Aktorzy i goście przeczytają Quo Vadis

Pierwsze wydanie powieści Quo vadis w formie zwartego druku ukazało się w Krakowie w 1896 r (fot. materiały prasowe)

Aktorzy Teatru Muzycznego w Toruniu przeczytają dla torunian Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Wszystko za sprawą włączenia się do akcji Narodowego Czytania, którą zainicjował w 2012 roku Prezydent RP. Wydarzenie odbędzie się 3 września. W związku  wydarzeniem od godziny 12 do 14 nastąpi wyłączenie z ruchu ulicy Żeglarskiej (od ul. Bankowej do ul. Rabiańskiej).

– Po raz kolejny w Teatrze Muzycznym w Toruniu głośno czytamy klasyki polskiej literatury – informuje Anna Jasińska z Wydziału Promocji Teatru. – Wśród czytających znajdą się aktorzy związani z Teatrem, m.in. Dariusz Bereski i Damian Droszcz, a także przedsiębiorcy i zaprzyjaźnieni ludzie kultury, wśród nich profesor Wiesław Smużny. Tradycyjnie w akcję włącza się Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, który zainauguruje tegoroczne Narodowe Czytanie w Teatrze.

Pierwsze wydanie powieści Quo vadis w formie zwartego druku ukazało się w Krakowie w 1896 r. Wcześniej publikowana była w odcinkach w latach 1895-1896 w warszawskiej Gazecie Polskiej oraz w krakowskim dzienniku Czas i Dzienniku Poznańskim. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków, a sam autor otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r.

Chętnych do wspólnego czytania zapraszamy 3 września o g. 12:00. Wśród czytających i słuchaczy rozlosowane zostaną zaproszenia na spektakle Teatru. Nagrody otrzymają także zwycięzcy testu z wiedzy o powieści i jej autorze.