Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Bo w teatrze chodzi o to, by być kimś innym niż dotąd – takie motto od lat przyświeca Małgorzacie Peplińskiej i jej podopiecznym
Aleksandra Radzikowska 8 grudnia, 2013, 23:22 Aktualności Kultura i rozrywka
bumbum cyk 3
Aktorzy z Teatru Bum Bum Cyk swoje sztuki wystawiali w teatrach w całej Europie (fot. Adam Zakrzewski)

Twórczy chaos na scenie przeradza się w precyzję, a szacunek do opiekuna nie przesłania równorzędności ról. W Teatrze Bum Bum Cyk dialog to ważny element. Dzięki niemu młodzi aktorzy, ich rodzice i Małgorzata Peplińska wraz z pomocnikami, mogą tworzyć baśniowe światy. Połączenie ich pasji, zaangażowania i talentów doceniane zostaje nawet na międzynarodowych festiwalach.

Często się zdarza, że najlepsze rzeczy, które nas spotykają, są wynikiem przypadku. W 2007 r. wychowawczyni, patrząc na grupę roześmianych i pełnych energii dzieci, postanowiła ich zapał do biegania wśród szkolnych ławek zamienić na ten do rozwoju i sztuki. Dziś jest opiekunem jednej z najlepszych grup teatralnych w województwie, a w pewnej kategorii wiekowej nawet w kraju.

O przyjaźni i uśmiechu

– Zabawy w teatr uczą relacji międzyludzkich, współdziałania i zbiorowej odpowiedzialności – mówi Małgorzata Peplińska. – Mają też moc terapeutyczną. Wchodząc w rolę bohatera, dzieci szukają rozwiązań swoich własnych problemów i rozładowują emocje. Rozwija się u nich także wyobraźnia, a co za tym idzie uczuciowość i wrażliwość. Teatr to przyjemna edukacja, która pozwala nam na poznanie się nie tylko lepiej, ale i szybciej.

Co trzy lata wychowawczyni opiekuje się kolejnymi dziećmi, których uczy szacunku do sztuki i najważniejszych wartości. Stara się także młodych adeptów aktorstwa ukierunkować tak, by odpowiednio rozwijali swoje talenty.

– W spektaklu „Kordonki i koronki” zderzały się nam dwa światy, w których walczyli ze sobą gardzący bielą i kolorem – dodaje Małgorzata Peplińska. – Jak w takich przypadkach bywa, pojednanie następuje dopiero wtedy, gdy pokochają się osoby z przeciwnych obozów. Tak było też w przypadku naszej bajki. To uczy dzieci tolerancji i tego, że granice i podziały są jedynie umowne.

7 grudnia młodzi artyści zaprezentują kolejną odsłonę swojej twórczości. Teatr Bum Bum Cyk wystąpi w Wojewódzkich Konfrontacjach Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, czyli popularnym festiwalu KATAR.

– Zaprezentujemy tam „Baśń o rycerzu bez konia”, która opowiada o poszukiwaniu przyjaźni i samotności – mówi Maja, jedna z młodych artystek. – Przedstawienie, do którego dopiero się przygotowujemy, opowiada o tym, że przyjaciel jest naszym największym skarbem.

Podobnie sądzą również pozostali aktorzy tego radosnego teatru. Ogromna w tym zasługa Małgorzaty Peplińskiej, która stara się swoim podopiecznym wskazywać ważne wartości, bo tylko o takich opowiada za pomocą reżyserowanych przez siebie sztuk.

– Błędy można popełniać, ale zawsze trzeba próbować je naprawiać – dodaje Kornelia. – Tego nasze przedstawienia uczą również widzów.

Wbrew przeciwnościom losu

Artyści przez lata swojej działalności wystąpili na deskach teatrów niemal w każdym zakątku Polski. Są stałymi gośćmi ważnych przeglądów artystycznych, takich jak: Wojewódzkie Forum Teatrów Szkolnych „Kurtyna”, „Płocki Karmik Teatrów Dzieci i Młodzieży HECA” czy Wojewódzkie Konfrontacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu „KATAR”. Ich największym sukcesem jest jednak nagroda główna w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bałtic-Satelid 2013” w Sejnach.

– Wszyscy płakaliśmy tego dnia ze szczęścia – mówi z uśmiechem Małgorzata Peplińska. – Kacper, gdy usłyszał werdykt jury, podbiegł do mnie, przytulił się i powiedział: „Kocham panią!”. Takie wypowiedziane spontanicznie, lecz prawdziwe słowa i radość w oczach moich podopiecznych są wystarczającą zapłatą za czas, który im poświęcam.

Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie pomoc ze strony rodziców młodych artystów. Angażują się w działalność teatru i dbają o to, by ich pociechy mogły się rozwijać.

– Środowisko rodziców integruje się pięknie – dodaje wychowawczyni. – Dzięki nim nasza działalność może być kontynuowana. Zbierają pieniądze, pomagają w wyborze kostiumów i przygotowaniu dzieci do ról.

Niestety, sfinansowanie przygotowań do konkursów, podróże, stroje, rekwizyty czy koszty noclegów są ogromne. Pieniędzy, które przekazują teatrowi rodzice, odpowiednie urzędy i drobni sponsorzy jest zbyt mało, by zdolni aktorzy mogli rozwijać swoje talenty za pomocą innych sposobów.

– Będziemy wdzięczni za każde wsparcie i pomoc – dodaje Małgorzata Peplińska. – Mam nadzieję, że klasa teatralna w Szkole Podstawowej nr 18 i nasz teatr zostaną zauważone. To pozwoli pielęgnować w młodych artystach ich pasje. Teatr jest świetnym sposobem edukacji. Sztuka wskazuje wzorce postępowania, pomaga w trudnych chwilach i potęguje szczęście w tych dobrych. Jest najlepsza i na chmurki, i na humorki.

Tak niewiele trzeba, by pozwolić dzieciom spełniać marzenia i przenieść je do świata baśni, w której stają się one kimś innym niż dotąd.

***

By wspomóc młodych artystów, można wpłacać dowolne kwoty na nr konta: 94 1160 2202 0000 0000 6544 6273, z dopiskiem „Teatr Bum Bum Cyk”


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także