Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Akcja szczepienia lisów w województwie rozpoczęta
Inga Kaźmierczak 24 września, 2014, 18:18 Aktualności
1187339_85389071
Szczepienie potrwa od 23 września do 3 października (fot. sxc.hu)

We wtorek, 23 września w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęto doustne szczepienie lisów wolno żyjących. Akcja ma zapobiec rozwijającej się wściekliźnie. Sprawdź na co musisz uważać podczas trwania szczepień.

Szczepienia polegają na zrzutach z samolotów przynęt w postaci zielono-brunatnych batoników w kształcie ściętego stożka. Sporządzone są one z masy mięsno-rybnej o średnicy ok. 4,5 cm i wysokości ok. 2 cm. W środku zatopione są plastikowe saszetki ze szczepionką. Przynęty będą wykładane na terenach niezabudowanych (lasy, pola, łąki, nieużytki) będących miejscami bytowania i żerowania lisów.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji należy dostosować się do poniższych zaleceń i wskazówek:

– nie należy podnosić, dotykać i niszczyć napotkanych przynęt (przynęty dotykane przez ludzi nie są podejmowane przez lisy)

– nie należy wypuszczać swobodnie psów i kotów, a szczególnie nie należy wprowadzać tych zwierząt do lasów i na pola oraz nie organizować polowań z psami przez okres 3 tygodni od daty zrzucenia przynęt,

– nie organizować wieloosobowych wycieczek do lasu, szczególnie dzieci i młodzieży w trakcie prowadzenia zrzutów oraz przez okres 3 tygodni od daty zakończenia zrzutów przynęt,

– zgłaszać służbom epidemiologicznym lub medycznym (Sanepid, Szpital Zakaźny lub najbliższa Przychodnia) wszystkie ewentualne przypadki kontaktu ludzi ze szczepionką, a w przypadkach kontaktu bezpośredniego na otwarte rany, oczy, jamę ustną lub nos należy natychmiast przemyć miejsca eksponowane wodą z mydłem.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także