Akcja „Trzeźwy kierujący” ponownie w Toruniu. Zatrzymano 7 kierowców będących pod wpływem alkoholu

Za prowadzenie pod wpływem alkoholu może grozić do 2 lat więzienia (Fot. Sxc.hu)

Ponownie wyniki akcji „Trzeźwy kierujący” niemiło zaskoczyły toruńskich policjantów. Wczoraj po raz kolejny na obecność alkoholu zbadano 1500 kierujących. Wśród przebadanych znalazło się siedmiu kierowców, którzy byli pod wpływem.

Pierwszą, zatrzymaną wczoraj osobą był 46-latek, który miał 0,3 promila w organizmie. Następnie w ręce toruńskich mundurowych wpadł 28-latek, który miał 1,2 promila. Tym sposobem policjanci schwytali siedem osób, które znajdowały się pod wpływem alkoholu. Ostatni nietrzeźwy i zatrzymany tego dnia kierowca to 41-latek, który miał ponad o,4 promila.

– Dwóch z nich było w stanie po użyciu alkoholu – mieli nie więcej niż pół promila, a pięciu w stanie nietrzeźwości – wyjaśnia Wojciech Chrostowski z toruńskiej policji (za: Gazeta Pomorska).

Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, że stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza) to już jest przestępstwo. Kierującym, którzy nie stosują się do tych zasad, może grozić nawet do 2 lat więzienia oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 10 lat.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Bać powinni się wszyscy ci, którzy są sprawcami kolizji, gdzie pojawiają się ofiary śmiertelne czy trwałe kalectwo. W takim przypadku kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia nawet do 15 lat.