Atak nożownika i bomba w toruńskim pociągu!

Zadaniem dzisiejszych wydarzeń było sprawdzenie reakcji, komunikacji wzajemnej koordynacji wszystkich służbo odpowiedzialnych za życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi (fot. nadesłane)

Na pociąg napadł terrorysta, podłożył podejrzany pakunek i ranił nożem postronne osoby. Na skutek zwarcia instalacji elektrycznej z lokomotywy zaczął wydobywać się dym. Tak wyglądał scenariusz wspólnych ćwiczeń toruńskich służb i przewoźnika firmy Arriva. Głównym celem tej akcji było doskonalenie umiejętności w dziedzinie organizacji i prowadzenia wspólnych akcji Policji i innych służb.

– Dzisiaj odbyły się ćwiczenia toruńskich służb. Krótko przed godziną 10:00 na stacji kolejowej Toruń – Północ zatrzymał się pociąg. Z jego wnętrza wyskoczył zakrwawiony mężczyzna i ranny położył się na torach – informuje st. sierż. Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy KMP Toruń .- Z pociągu w panice zaczęli wybiegać pasażerowie. Świadkowie powiadomili o tym służby ratunkowe i odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Pierwsza na miejsce dojechała Policja. Mundurowi od razu zajęli się udzielaniem pomocy poszkodowanym. Potem ustalili, że ranny leżący na torach to nożownik, który zaatakował jednego z pasażerów, po czym wyskoczył z pociągu.

Tak zaczęły się wspólne ćwiczenia toruńskich służb- Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej i Straży Ochrony Kolei. Dalszy scenariusz zakładał odnalezienie pakunku z białym proszkiem i pożar w kabinie pociągu. W pierwszej kolejności działania policjantów polegały, na zapewnieniu pierwszej pomocy poszkodowanym a następnie zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i komunikacji w sprawie działań innych służb. Mundurowi zajęli się także ustalaniem okoliczności i świadków tego zdarzenia.

Zadaniem dzisiejszych wydarzeń było sprawdzenie reakcji, komunikacji wzajemnej koordynacji wszystkich służb odpowiedzialnych za życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Ćwiczenia miały za zadanie ocenę wspólnych działań na wypadek sytuacji kryzysowej. Przyjętym dzisiaj scenariuszem do ćwiczeń był zamach terrorystyczny w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.