Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Andrzej Drozdowski: Nie marnujmy kapitału intelektualnego
Aleksandra Radzikowska 15 września, 2014, 16:54 Aktualności Wywiad
szko 64
Andrzej Drozdowski przekonuje, że przyczyną zwolnień pedagogów nie jest tylko niż demograficzny (fot. Adam Zakrzewski)

O stanie toruńskiej oświaty, diagnozie problemów związanych z utratą miejsc pracy przez pedagogów i alternatywach dla bezrobotnych nauczycieli z Andrzejem Drozdowskim, dyrektorem Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu, rozmawia Aleksandra Radzikowska.

W tym roku 53 toruńskich nauczycieli dostało wypowiedzenia, ponad setka przeszła na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Problemem jest również tzw. ukryte bezrobocie. Niż demograficzny można uznać za jedyne tego wytłumaczenie?
On ma duży wpływ na to, jak wygląda stan zatrudnienia pedagogów. Liczba urodzeń się zwiększa, jednak na frekwencję w szkołach będzie to miało przełożenie dopiero za 7-8 lat. Są też kierunki, które w danym roku nie cieszą się popularnością. Problemu szukałbym gdzie indziej. Dopiero niedawno Minister Edukacji Narodowej zauważyła, że zmianie powinien ulec system kształcenia ponadgimnazjalnego. Szkoły zawodowe zostały zepchnięte do drugiej kategorii. Często mówi się, że to nawet wstyd być uczniem „zawodówki”, a właśnie w nich ukryty jest ogromny potencjał. Szkoły ogólnokształcące to tylko baza, która nie pozwala przyszłym fachowcom na zdobycie pełnych kwalifikacji zawodowych. Zaczyna brakować techników w wielu branżach.

Kto jest temu winien? Jak zdiagnozować i rozwiązać problem, który nie tylko toruńską, ale i ogólnopolską oświatę zajmuje od dawna?
Jest kilka pomysłów na to, co należy zrobić, by uniknąć kolejnych masowych zwolnień. Mam to szczęście, że nie dotyczy to mojej szkoły, ale ten problem dobrze znam. Subwencja powinna być wyższa i nie obciążać tak budżetów gmin. Urząd Miasta Torunia na oświatę przeznacza znaczną część swoich środków i my, jako dyrektorzy mamy pewność, że na żaden remont nie zabraknie pieniędzy. Czujemy wsparcie.

To nie Ministerstwo Edukacji Narodowej zwalnia nauczycieli tylko samorządy. Problem tkwi w ich finansowaniu przez rząd?
To nie wszystko. By zachować miejsca pracy dla nauczycieli, powinno się rozsądniej ustalać liczbę uczniów w klasach. Na wszystkie działania potrzebne są jednak pieniądze. Gdyby samorządy miały ich więcej, z pewnością łatwiej byłoby im funkcjonować. Wszyscy przecież chcą, żeby było jak najlepiej.

W wielu szkołach klasy są przeludnione i zwalnia się wykwalifikowaną kadrę pedagogów. To musi mieć wpływ na poziom edukacji. Zaciera się styl indywidualnego podejścia do ucznia?
Jeśli chcemy tego uniknąć, należy zwiększyć liczbę zajęć pozalekcyjnych. Koła zainteresowań powinny gromadzić pasjonatów danej dziedziny. Mniejsza liczba osób w klasie oznacza więcej grup i jednocześnie – więcej miejsc pracy. Nie ma szablonu, który stanowi o tym, jak wygląda to w każdej szkole. Jest to jednak tendencja, a z nią można walczyć. Szkoły powinny być dobrze wyposażone, a pracownicy zmotywowani i docenieni. Zarobki nauczycieli nie są niskie, ale od wielu lat nie ma też podwyżek.

Mowa o osobach zatrudnionych na pełen etat. Co z tymi, którym przypada w udziale 1/4 etatu lub stracili posady? W ten sposób marnuje się potężny kapitał intelektualny.
Nie można do tego dopuścić. Dla wykwalifikowanych pedagogów powinny znaleźć się miejsca pracy nie tylko w szkołach. Wprowadzono stanowisko asystenta nauczyciela, można powołać jednostki doradcze w różnych gminnych strukturach, w których mogliby oni zasiadać. Toruńska oświata w odniesieniu do województwa kujawsko-pomorskiego prezentuje się okazale, ale to nie znaczy, że te problemy jej nie dotyczą. Gdy przygotowywany jest plan rozwoju miasta, w jego perspektywie powinny zostać zawarte także takie postulaty.

Z przeprowadzonego w ubiegłym roku przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej badania na temat wykorzystania potencjału nauczycieli tracących pracę wynika, że wielu z nich nie podejmuje żadnych działań w celu znalezienia zatrudnienia.
Trochę mnie to dziwi. Trzeba być elastycznym i przygotowanym na zmiany. Dużą szansą dla nich jest przekwalifikowanie się, zdobycie nowych uprawnień. Należy szukać szerokich perspektyw. W ostatnich latach wiele zmieniło się dzięki unijnym dotacjom, które są również dla nas szansą na rozwój oświaty i jej struktur.

Co z ogólnym poziomem edukacji, na który mają wpływ wszystkie te czynniki. Może on także potrzebuje głębokiej reformy?
Myślę, że naszemu szkolnictwu przydałoby się to, aby do edukacji podejść w sposób nieco bardziej praktyczny. Teoria to nie wszystko. Ten sektor, jak wszystkie inne, boryka się z pewnymi problemami. Zadaniem nie tylko państwa i samorządu, ale także władz szkół jest ich neutralizowanie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także