Andrzejkowy weekend w Toruniu

Ostatni weekend listopada zapowiada się niesamowicie (fot. Łukasz Piecyk)

Toruński festiwal książki, IRA i Ewa Farna akustycznie, a także Lekkoatletyka dla każdego, Festiwal ludzi z pasją – tych oraz wielu innych wydarzeń nie można pominąć przy planowaniu andrzejkowego weekendu w Toruniu!

Piątkowy wieczór (27 listopada) :

– Gypsyfingers to koncert wschodzącej brytyjskiej gwiazdy – Victoria Coghlan Luke Oldfield .Wspólne kompozycje określane przez samych muzyków jako „romantyczny, nowoczesny folk-pop”, opowiadają o codziennych biegunach życia: o radościach i problemach, wzlotach i upadkach, miłości i nienawiści. Bilety: 30 zł, 35 zł w dniu koncertu. Rozpoczyna się o godzinie 20:00 w klubie Od Nowa.

–  Koncert Clock Machine, MA,  który odbędzie się o godzinie 20:00 w Klubie Dwa Światy. Dla fanów rockowych brzmień koncert z okazji premiery „Love”albumu krakowskiej formacji. Bilety: 20 zł, 25 zł w dniu koncertu.

– Koncert Sokół I Marysia Starosta, o godzie 20:00 w klubie NRD.

– Koncert  Blues Szwagiers o godzinie 21:00 w klubie Alabama. Na to wydarzenie wstęp jest wolny.

 

Sobota (28 listopada) :

–  Kids Athletics – Lekkoatletyka dla każdego. Impreza rozpocznie się o godzinie 10:00 w Arenie Toruń, ul. Bema. Największy na świecie projekt w zakresie sportu powszechnego. Jest to cykl imprez lekkoatletycznych. Wszystkie konkurencje odbywać się będą w formie zabawowej.   Zajęcia odbywają się poprzez cykl imprez lekkoatletycznych, ćwiczenia przeprowadzane są w formie zabawowej. W programie wiele interesujących konkurencji: skoki dodawane, drabinka koordynacyjna, skoki w krzyżaku, wahadłowa sztafeta sprintersko – slalomowa z płotkami, starty sytuacyjne, tor przeszkód, bieg na 60 metrów, skok w dal (strefa), rzut piłką lekarską, sztafeta 8 x 200 m oraz bieg na 500 metrów (indywidualnie). Wstęp wolny.

–  Zabytki toruńskie młodszego pokolenia –od godziny 10:00 w Bibliotece Diecezjalnej. Tematem będzie modernizm i socmodernizm, czyli architektura i przestrzeń Torunia lat międzywojennych i okresu 1945-1989, m.in. modernistyczne domy mieszkalne, nowa Gazownia Miejska, kampus UMK, osiedle Rubinkowo. Przywołani zostaną znani, zasłużeni dla Torunia twórcy. Na uczestników sesji czekają niespodzianki – pocztówki z międzywojennego Torunia (w prezencie) oraz publikacje Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

–  IV Festiwal „Toruń z Pasją” od godziny 10:30 w  IX LO, ul. Rydygiera 12a. Czwarta edycja imprezy dla osób w każdym wieku. W programie są zajęcia, na których można zaprojektować wspólnie grę komputerową, poznać tajniki kuchni francuskiej, zbudować swój wizerunek w 30 dni czy doświadczyć jogi śmiechu. Bilety: 10 do 45 zł. Program: www.torunzpasja.pl

–  Festiwal Książki: Andrzej Maleszka – spotkanie autorskie od godziny 12:00 w CSW. Spotkanie z pisarzem, reżyserem telewizyjnym i teatralnym, scenarzystą filmów dla dzieci i promocja jego najnowszej książki „Magiczne drzewo. Świat ogromnych” Od godziny 10:00 warsztaty dla dzieci zainspirowane twórczością pisarza.Wstęp wolny.

-Festiwal Książki: Ilustracje – Inspiracje – , od godziny 10:00 w Domu Legend Toruńskich. Wystawa ilustracji z książek dla dzieci.

– Festiwal Książki: Piotr Głuchowski – spotkanie z reporterem, od godziny 16:00 wCSW. Dlaczego fascynuje nas zło? Spotkanie z Piotrem Głuchowskim, reporterem i redaktorem „Gazety Wyborczej”, autorem kryminałów i współautorem książek non-fiction, m.in. bestsellerowej biografii o. Tadeusza Rydzyka „Imperator” (wspólnie z Jackiem Hołubem) i historii żydowskiego SS-mana „Nie trzeba mnie zabijać” (wspólnie z Marcinem Kowalskim). Wstęp wolny.

– Myśl w ruchu 2015: Poza bezRUCHEM – finał projektu Taniec w Teatrze – Teatr w Tańcu,  od godziny 16:30 w Baju Pomorskim. Podczas warsztatów dzieci i młodzież zapoznała się z wieloma technikami tanecznymi. Oferta warsztatowa obejmowała również zajęcia teatralne oraz zajęcia z teorii tańca z jego historią i zajęcia z krytyki teatralnej i twórczego pisania. Wstęp wolny.

–  Siatkówka: Budowlani Toruń – KS Murowana Goślina od godziny 17:00 w Arenie Toruń. Mecz 10. kolejki siatkarskiej I Ligi Kobiet. Bilety: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy (do 18 roku życia, emeryci i renciści), 60 zł karnet – do nabycia w kasach hali przed meczem.

– Festiwal Książki: Janusz Andrzejczak – spotkanie autorskie, Leszek Długosz – gość specjalny od godziny18:00 w  Ratuszu Staromiejskim.Leszek Długosz wykona swoje utwory. Wiersze autora czytać będą : Anna Magalska – Milczarczyk oraz Leszek Długosz.

– 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce, 95 lat sceny polskiej w Toruniu od godziny 18:00 w Teatrze im. Wilama Horzycy. Finał Konkursu „Klasyki żywej”, podczas którego o godz. 19.00 zostanie wyemitowana transmisja na żywo ze studia TVP Kultura, gdzie zostanie ogłoszony werdykt konkursu. Zaraz po nim pokazane zostaną konkursowe „Miny polskie” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. O godz. nastąpi uroczyste otwarcie wystawy „Twarze toruńskiego teatru. Międzywojnie”, której partnerem jest Narodowe Archiwum Cyfrowe. Wystawa potrwa do 15 marca 2016 r. w Foyer teatru, otwarta będzie dla widzów przed każdym spektaklem. 30 11. na Wydziale Filologicznym UMK (Fosa Staromiejska 3, Collegium Maius, sala 307) na wykłady poruszające temat historii sceny polskiej w Toruniu: 11.30 – prof. Jacek Kopciński (UKSW, red. naczelny „Teatru”), Powrót „Dziadów”, 12.15 – prof. Lidia Kuchtówna (IS PAN), Wilama Horzycy toruński teatr narodowy, 13.15 – dr hab. Artur Duda (UMK), Cztery początki teatru publicznego w Toruniu. Opowieść per formatywna.

–  Maleo Reggae Rockers od godziny 20:00 w klubie Od Nowa. Polski zespół reggae założony przez Dariusza Malejonka w 1997 r. Najnowszy album to „Rzeka Dzieciństwa”, na której możemy usłyszeć ich autorskie adaptacje największych polskich muzyków m.in Grechuty, Niemena, Krajewskiego. Bilety: 30 zł, 35 zł w dniu koncertu.

-Andrzejki od godziny 20:00 w  Fortcie IV. Magia, wróżby i zabawa przy muzyce i kolacji. Bilety: 65 zł.

– IRA akustycznie, od godziny 20:00 w Auli UMK. Bilety: 60 zł.

– Potańc Lovember, Wejściówka od godziny 21:00, plac Teatralny 1. Wieczór z tańcami tradycyjnymi z Polski, Szwecji, Francji i Portugalii. Nietuzinkowy urok zbudują przytulne mazurki, tkliwe kujawiaki oraz pełne wdzięku slängpolski, tańce w kole i korowodzie. Przed potańcówką (godz. 19.00) godzinny instruktaż taneczny dla niewtajemniczonych oraz wszystkich zainteresowanych (wstęp na instruktaż 10 zł). Wstęp na potańcówkę wolny.

– Black Celebration – zlot fanow Depeche Mode, od godziny 20:00 w Klubie Dwa Światy. O udaną zabawę zadbają: Bendzi (Bydgoszcz), Kozio (Sierpc/Wrocław), RDTT (Toruń). Wstęp: 10 zł.

– 3 Urodziny Kniferz Crew – Power Puff Puff Girls Edition og godziny 20:00 w Klubie NRD.

 

Niedziela( 29 listopada) :

-Dni otwarte w CKK Jordanki, do 30.11. Zwiedzanie obiektu na podstawie bezpłatnych wejściówek.

– IV Festiwal „Toruń z Pasją”,  od godziny 11:00 w IX LO, ul. Rydygiera 12a.Czwarta edycja imprezy dla osób w każdym wieku, której celem jest promocja aktywnego i kulturalnego spędzania czasu oraz spotkanie ludzi, którzy inspirują innych do rozwoju osobistego. W programie są zajęcia, na których można zaprojektować wspólnie grę komputerową, poznać tajniki kuchni francuskiej, zbudować swój wizerunek w 30 dni czy doświadczyć jogi śmiechu. Bilety: 10 do 45 zł. Program: www.torunzpasja.pl

– Festiwal Książki: Otwarta Księga – Czytaj Toruń! Miejska gra fabularna od godziny 14:00.Start przy ul. Łazienna 6. Gra zostanie rozegrana na terenie Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia, czas trwania ok. 2 h. Inspirowana książką Sergiusza Piaseckiego, powiedzie nas do miejsc w Toruniu związanych z pisarzami lub poetami, mieszkającymi lub piszącymi w Toruniu. Uczestnicy otrzymają mapy, materiały do gry z zadaniami i identyfikatory. W grze uczestniczyć będzie 8 animatorów – przewodników miejskich. Miejsca rozpoczęcia gry – ul. Łazienna 6, zakończenie w Domu Legend Toruńskich. Na zwycięzców czeka nagroda – niespodzianka. Zapisy do 28.11 do godz.16.00: biuro@domlegend.pl

– Festiwal Książki: Spotkanie autorskie z dr. Januszem Czarneckim od godziny 15:00 w Domie Muz, ul. Podmurna. Spotkanie z pisarzem i lekarzem, doktorem Januszem Czarneckim, autorem książek: „Chłopiec z pociągu” (2013), „Pudełeczko z serwetką” (2014) i najnowszej „Zamieńmy się mężami” (2015), wydanych przez Wydawnictwo Adam Marszałek. Wstęp wolny

– Światowy Dzień Walki Z AIDS: Koncert Acid Drinkers, od godziny 19:00 w klubie Od Nowa.Koncert charytatywny. Acid Drinkers to zespół rock’n’rollowy założony w Poznaniu w 1989 r. Na swoim koncie mają 16 płyt, które znacząco wpłynęły na polską scenę muzyczną. Ich koncerty słyną z niesamowitej dawki energii, która przepływa między publicznością a zespołem. Bilety: 45 zł, 55 zł w dniu koncertu

-Queen Symfonicznie,  od godziny 19:00 w Auli UMK. To dwugodzinny spektakl podzielony na dwie części, z najwspanialszymi kompozycjami Queen. Finał występu uświetni także występ solisty – śpiewającego aktora – wcielającego się w rolę Freddiego Mercury’ego. Zespół wystąpi z najnowszym programem, do którego włączono m.in „Bicycle Race”, „Another One Bites THe Dust” oraz wyjątkową kompozycję „Barcelona”, którą Freddie Mercury nagrał wraz z hiszpańską śpiewaczką operową Montserrat Caballe. W drugiej części gościnnie wystąpi również gitarzysta solowy Piotr Wieczorek. Bilety: 99 zł dostępne w sieciach Ticketpro, Empik, Media Markt, Saturn.

–  The Dumplings,  od godziny 20:00 wKlubie NRD, ul. Browarna.