Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
„Asia miała wypadek!” – oszuści nie oszczędzili staruszek, a nawet księdza
Tomasz Więcławski 17 lipca, 2015, 16:44 Aktualności Miasto
tylko torun 44 rgb (2)
- Zadzwoniła do mnie niedawno dziewczyna, która podała się za koleżankę mojej wnuczki - mówi Czesława G., mieszkanka Bydgoskiego Przedmieścia (fot. Tomasz Więcławski)

Emerytowany ksiądz z toruńskiej Skarpy został oszukany „metodą na wnuczka”. Stracił 50 tysięcy złotych, ale nie dlatego, że ma potomstwo. Odsłaniamy kulisy tej sprawy i docieramy do kolejnych poszkodowanych.

Popularny kilka lat temu sposób naciągania osób starszych wraca do łask. Przybiera formę najróżniejszych opowieści i, o zgrozo, nadal jest niezwykle skuteczny. Oszustom udało się wyłudzić ostatnimi czasy kilkaset tysięcy złotych w naszym regionie. Wszystkich zelektryzowała jednak wiadomość, że „wnuczek” obrobił byłego proboszcza.

Ksiądz Henryk ma osiemdziesiąt trzy lata. Parafianie podkreślają, że to człowiek z sercem na dłoni. To naciągacze wykorzystali do granic możliwości. Na telefon stacjonarny w jego mieszkaniu na Rubinkowie zadzwoniła kobieta. Przedstawiła się jako dawna znajoma, która potrzebuje pomocy i musi się z nim pilnie spotkać. Poprosiła o numer telefonu komórkowego. Niczego nieświadomy duchowny podał jej dziewięć cyfr.

Chwilę później na komórkę zadzwonił mężczyzna. Przedstawił się jako pracownik Centralnego Biura Śledczego. Poinformował księdza, że wcześniej telefonowała do niego oszustka.

– Oszczędności, które ojciec zgromadził przez całe życie są w niebezpieczeństwie – mówił głos w słuchawce. – Musi je ksiądz nam przekazać, bo obserwujemy oszustkę i uda się dzięki temu ją zatrzymać.

Duchowny przekazał 50 tysięcy złotych na ławce nieopodal Muzeum Etnograficznego. Myślał, że bierze udział w policyjnej prowokacji. Jakież było jego zdziwienie, gdy zgłosił się na policję, żeby odzyskać swoje pieniądze. Tam o żadnej akcji nie słyszeli.

– Ten mężczyzna został oszukany przez osobę podszywającą się pod bliską znajomą z dawnych lat i drugą, która wcieliła się w rolę przedstawiciela zawodu zaufania społecznego – mówi Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP w Toruniu. – Za każdym razem nie są te sprawy przedstawiane jako odrębna metoda. Dlatego też pojawiają się informacje w nierozważnych artykułach prasowych, że to wnuczka oszukała tę osobę.

Sprawa jest jednak bardzo poważna, bo kolejne osoby padają ofiarami bezwzględnych przestępców.

– Zadzwoniła do mnie niedawno dziewczyna, która podała się za koleżankę mojej wnuczki – mówi Czesława G., mieszkanka Bydgoskiego Przedmieścia. – Asia miała ulec groźnemu wypadkowi. Nie miałam jednak takich pieniędzy, o które prosiła. Mieszkam z bratową i ta chciała

mi pożyczyć. Na szczęście za chwilę zadzwoniła moja córka i zapytałam ją, co z Asią. Była w szoku. Jej córka, a moja wnuczka, siedziała spokojnie w domu.

Telefon od młodej naciągaczki drugi raz nie zadzwonił, ale pani Czesława kilka lat temu już raz została oszukana.

– Wtedy też telefonowała jakaś dziewczyna i powiedziała, że wnusia pilnie potrzebuje pieniędzy, ale sama nie może ich odebrać – mówi starsza kobieta. – Przyszła do mnie i dałam jej 8 tysięcy.

Tamta sytuacja nie nauczyła ją niczego?

– Ona wiele rzeczy zapomina – mówi o bratowej Krystyna J. – Ale też chyba jesteśmy dość łatwowierne. Przecież teraz o mały włos znów uwierzyłyśmy w taką samą opowieść…

Panie zarzekają się, że będą ostrożniejsze. Na ciekawy wątek zwraca jednak uwagę zięć pokrzywdzonej.

– Obie sytuacje z próbą wyłudzenia pieniędzy od teściowej miały miejsce po wizycie w poradni geriatrycznej – mówi mężczyzna. – Ci oszuści mają doskonałe rozeznanie i wiedzą, do kogo dzwonią. Trzeba się zastanowić, jak to możliwe.

Funkcjonariusze wskazują, że naciągacze w książce telefonicznej wybierają telefony przyporządkowane do imion dziś rzadziej nadawanych na chrzcie.

– Ostatnio zgłosiły się z takimi sprawami dwie Czesławy i trzy Genowefy – mówi Wioletta Dąbrowska. – Prosimy, żeby pod żadnym pozorem nie dawać swoich pieniędzy obcym osobom. Ale gra na ludzkich emocjach niezmiennie działa.

 


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także