Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Archeolodzy z UMK szukają pierwszej świątyni
Michał Ciechowski 13 sierpnia, 2015, 13:04 Aktualności Miasto
f_21
To już szósty sezon prac przy kościele św. Jakuba w Toruniu (fot. kosciolswjakuba-torun.pl)

Badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzą prace przy kościele św. Jakuba. Grupa archeologów przeszukuje tereny przylegające do jednej z najstarszych gotyckich świątyń w Grodzie Kopernika. Sprawdzają oni, czy w tym miejscu stała pierwsza świątynia Nowego Miasta Torunia. O pracach uniwersyteckich naukowców poinformowała TVP Bydgoszcz.

W pobliżu świątyni funkcjonował kiedyś cmentarz dla zamożnych mieszkańców. Pracownicy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu natrafili na pochówek, w którym znajdowała się ręka szkieletu z trzema pierścieniami.

Celem archeologów przede wszystkim jest odsłonięcie fundamentów świątyni, choć podczas prac eksplorują także kilkusetletnie grobowce. Na budynku znaleźć można informację o dacie umieszczenia pod świątynią kamienia węgielnego. Wydarzenie to datuje się na 1309 roku. Nowe Miasto Toruń ulokowano zaś w 1264 roku. Naukowcy dzięki swojej pracy będą starali się dowiedzieć, czy możliwe jest, aby mieszkańcy przez czterdzieści lat nie mieli na tym terenie świątyni. Jeżeli była, spróbują odnaleźć jej pozostałości.

Wykopaliska potrwają do końca sierpnia. Będą to prawdopodobnie ostatnie tego typu badania, w otoczeniu kościoła planowana jest bowiem wymiana posadzki.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także