Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Aleksandra Łukomska-Smulska: Niewiele osób patrzy na kompetencje polityków w spódnicy
Tomasz Więcławski 6 listopada, 2013, 1:58 Aktualności Damska głębia Wywiad
wywiad_cmyk
Aleksandra Łukomska-Smulska jest działaczką społeczną od ponad 20 lat (fot. nadesłane)

O przedsiębiorczości, zmianach społeczno-kulturowych i roli kobiety w społeczeństwie, z wiceprzewodniczącą polskiej sekcji Europejskiej Unii Kobiet Aleksandrą Łukomską – Smulską rozmawia Tomasz Więcławski.

Jest Pani związana z Europejską Unią Kobiet od kilkunastu lat. Jak zmienia się rola pań w życiu naszego społeczeństwa? Czy organizacje, takie jak ta, której Pani przewodniczy, mają realny wpływ na zmianę ich sytuacji życiowej?
Przede wszystkim ważne jest to, że takie organizacje są. Zrzeszają one bardzo wiele pań, co było widać chociażby na Kongresie Kobiet. Z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania swoimi własnymi problemami wśród płci pięknej. To wymierny rezultat akcji informacyjnych i „pozytywnego zamieszania”, które generują środowiska zajmujące się tą tematyką. Europejska Unia Kobiet jest jedyną, tak mi się wydaję, organizacją kobiecą po prawej stronie sceny politycznej o zasięgu ogólnoeuropejskim. Niewiele pań zasiada w Polsce w zarządach firm, a kwalifikacje płci pięknej niezwykle szybko rosną. Komisja Europejska wspiera silnie działania zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy i wyrównania szans obu płci na rynku pracy.

Mówi Pani, że kobiety lepiej rozumieją swoje problemy. Proszę je zidentyfikować. Co dostarcza paniom najwięcej trosk?
Zacznijmy od przedszkola. Stereotyp jest taki, że dziewczynka się bawi lalkami, a chłopiec samochodem. I później to tak leci przez wszystkie szczeble edukacji. Musimy zmienić mentalność. Nie chodzi bowiem o płeć a o kompetencje. Jeżeli kobieta ma kwalifikacje równe mężczyznom, a często nawet wyższe, to co stoi na przeszkodzie, żeby zarabiała tyle samo, zostawała prezesem dużych firm czy korporacji? Nie ma takich przeciwwskazań. Europejska Unia Kobiet stara się współpracować ze wszystkimi środowiskami, bo tylko sojusze dają realną możliwość wpływu na zmianę sytuacji. Nie oznacza to, że ślepo popieramy wszelkie inicjatywy.

Nie ma Pani czasami wrażenia, że organizacje feministyczne wylewają dziecko z kąpielą? Podnoszone przez nie te tematy i próby ich rozwiązania nie przystają do oczekiwań społecznych. Jak mogą więc one uzyskać realną możliwość wpływu na poprawę sytuacji kobiet, które mają na sztandarach?
Ja się feministką nie czuję. Równość płci i obywateli są podstawą budowania społeczeństwa obywatelskiego. Są żywotnie ważne dla kobiet sprawy, jak np. zmiana prawa dotyczącego przemocy. Tutaj dużą robotę wykonały feministki. EUK stara się współpracować ze wszystkimi organizacjami kobiecymi, jak również męskimi, bo nie o płeć, a o poprawę sytuacji nas wszystkich tu chodzi. Z facetami również współpracuje się nam świetnie.

Ale o co walczycie?
Nie walczymy, a działamy. Chcemy być bardziej nowocześni. Niczym nadzwyczajnym nie jest, że mąż zostaje w domu i wychowuje dzieci, a żona spełnia się zawodowo. Sytuacja rodzin zmienia się obecnie bardzo często i konieczna jest duża elastyczność w podejściu do ról życiowych i stereotypów z nimi związanych. Nie oznacza to, że zamierzamy komuś cokolwiek narzucać. Gdy widzimy przegięcia u różnego rodzaju organizacji, to nie jest nam z nimi po drodze. Model kulturowy w Polsce jest taki a nie inny. Nie potrzeba rewolucji, a zmian, które umocnią rolę pań i dostosują ją do wyzwań dzisiejszego świata.

Zniewieściali mężczyźni i męskie kobiety – taki świat mógłby się zrodzić. Nie stracimy na tym wszyscy?
Nie mam tak daleko idących obaw. Trzeba zacząć od tego, że rola gospodyni domowej czy matki jest niezwykle istotną i ważną dla ogółu społeczeństwa. Skończmy z myśleniem, że opieka nad ogniskiem domowym sprawia, że ktoś jest człowiekiem drugiej kategorii. Przecież to bzdura. Od wielu lat staram się budzić u pań zmysł przedsiębiorczości. Gdyby w Europie każda osoba prowadząca firmę nauczyła tego kolejną – jedną – osobę, to problem bezrobocia by zniknął.

A co z głośnymi parytetami?
Dopiero po kilku kadencjach, naszym zdaniem, będzie realna możliwość zbadania tego, ile kobiet zaangażowało się realnie w politykę. Zmiana prawodawstwa jest sukcesem wszystkich organizacji kobiecych. Na pewno jednak nie należy nikogo zmuszać do kandydowania, bo zupełnie nie o to tu chodzi. Stereotyp kobiet, które w różnych gremiach traktowane są niepoważnie, jest krzywdzący. Zwraca się uwagę na to, że łagodzą one obyczaje, wprowadzają miłą atmosferę i podwyższają wrażenia estetyczne. Niewiele osób patrzy jednak na kompetencje. Fizyczność przewyższa w odbiorze powszechnym umysłowość i przygotowanie danej osoby do piastowania określonych funkcji. Kobiety bronią się jednak dziś same: są znakomicie przygotowane i świetnie sobie radzą.

Ma Pani również zasługi dla rozwoju przedsiębiorczości, które zaowocowały rok temu ogólnopolskim wyróżnieniem.
Wiąże się z tym ciekawa anegdota. Dostałam w nocy telefon z nieznanego numeru. Myślałam na początku, że to podpucha, że może ktoś z jakiegoś radia dzwoni. Pani przekonywała mnie jednak, że nie ma wyboru i muszę się zgodzić. Na początku nie wiedziałam na co. Zostałam jednak „Ambasadorką Przedsiębiorczości Kobiet”. Po roku okazuje się, że część pań nominowanych do tego gremium zechciała być mentorkami. Mamy swoje podopieczne – dziewczyny, które ukończyły szkoły czy studia, a z tego czy innego powodu nie mają pracy. Posiadają jednak pewne umiejętności pozwalające istnieć w biznesie i prowadzić własne firmy. Nie można było ich zostawić samym sobie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także