Aktywny wrzesień

Dom Kultury na Bydgoskim Przedmieściu organizuje zajęcia pod tajemniczą nazwą Szaszor (fot. FreeImages.com/onur mumcu)

Koniec wakacji to z jednej strony czas powrotów do szkoły, z drugiej zaś początek nowych projektów i warsztatów. Tak właśnie rozpoczyna wrzesień Dom Kultury na Bydgoskim Przedmieściu, zapraszając mieszkańców dzielnicy do wspólnego spędzania czasu.

W każdy piątek animatorzy prowadzą zajęcia języka angielskiego – zarówno dla dzieci o godz. 15, jak i seniorów o godz. 16.30. Wcześniej o 14 odbywają się warsztaty etyczne.

– W poniedziałek 12 września zapraszamy na spacer sadownika, aby bliżej przyjrzeć się drzewom owocowym Bydgoskiego Przedmieścia – informuje Arkadiusz Wiśniewski z Domu Kultury. – Ponadto w każdy pierwszy dzień tygodnia o godz. 15 organizowane są inspirujące warsztaty kreatywne, m.in. z filmu i fotografii. O 17 starszaki mogą skorzystać z Pracowni Społecznego Dizajnu, a o 18 dla dorosłych odbywają się zajęcia jogi.

W każdy wtorek animatorzy zapraszają na wyprawy terenowe i zajęcia pod tajemniczą nazwą Szaszor. – To zajęcia ceramiczne, które prowadzi Magdalena Kosek, absolwentka toruńskiej rzeźby. W tym roku otworzyła autorską pracownię ceramiczną „Rękoczyn” w tym samym budynku, w którym znajduje się siedziba Domu Kultury – dodaje Wiśniewski. – Dzieci uczą się pracy z gliną, a ich dzieła są wypalane w piecu, następnie szkliwione i ponownie wypalane.

Środa na Bydgoskim Przedmieściu to warsztaty psychologiczne dla dzieci „Grupaki”, które odbywają się o godz. 14. O godz. 15 rozpoczynają się warsztaty street dance: hip hop, popping, locking, breakdance, dancehall, house. Na koniec dnia o 18 są zajęcia jogi dla dorosłych.

– Ciekawym projektem jest także Inkubator Inicjatyw, który rusza w każdą środę o godz. 17 – mówi Wiśniewski. – Wydarzenie to forum wymiany doświadczeń, które ma na celu tworzenie oraz wspólną realizację przedsięwzięć na rzecz dzielnicy. Do współtworzenia Inkubatora zapraszamy wszystkich mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia, działaczy, aktywistów, seniorów, lokalne organizacje oraz studentów. Zapraszamy również potencjalnych wolontariuszy.

Poranne zajęcia czwartkowe skierowane są do dojrzałych mieszkańców dzielnicy. O godz. 9 rozpoczynają się warsztaty komputerowe – Senior 2.0. Po południu odbywają się warsztaty dźwiękowe.

– Na Bydgoskim Przedmieściu dużo się dzieje także poza murami – zaznacza Wiśniewski. – Już 24 września w amfiteatrze w parku odbędzie się koncert Szamburski/Zakrocki/Piosik, czyli duet SzaZa we współpracy z wokalistką Hanną Piosik. W razie niepogody zapraszamy do Kulturhauzu przy ulicy Poniatowskiego. Trzy dni później rozpoczniemy wielkie Święto Sadów Miejskich. Dom Kultury na Bydgoskim Przedmieściu finansuje Gmina Toruń. Choć nie otrzymał on w tym roku dofinansowania Ministerstwa Kultury, rozwija się i działa między innymi dzięki wysiłkom wolontariuszy i pracowników. W tym roku działalność placówki wsparła Castorama, przekazując materiały do remontu, i IKEA, która ofiarowała meble do pomieszczeń dla młodzieży.