Aktywny senior z kartą

Pierwsi torunianie odebrali z rąk prezydenta Michała Zaleskiego Toruńskie Karty Seniora. Umożliwiają one dojrzałym mieszkańcom miasta korzystanie ze zniżek w kawiarniach, gabinetach kosmetycznych czy na kursach językowych. Karty przysługują wszystkim mieszkańcom, którzy ukończyli 65. rok życia. Dokument z numerem „jeden” odebrała już 87-letnia Irena Skrobiszewska.

Realizacja programu Toruńskiej Karty Seniora uwzględniona została w uchwalonym na 2017 rok budżecie miasta. Na ten cel przeznaczono 170 tys. zł. Celem projektu jest zwiększenie aktywności seniorów oraz propagowanie zdrowego stylu życia i racjonalnego spędzania wolnego czasu. Zniżki dla dojrzałych mieszkańców miasta udzielać będzie ponad pięćdziesięciu partnerów akcji.

– Program „Rodzina Razem – Toruń dla Pokoleń” rozpoczęliśmy wraz z nowym rokiem – informuje Andrzej Rakowicz, wiceprezydent Torunia. – W jego ramach chcielibyśmy wzmocnić więzi międzypokoleniowe i doprowadzić do stanu, w którym seniorzy wejdą w interakcje z innymi mieszkańcami miasta.

W akcję włączyło się ponad pięćdziesięciu partnerów, którzy umożliwią posiadaczom Toruńskiej Karty Seniora skorzystanie z wielu miejsc w atrakcyjnie niższych cenach. Wśród zniżek seniorzy będą mogli znaleźć m.in. kursy językowe oraz prawa jazdy, turnusy w sanatoriach, zabiegi stomatologiczne i rehabilitacyjne, a także skorzystać z oferty restauracji, kawiarń i innych miejsc kultury, turystyki oraz tych przeznaczonych do sportu i rekreacji. Jak poinformował toruński magistrat, w akcję włączył się Baj Pomorski oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wszelkie informacje dotyczące miejsc oferujących zniżki znaleźć będzie można na stronie internetowej. Ma ona ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

– Z dnia na dzień grono przedsiębiorców chcących wziąć udział w projekcie się powiększa – zaznacza Izabela Miłoszewska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. – Program nie jest jednak autorski. Wzorujemy się na doświadczeniach innych miast, dostosowując ofertę do realnych potrzeb toruńskich seniorów.

Jak dodaje przedstawicielka magistratu, dzięki karcie seniorzy będą mieli lepszy dostęp do informacji, które do tej pory często do nich nie docierają.

Wnioski o przyznanie Toruńskiej Karty Seniora można odbierać w punktach informacyjnych Urzędu Miasta, siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także w największych spółdzielniach mieszkaniowych oraz w Akademii Nauki. Składać je można już od 2 stycznia. Zostaną one przygotowane do 30 dni od daty złożenia pisma. Jak zaznaczają urzędnicy, będą robić wszystko, aby czas ten maksymalnie skrócić.

W ramach Karty już odbyły się pierwsze zajęcia. Posiadacze dokumentu 17 stycznia uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przy współpracy Urzędu Miasta oraz straży miejskiej, w trakcie którego poznali metody ochrony przed oszustami. Wkrótce na 35 tysięcy seniorów zamieszkujących Toruń czekają kolejne, specjalnie do nich skierowane wydarzenia.