Bezpieczne wakacje – komunikat toruńskiej policji

Pamiętajmy, że niektóre akweny mogą mieć zmienne dno, co może powodować zaskoczenie i wywołać panikę, a nawet skutkować utonięciem (fot. Adam Zakrzewski)

Trwające upały sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Do letnich wypadków należą m.in. utonięcia, które są spowodowane lekceważącym podejściem do przepisów obowiązujących na kąpieliskach, kąpielami w miejscach niestrzeżonych oraz lekkomyślnością ludzi. Podstawowe zasady bezpieczeństwa pomogą nam bezpiecznie spędzić czas nad wodą. 

– Trwające upały to okres, w którym większość ludzi planuje najczęściej wypoczynek nad morzem, jeziorem, rzeką – informuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. – Niestety nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę jak powinien wyglądać taki wypoczynek , aby był bezpieczny . Jak pokazują statystyki większość utonięć jest spowodowana lekceważeniem obowiązujących na kąpieliskach przepisów, kąpieli w miejscach niestrzeżonych a przede wszystkim lekkomyślności ludzi. Najczęściej przeceniamy swoje  umiejętności pływackie, zachowujemy się brawurowo wodzie, nielicznym zdarza się pływać w stanie nietrzeźwym.

Wielu tragedii, można byłoby  uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których przypominają specjaliści.

Bezpieczeństwo zapewnimy sobie  pływając w miejscach strzeżonych. Szczególnie uczulamy rodziców wypoczywających wraz z dziećmi. Nie traćmy z nimi kontaktu wzrokowego

Pamiętajmy, że niektóre akweny mogą mieć zmienne dno, co może powodować zaskoczenie i wywołać panikę, a nawet skutkować utonięciem. Szczególnie niebezpieczne mogą być  rzeki, które są „wiecznie żywe”. Prąd nanosi i zabiera dno. Znane nam wcześniej miejsca mogą mieć już zupełnie inne ukształtowanie niż nawet kilka dni wcześnie. Przy niskim stanie wód pojawiają się również tzw. łachy odkrywane przez wodę. Ich powierzchnia może  być złudną. Mogą tam występować zjawiska tzw. podwójnego dna lub podmyć zwłaszcza na krawędziach,  które  w każdej chwili mogą ulec zapadnięciu.

– Jeżeli mamy tylko taka możliwość starajmy się wchodzić do wody z drugą osobą, która potrafi pływać, która będzie stanowić asekurację w razie wypadku – dodaje rzeczniczka. – Wszyscy specjaliści odradzają skakanie na główkę w miejscach do tego nieprzystosowanych  lub nieznanych. W sytuacji  spożywania posiłku najlepiej  odczekać przynajmniej godzinę po posiłku zanim się wejdzie do wody. W przypadku długiego przebywania na słońcu nie należy wbiegać do wody. Ciało należy ochładzać stopniowo w celu uniknięcia szoku termicznego. Zawsze może zdarzyć się również jakaś nieprzewidziana sytuacja, np. skurcz, który skutecznie zablokuje nasze ruchy.Nawet jeśli potrafimy pływać nie przeceniajmy swoich możliwości i umiejętności. Statystyki mówią, ze najczęściej toną Ci, którzy potrafią pływać.
Pamiętajmy, że alkohol nie służy ani przebywaniu na słońcu, ani w wodzie. Podczas upałów, wypijając nawet małą dawkę alkoholu możemy wywołać nieprzewidywalne  skutki w postaci nieprawidłowego postrzegania elementów, które mają wpływ na bezpieczeństwo osobiste oraz naszych najbliższych. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.
Widząc  niebezpieczną sytuację, natychmiast informujmy służby ratownicze, a jeżeli to możliwe ratowników, którzy są na miejscu. Dzwońmy na numer 112 lub 997.