Bezpieczna starówka: na Starym Mieście pojawi się więcej patroli straży miejskiej i policji

Akcja "Bezpieczna starówka" ma zapewnić bezpieczeństwo turystom oraz mieszkańcom podczas zbliżających się wakacji (fot. Adam Zakrzewski)

Zwiększone patrole straży miejskiej i policji na toruńskiej starówce, ulotki oraz specjalny punkt informacji i pomocy – tak od początku maja działa Bezpieczna Strefa Turystyczna w Toruniu.

– Patrole w ramach bezpiecznej strefy turystycznej to akcja, którą prowadzimy co roku. Funkcjonariusze zwracają szczególna uwagę na osoby zachowujące się w podejrzany sposób – na potencjalnych sprawców kradzieży, rozbojów oraz zakłócających ład i porządek publiczny, a także na nietrzeźwych – powiedział Komendant Straży Miejskiej w Toruniu, Mirosław Bartulewicz.

To nie wszystko. Patrole mają także ulotki dla turystów. To wspólna inicjatywa straży Miejskie i Biura Toruńskiego Centrum Miasta, które chcą pomóc gościom grodu Kopernika poruszać się bezpiecznie po naszym mieście. Informacje na ulotce podane są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jest też na niej mapka Zespołu Staromiejskiego z zaznaczonymi parkingami, w tym miejscami dla niepełnosprawnych, strefą wyłączoną z ruchu kołowego oraz obiektami użyteczności publicznej. Ponadto podano także kilka rad, jak strzec się przed złodziejami, a także ważne telefony alarmowe oraz do Informacji Turystycznej.

W połowie czerwca na Rynku Staromiejskim zostanie postawiona budka Straży Miejskiej. Będzie ona opatrzona informacjami w języku polskim i angielskim oraz międzynarodowym numerem pomocy dla turystów.
– Są to właściwie dwa uruchomione specjalnie na okres turystyczny numery alarmowe: 48 22 278-77-77 i 608 599 999 – dodaje rzecznik prasowy toruńskiej Straży Miejskiej Jarosław Paralusz. – Można będzie pod nie dzwonić do końca listopada od godz. 8 do 22, a poza tymi godzinami pod nr 112.

W budce będzie czuwał Strażnik Miejski znający doskonale język angielski oraz przeszkolony w zakresie informacji turystycznej. W razie potrzeby będzie u niego można nie tylko szukać pomocy, ale także porady, co i gdzie warto zwiedzić.