale nie jest wcale ogólnodostępna.

Nie?

Przecież wie Pani, na jakie pytania odpowiada, a na jakie nie…

Dużo płacę za takie rozmowy. Muszę być skoncentrowana na sobie i nagle nazywać pewne rzeczy, stany emocjonalne. Gdy powiem za dużo, czuję się ogołocona. To dla mnie ważne, by pozostać człowiekiem, nie pozycją. Tego będę chroniła.

Nie da sobie Pani wmówić, że jest lepsza i mądrzejsza, niż uważa, ale także nie głupsza.

Dopiero zgłoszono mnie jako kandydatkę na nominację do Oscara, a już wszyscy pogratulowali mi sukcesu (śmiech). Oczywiście trzymam kciuki za nasz film, za chłopaków, ale i tak jestem zadowolona. Znam swoją wartość i słabości.

Ordery, nagrody, czerwone dywany?

Czuję się ostatnio nasycona, przecież jestem nagrodzoną aktorką. Oczywiście, że mnie to cieszy, nawet najmniejsze wyróżnienie. Bardzo podobała mi się jednak reakcja mojej siostry, gdy powiedziałam jej, że zostałam odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i srebrnym Gloria Artis. Powiedziała: „Cudownie, będzie co nieść na poduszeczce za trumną”. Właśnie tak.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także