Ania Rusowicz gwiazdą miejskiej zabawy sylwestrowej

Przemarsz mędrców, którym towarzyszą mieszkańcy miasta, jest tradycją Święta Trzech Króli (fot. Adam Zakrzewski

Białych świąt w tym roku prawdopodobnie nie będzie. Nie zawiedzie jednak Święty Mikołaj, który odwiedzi najmłodszych mieszkańców podczas tradycyjnej wigilii miejskiej. Razem pokolędujemy przy szopce, a z gwiazdami muzyki rozrywkowej hucznie przywitamy Nowy Rok. W styczniu zaś przejdziemy barwnym orszakiem Trzech Króli.

Na Rynku Nowomiejskim stanęła już szopka. To właśnie przy niej w piątek 22 grudnia zorganizowane zostanie tegoroczne wigilijne spotkanie prezydenta miasta z mieszkańcami. Od godz. 15.30 do wspólnego kolędowania zaprosi Ryszard Pietraszyński z zespołem. O artystyczną formę miejskiej wigilii zadbają także aktorzy Młodzieżowego Teatru Muzycznego „Mała Rewia”.

– W ten wyjątkowy wieczór zapraszamy do udziału w świątecznych konkursach, w których do wygrania będą choinki – informuje Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Na Rynku pojawią się także goście specjalni – Mikołaj, Bałwan i Renifer. Wszyscy razem zasiądziemy do stołu pełnego wigilijnych potraw.

Spotkanie to zainauguruje coroczny cykl „Kolędowania przy szopce”, w którym udział weźmie młodzież z Miejskiego Domu Kultury, parafii pw. św. Józefa, a także lokalne zespoły, m.in. „Psotki i Śmieszki”, „Let’s Sing”, Chór Nauczycielski „Con Anima”, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej oraz solistka Monika Trawicka.

– Kolędowanie będzie zachętą nie tylko do słuchania, ale także wspólnego śpiewania – dodaje Przemysław Draheim. – Wykonywane na żywo utwory usłyszeć będzie można w szopce bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim codziennie do 5 stycznia o godz. 16.

Z okazji obchodów dwudziestej rocznicy wpisania Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO koncerty odbędą się także w trzech miejscowych kościołach.

Muzyczne akcenty towarzyszyć nam będą również w ostatnich dniach grudnia. W sali koncertowej CKK Jordanki 31 grudnia odbędzie się Wielka Gala Sylwestrowa, podczas której wystawiona zostanie „Zemsta Nietoperza”, operetka Johanna Straussa II.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17. W trakcie drugiego koncertu, zaplanowanego na godz. 20.30, życzenia noworoczne złoży gościom prezydent Michał Zaleski. Podobnie jak wcześniej słuchacze poczęstowani zostaną symboliczną lampką szampana.

Toast wznoszony będzie wielokrotnie także podczas miejskiego Sylwestra, który zorganizowany zostanie na Rynku Staromiejskim. Mieszkańcy bawić się będą mogli w rytmie muzyki zespołu ABBA, którą wykona ABBA Tribute Band, a po północy tańczyć przy największych przebojach Boney M. w wykonaniu zespołu Boney M. Tribute Band. Obu towarzyszyć będą zagrzewające do zabawy tancerki.

– Na tegorocznej miejskiej zabawie zaśpiewa Ania Rusowicz – tłumaczy przedstawiciel Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Z całą pewnością sylwestrową imprezę poprowadzą konferansjerzy Marek Wiernik i Dominika Matuszak. Pierwsi artyści pojawią się na scenie już o godz. 22.30. O północy zaś zapraszamy na tradycyjny pokaz fajerwerków.

W pierwszy dzień roku do wysłuchania najpiękniejszych hitów operowych, operetkowych, musicalowych i rozrywkowych zaprosi Toruńska Orkiestra Symfoniczna podczas Prezydenckiej Gali Noworocznej. W koncercie zatytułowanym „Wiedeń… i nie tylko” usłyszymy sopranistkę Iwonę Sochę, tenora Tomasza Kuka oraz skrzypka Artura Banaszkiewicza. Ich muzycznej opowieści towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Mariusza Smolija.

– Atrakcją koncertu będzie uroczyste wręczenie Medali Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium”, a także tradycyjne ogłoszenie nominacji do Piernikowej Alei Gwiazd 2018 – dodaje Przemysław Draheim. – Na gości czekać też będzie noworoczny toast.

A gdy świąteczne i noworoczne emocje już opadną, w sobotę 6 grudnia Kacper, Melchior i Baltazar zaproszą nas do wspólnego przemarszu w kolorowym orszaku z okazji Święta Trzech Króli. Ulicami toruńskiej Starówki przejdą spod pomnika Mikołaja Kopernika na Rynek Nowomiejski orkiestry dęte, grupy rekonstrukcyjne, a także śpiewające anioły. Parada, którą ubarwią trzy gigantyczne postaci Trzech Króli, rozpocznie się punktualnie o godz. 12.

Wspólnie więc już dziś odliczamy dni do nadchodzącego Bożego Narodzenia, Sylwestra i barwnego orszaku! Czas głosić świąteczną radość.

[fbcomments]