Bezpieczny Finał WOŚP

Wszyscy wolontariusze bezpiecznie dotarli do swoich sztabów. (fot.policja)

Nad bezpieczeństwem kwestujących czuwały setki policjantów. Wszyscy wolontariusze bezpiecznie dotarli do swoich sztabów. Nie obyło się jednak bez incydentu związanego z imprezą. Dwie nieletnie wolontariuszki próbowały podzielić się pieniędzmi zebranymi do puszki. Teraz odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym i ds. Nieletnich.

Podczas XXIV finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy setki policjantów garnizonu toruńskiego dbało przez cały dzień nad bezpieczeństwem kwestujących wolontariuszy. Podczas Finału funkcjonariusze nie odnotowali żadnych zgłoszeń, interwencji ani wydarzeń kryminalnych związanych z sytuacjami zagrożenia dla kwestujących wolontariuszy WOŚP w Toruniu, ani na terenie naszego powiatu.

Niestety miały miejsce inne incydenty. Około południa na Rynku Staromiejskim patrol Komisariatu Policji Toruń-Śródmieście zatrzymał mężczyznę, który zachowywał się prowokacyjnie, używał słów wulgarnych oraz zaczepiał przechodniów próbując wszcząć bójkę. Zachowanie 25-latka wzbudziło podejrzenia policjantów, co do jego stanu trzeźwości. Probierz wykazał, że mieszkaniec Torunia miał prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Najpierw trafił do izby wytrzeźwień, a następnie za popełnione wykroczenia polegające na zakłóceniu ładu i porządku publicznego, otrzymał mandat w wysokości 600 złotych.

Około godziny 22.00. dyżurny toruńskiej komendy otrzymał zgłoszenie od kierownika ochrony Dworu Artusa o dwóch wolontariuszkach, które wystawiły na próbę swoją uczciwość. Jak ustalili funkcjonariusze, dwie 15-letnie dziewczyny, które dostały do przeliczenia pieniądze zebrane do puszki, ukryły się w toalecie i zaczęły się nimi dzielić. Całą rozmowę usłyszał inny wolontariusz, który natychmiast powiadomił o zajściu. Nastolatki trafiły do komisariatu skąd musieli odebrać je rodzice. Zatrzymane przy nich pieniądze trafiły tam gdzie ich miejsce, czyli do kasy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

-Policjanci zachęcali uczestników WOŚP do wzięcia udziału w licytacjach 17 sejfów, chroniących dokumenty ufundowanych w ramach akcji Nieskradzione.pl – informuje podinsp. Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowy KMP Toruń. – W ramach 24. Finału Wielkiej Orkiestry Policja wspólnie z Biurem Informacji Kredytowej pragnęła zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa naszym danym osobowym. Tylko w 2014 roku stwierdzono 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw.

Przez kilka godzin funkcjonariuszki ds. profilaktyki społecznej Wydziałów Prewencji i Ruchu Drogowego na toruńskim Rynku Staromiejskim, w specjalnie przygotowanym namiocie udzielały porad, informowały o akcjach, programach profilaktycznych oraz podpowiadały jak chronić swoje dokumenty, karty kredytowe oraz jak nie paść ofiarą oszustów.