Biała Niedziela – zbadaj się i wygraj z nowotworem skóry

Fot. ilustracyjne

„Biała Niedziela” zostanie zorganizowana 24 września w Toruniu już po raz 23. Wydarzenie każdego roku odbywa się w Akademickiej Przychodni Lekarskiej. Akcja poświęcona jest problemowi nowotworów skóry, w szczególności najbardziej niebezpiecznemu z nich – czerniakowi. O wydarzeniu informuje Urząd Miejski w Toruniu.

W ramach działań przeprowadzone zostaną bezpłatne badania pod kątem onkologicznym, mogące wykryć niepokojące zmiany skórne. „Biała Niedziela” to też zwiększenie społecznej świadomości o zagrożeniu czerniakiem oraz o potrzebie systematycznego kontrolowania skóry i wczesnego reagowania na wystąpienie niepokojących objawów. Pacjenci z podejrzanymi zmianami skórnymi wykrytymi przez lekarzy podczas wstępnego badania, będą mieli możliwość przebadania tych zmian unikatową, metodą fluorescencyjną opracowaną w Zespole Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów.

„Biała Niedziela” odbędzie się 24 września. Tego dnia, w godz. 9:00-14:00, w pomieszczeniach Akademickiej Przychodni Lekarskiej UMK (ul. Gagarina 39) badania przeprowadzi zespół lekarzy specjalistów. Będą to: dr Zbigniew Michniewicz – chirurg onkolog, lek.med. Robert Świgoński, chirurg – onkolog i dr Janusz Józefowicz–chirurg onkolog ze Szpitala Miejskiego w Toruniu, dr Jacek Hofman dr n. med. Edward Krajewski – chirurdzy onkolodzy z Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy i dr. n. med. Jarosław Redziński – chirurg onkolog z Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej w Toruniu),  którzy dokonają wstępnej oceny i w razie potrzeby skierują pacjentów na badania fluorescencyjne w Pracowni naszego Zespołu.

Rejestracja na badanie w ramach „Białej Niedzieli” prowadzona jest telefonicznie w godzinach od 9:00 do 14:00  (pod numerami tel. 6114341 i 6114776) w godzinach od 900 do 1400 od poniedziałku 18 września (do wyczerpania limitu miejsc).  W dniu „Białej Niedzieli” chętni do poddania się badaniom będą przyjmowani tylko, jeśli będą wolne miejsca.

Wartym odnotowania jest i to, że z roku na rok rośnie w Toruniu procent osób zgłaszających się na badania z czerniakiem we wczesnych, dobrze rokujących dla sukcesu leczenia, stadiach.

Akcję organizuje Zespół Optycznych Metod Wczesnego Wykrywania Nowotworów UMK.

Więcej informacji na stronie: www.afl.umk.pl