Audiobookiem przełamali stereotypy

Książka Iwony Chmielewskiej „Cztery strony czasu” doczekała się audiobooka. Wszystko dzięki wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Toruniu, którzy wraz z opiekunami stworzyli unikatowy w regionie projekt. Swoją inicjatywą zachwycili samą autorkę, która śledziła ich poczynania w ramach akcji.

W tworzeniu audiobooka udział wzięło dwadzieścia jeden osób. Głównym założeniem projektu jest aktywizacja młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną poprzez umożliwienie jej obcowania z literaturą w atrakcyjnej i oryginalnej formule. Pomysłodawcy projektu chcieli też zaszczepić w podopiecznych zainteresowanie czytelnictwem. W pracę nad udźwiękowieniem książki zaangażowali się nie tylko najmłodsi, ale także kadra kierownicza ośrodka i wychowawcy.

– Byłem świadomy, że projekt będzie ogromnym przedsięwzięciem – mówi Adam Bojar. – Wspólnie podjęliśmy się nagrania audiobooka książki Iwony Chmielewskiej. Co ciekawe, postaraliśmy się także nadać muzyczną formę zawartym w niej obrazom. Tak stworzyliśmy projekt, w którym młodzież pokazała swoje zaangażowanie, energię, samym działaniem zaś przełamała stereotypy.

Pomysł, aby wykorzystać tekst Iwony Chmielewskiej, podsunięto w księgarni Hobbit. Autorka na stałe związana z Toruniem jest uznaną na całym świecie ilustratorką i twórczynią książek dla dzieci i dorosłych. Na potrzeby audiobooka zgodziła się użyczyć twórcom praw autorskich.

Nagranie projektu odbyło się w studiu Radia Sfera przy współpracy z firmą fonograficzną Visual Media Records. Ponadto twórcy opracowali i wykonali okładkę płyty, która m.in. podczas spotkań autorskich trafi do pół tysiąca mieszkańców Torunia.

Z młodymi artystami porozmawiać będzie można już w najbliższy poniedziałek 10 kwietnia o godz. 9.50 w Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ul Jęczmiennej oraz w środę 12 kwietnia o godz. 9.00 w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej.

– Przekonaliśmy się, że wspólny wysiłek, śmiech i zabawa, będące uniwersalnym językiem łączącym pokolenia, obudziły w wychowankach wiarę we własne możliwości – podsumowuje Adam Bojar. – Audiobook jest także doskonałą formą promocji miasta i regionu. Dla naszych wychowanków była to wielka szansa na zdobycie nowych doświadczeń, wielu wspomnień oraz ukazanie rówieśnikom, że to oni są kreatorami własnego życia.

Projekt, który dostępny będzie m.in. na oficjalnej stronie internetowej internatu: www.internatsosw.dbv.pl, zrealizowany został dzięki programowi Mikrowsparcie prowadzonemu przez Toruńską Agendę Kulturalną.