Bajeczna parada rozpocznie XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA – program

W trakcie festiwalu zobaczymy m. in. spektakl „Smoki” w reżyserii Mariána Pecko z Teatru Animacji w Poznaniu (fot. Bartłomiej Jan Sowa)

W połowie października lalki z całego świata trafią do największej szafy w Toruniu, czyli do Teatru „Baj Pomorski”. Wszystko za sprawą XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA, który odbędzie się w dniach 10-18 października. W grodzie Kopernika pojawią się mistrzowie sztuki lalkowej i animacji z Niemiec, Czech, Grecji, Włoch oraz innych zakątków Polski.

W trakcie ośmiu festiwalowych dni na gości „Baja Pomorskiego” będzie czekać 14 przedstawień zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

– Prezentowane spektakle pozwolą dostrzec bogactwo i różnorodność sztuki animacji: od tradycyjnej sztuki lalkowej, przez najnowsze eksperymenty i poszukiwania artystyczne, interpretacje klasyki literatury, aż po nowe propozycje dramaturgiczne, spektakle z pogranicza sztuk teatru, plastyki, muzyki i multimediów, a także teatru tańca dla dzieci – zapowiada Magda Jasińska, kierownik literacki „Baja Pomorskiego”. – W repertuarze Festiwalu ciekawe propozycje znajdą dla siebie zarówno widzowie najmłodsi, jak i dorośli, osoby ceniące tradycję, jak i śledzące najnowsze trendy współczesnego teatru.

Na tegorocznych SPOTKANIACH wystąpią cenieni i nagradzani na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach mistrzowie lalkarstwa, m.in.: Oleg Żiugżda (Jaśniepanienka z Białostockiego Teatru Lalek), Konrad Dworakowski (Urok Tuwima z łódzkiego Teatru Pinokio), Robert Drobniuch (Królowa Śniegu z kieleckiego Teatru Kubuś), Romuald Wicza-Pokojski (Brzydkie kaczątko oraz Błękitna planeta z gdańskiej Miniatury), czy Marián Pecko (Smoki Maliny Prześlugi, które swoją prapremierę będą miały we wrześniu w poznańskim Teatrze Animacji) albo Jiři Havelka (Ostatnia sztuczka Georgesa Mélièsa z czeskiego Teatru DRAK).

– W nurcie przedstawień dla dorosłych szczególnie polecamy spektakl Krabat w reż. Christiane Zanger – dodaje Magda Jasińska. – To słynna koprodukcja polsko-niemiecka oparta na magicznej baśni Słowian serbołużyckich o wojennym sierocie. Warto także zobaczyć Tabula Rosa greckiego Teatru Lalek Hop Signor ukazująca cud animacji marionetkowej i poetycką opowieść o pasji tworzenia. We wspomnianej Jaśniepanience Białostockiego Teatru Lalek opartej na opowiadaniu Mikołaja Gogola posłuchamy niezwykłych opowieści ludowych bajarzy i doświadczymy grozy pomieszanej z humorem.

„Baj Pomorski” jako gospodarz poza spektaklami konkursowymi pokaże także dwie tegoroczne premiery – Brzdęk i Dźwięk w reż. Katarzyny Kawalec oraz Wąż w reż. Ireneusza Maciejewskiego.

Na przedstawieniach nie koniec. „Spotkaniom” towarzyszyć będą także dodatkowe wydarzenia, które wzbogacają program imprezy. Mowa tu m. in. o IX edycji przeglądu filmów animowanych „Akcja. Animacja”, których kuratorem jest Krzysztof Białowicz,

11 Spotkaniach z Teatrem Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM, które w tym roku wzbogaci cykl warsztatów dla animatorów pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Na gości teatru będą czekać także prezentacje etiud studentów szkół teatralnych, warsztaty teatralne, spotkania autorskie, prezentacje najnowszej dramaturgii dla dzieci i młodzieży, liczne koncerty, kiermasz w ogrodzie teatralnym. Tradycyjnie, Studenckie Koło Teatrologiczne UMK będzie wydawało gazetę festiwalową. Festiwal rozpocznie uroczysta parada ulicami toruńskiej starówki, w której wezmą udział mieszkańcy miasta.

Szczegółowa rozpiska spektakli: http://bajpomorski.art.pl/xxi-miedzynarodowy-festiwal-teatrow-lalek-spotkania,15,pl,56,1,4.html