Balon stratosferyczny uniósł się nad Toruniem [Zdjęcia]

Balon, po wypełnieniu helem, osiągnął średnicę 6 metrów (fot. Adam Zakrzewski)

Balon stratosferyczny wystartował z Ogródka Meteorologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przedsięwzięcie miało na celu zbadanie wybranych parametrów atmosfery – ciśnienia i temperatury – oraz dokonanie pełnego sferycznego nagrania ze stratosfery systemem dwunastu kamer HD.

Balon, po wypełnieniu helem, osiągnął średnicę 6 metrów. Naukowcy i ochotnicy będący przy próbie oszacowali, że uniósł się on na wysokość od 25 do nawet 32 kilometrów. Następnie pękł.

W tym momencie rozpoczęły się pomiary. Oderwana w chwili pęknięcia gondola wyposażona w spadochron dokonała wszelkich niezbędnych obliczeń. Odbiorniki GPS zamontowane na urządzeniu pozwolą naukowcom odnaleźć ją po upadku na ziemię.

– Powinniśmy ją znaleźć w ciągu pięciu-sześciu godzin – powiedział dr Mieczysław Kunz, prodziekan Wydziału Nauk o Ziemi z UMK w Toruniu. – Choć nie ma reguły. Dwa lata temu, gdy realizowaliśmy podobną misję, szukanie gondoli zajęło nam pięć dni, ponieważ doszło do awarii urządzeń. Na szczęście ostatecznie odnieśliśmy sukces i zdobyliśmy zarówno mnóstwo ciekawych fotografii, jak i użytecznych danych.

Fot. Adam Zakrzewski