Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Black – pies z bombowym węchem
Aleksandra Radzikowska 5 września, 2015, 12:30 Aktualności Miasto Reportaż
pies black__008_piec
- Moja rola podczas akcji polega na tym, żeby mu nie przeszkadzać – mówi mł. asp. Krzysztof Kotnis z KMP (fot. Łukasz Piecyk)

Wystarczy szczypta, ledwie ziarenko materiału wybuchowego, który nie jest osłonięty, by go odnalazł. Nie ma w Polsce psa policyjnego, który dziś zrobiłby to lepiej.

Gdy zamiera, robi krok do przodu i siada wpatrzony w jeden punkt – Krzysztof Kotnis dobrze wie, co to oznacza. Black wywęszył materiał wybuchowy i daje swojemu przewodnikowi znak. A robi to znakomicie. W dniach 25-28 sierpnia w Sułkowicach toruński duet wywalczył pierwsze miejsce w XV Kynologicznych Mistrzostwach Policji w kategorii wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Black potrafi odnaleźć je w bagażu, pomieszczeniu, samochodzie ciężarowym, autobusie bądź aucie osobowym. Do tego świetnie wypada w konkurencji posłuszeństwa ogólnego. Podczas przeszukania reaguje na komendy słowne i gesty. Ze swoim przewodnikiem zgrywa się niemal idealnie.

– Moja rola podczas akcji polega na tym, żeby mu nie przeszkadzać – mówi mł. asp. Krzysztof Kotnis z KMP w Toruniu. – On robi swoje. Jeżeli widzę, że ominął miejsce, w którym potencjalnie może być coś podłożone, sugeruję mu to. Ostatnio radzi sobie sam, wie doskonale, o co chodzi. Mam wrażenie, że można podczepić pod niego maszynę rolniczą, a i tak będzie zasuwał. Ma pasję do roboty.

O tym, jak wytrwały jest pies, niech świadczy to, że sam potrafi przeszukać Motoarenę. Przewodnik nie może go w trakcie akcji mocno szarpnąć ani bez potrzeby odzywać się.

– Muszę go obserwować – dodaje. – Podpowiadam, ale tylko jeśli jest taka potrzeba.

Black, którego służbowe imię to Egzor, nie ma typowego umaszczenia owczarka niemieckiego, bo pochodzi z użytkowej linii. Krzysztof Kotnis zaczął z nim współpracować w 2011 roku. Pies, który jest szkolony do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych, musi przejść badania weterynaryjne, mieć zdrowe zęby, stawy czy kręgosłup. Sprawdza się też jego wytrzymałość na wystrzały. Ma wtedy około roku.

– Podstawowe jest jednak to, by miał pasję do aportowania – dodaje Krzysztof Kotnis. – Wszystko, co robi, zostaje nagradzane zabawą z piłką. Psa uczy się kojarzenia zapachu, który ma wyszukać właśnie z nagrodą. To tak silny ciąg, że bardzo chce na to zasłużyć.

Codzienność przewodnika i jego pupila to także trening i szkolenie. Krzysztof Kotnis kładzie też duży nacisk na posłuszeństwo – niemal każdego dnia, nawet przez pięć minut, robi z

Blackiem podstawowe ćwiczenia. Za wyszkolenie psa chwalili funkcjonariusze BOR i ABW, z którymi duet czasem współpracuje.

– Kiedy jest alarm bombowy, czyli przeszukanie wymuszone, to bierzemy udział w akcji, ale są też przeszukania prewencyjne, gdy przyjeżdża np. prezydent i trzeba sprawdzić teren – dodaje Krzysztof Kotnis. – Na szczęście nic nigdy nie wykrył, bo nie musiał. Kiedy sprawdzamy duży budynek, zawsze po kilku pokojach robię mu przystanek, żeby odpoczął. Stawiam mu w śmietniku pochłaniacz np. z aromatem dynamitu, on go znajduje, dostaje piłeczkę i ma motywację do dalszej pracy. Jest czujny, gdy zawsze spodziewa się zapachu.

A te są różne, pies szkolony jest na wszystkich możliwych opcjach, również hybrydach i mieszaninach.

– Zdarzają się też zabawne sytuacje – dodaje Krzysztof Kotnis. – Kiedyś kolekcjoner militariów miał w domu granat, ale nie było potrzeby go zabezpieczać, bo Black po prostu go ominął. Był pusty. Zadzwoniła też do nas pani z informacją, że ma bombę, a okazało się że to studenci zrobili sobie ze skorupy po granacie moździerzowym popielniczkę. On oczywiście to zignorował.

Podczas naszej wizyty Black ani razu nie zaszczekał. Nie lubi się też z innymi psami, a miskę musi mieć w kojcu wmurowaną, żeby jej nie zniszczył. Indywidualista pełen energii, ale czujny, kiedy trzeba. Jak na mistrza przystało.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także