Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Akademia Walki z Rakiem to miejsce, w którym pomoc znajdą nie tylko chorzy, ale także ich rodziny
Aleksandra Radzikowska 11 marca, 2014, 15:13 Aktualności Reportaż
akademia rak 3
Mówi się, że choroba nowotworowa odziera z człowieczeństwa. To nieprawda. Często pomaga sens tego człowieczeństwa odnaleźć (fot. Adam Zakrzewski)

Rak to nie wyrok. To przeciwnik, z którym można walczyć. Jednym odbiera sens życia, innym pozwala dostrzec nowe kolory. Na co dzień o śmierci boimy się mówić, ale kiedy czujemy jej obecność, nie może zostać niezauważona. Justyna robiła kanapki z pomidorem, gdy pomyślała, że niedługo umrze. Choć o chorobie wiedziała od kilku tygodni, pierwszy raz wyszeptała to zdanie. Oswojenie rzeczywistości pomogło jej pogodzić się z chorobą. Pomyślała, że skoro umrze, to niech chociaż śmierć przyjdzie później. Rozpoczęła walkę. Wygrała. Dla Katarzyny ta wiadomość była ciosem. Dobra praca, trzyletnia córka, marzenia. Nie udźwignęła tego ciężaru. Pojawił się strach, potem depresja. Mimo wszystko walczyła, poddała się obustronnej mastektomii i chemioterapii. Od trzech lat jest wolna.

Karol także chciał walczyć o siebie. Od momentu, gdy usłyszał, że jest chory wierzył, że wygra walkę z rakiem. Miał dla kogo żyć, ale los wybrał inaczej. W Akademii Walki z Rakiem takich historii usłyszeć można dziesiątki, a każda jest inna. Jej członkowie uczą się jak piękniej żyć z chorobą, ale też jak z godnością umierać.

Pomysł na założenie inicjatywy narodził się w Hospicjum „Światło” w 2004 r. Okazało się, że pacjenci, który opuszczają szpitalne mury, natrafiają na inne. Brak specjalistycznego wsparcia, wiedzy na ta temat walki z chorobą i poczucie osamotnienia.

– Pojawiła się niezgoda na to, że ci pacjenci trafiają do punktu, w którym nie otrzymują specjalistycznej pomocy – mówi Małgorzata Stankiewicz, psychoonkolog współpracująca z AWzR. – Miejsce, w którym pacjenci mogliby poczuć się zaopiekowani nie istniało. Ważne było to, aby stworzyć przestrzeń, w której mogliby podzielić się doświadczeniami, radościami i bólem.

Spojrzałam słońcu w oczy płowe, do bólu mnie olśniło. Odjęła mi człowieczą mowę okrutna życia miłość. Milczenie – stukamiennym murem od światła dzieli ciemność… Podziel się ze mną swoim bólem, podziel się ze mną.

Na pomysł założycielek akademii, Małgorzaty Rosiak, Małgorzaty Kowalczyk i Magdaleny Szwechowicz odpowiedziało wiele osób. Pracują za symboliczną stawkę, która pozwoli pokryć koszty przejazdów i telefonów. Liczy się coś więcej. Wdzięczność i serdeczne uściski rąk od tych, którym terapeuci pomogli odnaleźć uśmiech i wiarę.

– Podczas trzydziestogodzinnych spotkań i każdego nowego cyklu, pracujemy nad ważnymi dla chorego tematami – dodaje Małgorzata Stankiewicz. – Często na pierwsze lekcje zabieram Gafę. Pies wprowadza element rozluźnienia i pozwala nawiązać konwersację. Mówimy o psychologii zdrowia, radzenia sobie ze stresem, spotykamy się ze specjalistami takimi jak dietetyk, masażysta, rehabilitant czy nawet wizażysta.

Akademia przede wszystkim edukuje i prowadzi działania profilaktyczne. Jej członkowie proponują pacjentom zajęcia warsztatowe, także dla rodzin osób, które walczą z chorobą. Im również potrzebne jest wsparcie, rozmowy o umieraniu, cierpieniu i śmierci. Członkowie AWzR spotykają się także poza budynkiem mieszczącym się na ul. Faustyny 12. Wspólny czas spędzony przy kawie, wyjścia do kina i teatru to dla nich odprężenie. Pacjenci znajdują się w różnym stadium choroby. Wielu z nich udaje się ją pokonać. Niestety niektórzy odchodzą. Akademia pozwala im pogodzić się z końcem.

Taka jest wieczna rzeczy kolej, od śmierci chroni pieśń. Wszystko co piękne musi boleć, chociaż tak trudno to znieść. Kwiat podeptany podnieść najczulej pieszczotą nadaremną… Podziel się ze mną swoim bólem, podziel się ze mną.

Choroba nowotworowa jest traktowana często jako przełomowy punkt w życiu człowieka. Proces zmagania z chorobą ma indywidualny charakter, ale AWzR nadaje mu jeden wspólny mianownik. Pacjenci są razem. Trudno jest pisać o niekończącym bólu i żalu bez zbędnego patosu. To rzeczywistość milionów osób, którym nagle skończył się świat. Jedni wręcz rozpaczliwie walczą o powrót do zdrowia, inni buntują się przeklinając Boga, los i bliskich. Dlatego pacjenci do AWzR trafiają w różnych momentach swojej choroby.

– Do przyjścia zmobilizował mnie strach przed śmiercią – mówi Karol. – Zyskałem dzięki temu nadzieję. Przewartościowałem swoje życie i odnalazłem jego sens. Choroba może być sensem życia. Sensem istnienia.

To oznacza, że AWzR jest także miejscem, w którym odnaleźć można światło. Rak – to się leczy, mówi hasło jednej z kampanii, które zachęcają do walki. Ci, którym udało się wygrać, do dziś są z akademią zaprzyjaźnieni. Odnaleźli tam przyjaźnie, podtrzymują swoje miłości. Żyją pełniej i świadomie, bez żalu.

Dwie dłonie – dziesięcioro palcy splecionych przeciw nienawiści. Radości nie dla wszystkich starczy. I będzie na tej ziemi święto, i będzie wesele. Podziel się ze mną swoim bólem, a ja się z tobą swoim podzielę. Taka jest wieczna rzeczy kolej, od śmierci chroni pieśń. Wszystko co dobre musi boleć, ale tak trudno to znieść…


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także