Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Bogdan Hołownia: Przytłoczeni codziennymi sprawami nie mamy czasu przysiąść i wsłuchać się w te wszystkie dźwięki wokół nas
Maciej Koprowicz 14 marca, 2014, 16:16 Kultura i rozrywka Wywiad
Walentynkowy-koncert-Bogdana-Hołowni-w-Pałacu-Romantycznym-w-Turznie-fot.-Adam-Zakrzewski-22
W walentynki Bogdan Hołownia prezentował kosmiczną muzykę Wasowskiego w Pałacu Romantycznym Turznie (fot. Adam Zakrzewski)

Kompozycje Jerzego Wasowskiego zbudowane są na takiej samej zasadzie jak Układ Słoneczny – twierdzi Bogdan Hołownia, wybitny toruński pianista jazzowy. Gdzie w piosenkach jest linia Księżyca i jak usłyszeć muzykę Ziemi opowiedział Maciejowi Koprowiczowi.

Jest pan niestrudzonym popularyzatorem muzyki Jerzego Wasowskiego, muzycznej połowy genialnego duetu z Jeremim Przyborą pod szyldem Kabaretu Starszych Panów. Czy czuje pan, że Wasowski staje się twórcą zapomnianym, że jest konieczność ponownego odkrycia go dla publiczności?
Były takie wybitne postaci w historii polskiej piosenki – Szpilman, Wars, Petersburski, Wasowski. Jeśli pójdziesz wieczorem na miasto w Toruniu czy Warszawie, to jest wielki problem usłyszeć ich melodie na żywo. Pamiętają ich starzy ludzie, te mądre księgi, które koło nas się przechadzają, a my ich mijamy obojętnie. Pomyślałem sobie – jak wspaniale, że był taki ktoś jak Jerzy Wasowski. Zostawił nam to co najpiękniejsze, swojego ducha w piosenkach. My jesteśmy mu coś winni.

Spisywanie nut pana Jerzego to sposób spłacenia długu dla tego artysty?
Zacząłem zapisywać piosenki pana Jerzego w roku 2008. Spisałem kilkaset, a on napisał ich przeszło tysiąc. Tylko mniejsza część – jak powiadają matematycy, „mniejsza połowa” – została zarejestrowana w ZAIKS-ie. To nie dług, bo dług człowiek jest w stanie spłacić. Ja nie jestem. Mogę się tylko fascynować muzyką pana Jerzego, jak ćma, która ma frajdę lecąc do ognia – ale nie może się za bardzo zbliżyć, bo będzie po niej. Ja się nie mierzę z Wasowskim, jestem gołąbkiem, którego fascynacja dotyczy orła, lecącego na niebotycznej wysokości.

Dlaczego spośród wybitnych kompozytorów sprzed lat wybrał pan właśnie Wasowskiego?
Na starość człowiek zaczyna lubić piosenki w wolniejszych tempach, o prostszej strukturze. Przesuwa się poczucie smaku. Mnie najbardziej w tej chwili smakuje muzyka Jerzego Wasowskiego. Miałem ogromne szczęście, że na nią trafiłem, bo często można przegapić to, co najistotniejsze. Oczywiście znałem wcześniej te utwory, ale przeskoczyła jakaś iskra w głowie i zrozumiałem, że te utwory są w osobnym stylu, niepodobne do niczego innego. Gomułka miał odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne, a ja mam odchylenie na Wasowskiego (śmiech).

Jak smakuje ta muzyka?
Ja się co prawda na kulinariach kompletnie nie znam (śmiech), ale wiem, że jest takie pojęcie jak „bukiet smakowy”. Kiedy próbujesz wina, to po pierwszym kontakcie z nim czubka języka czujesz określony smak, ale po chwili pojawia się coś więcej, zupełnie inny posmak. Muzyka Wasowskiego jest właśnie takim winem odkrywającym swoje tajemnice stopniowo.

Jakie tajemnice kryją, doskonale przecież znane kompozycje pana Jerzego?
To są utwory kompletne, w każdym dźwięku doskonałe. W piosence jest linia melodii, która dla wielu jest najważniejsza – ale i linia basu, którą może nie wszyscy zauważają, ale na niej tak naprawdę wszystko się opiera. Nazywam je linią Słońca i linią Księżyca. Między nimi zachowana jest doskonała, matematyczna proporcja, jest między nimi astronomiczna harmonia. Choćby w piosence „Złoty pierścionek”. Uważana za piosenkę prostą, sentymentalną, weselną nawet, ale tak naprawdę to nieprawdopodobna matematyka.

Czy to przypadek, czy świadome działanie kompozytora?
Jerzy Wasowski ukończył politechnikę, wydział elektromechaniki. Jako inżynier doskonale znał matematykę, i trzeba powiedzieć, że potrafił przełożyć to na muzykę. Istnieją ciągi liczb – Fibonacciego (Pierwszy wyraz jest równy 0, drugi jest równy 1, każdy następny jest sumą dwóch poprzednich – przyp. aut.) i Lucasa (odmiana ciągu Fibonacciego – przyp. aut.). Wiele piosenek Wasowskiego jest skonstruowana w oparciu o te ciągi, dźwięki narastają jak liczby. Zanucę „pam-pam-pam”, a tak naprawdę śpiewam piątki i ósemki (śmiech). Planety, które biegną wokół Słońca poruszają się w takiej samej matematycznej harmonii, jaka jest w piosenkach Jerzego Wasowskiego. Liczby są w muzyce, muzyka jest w liczbach. Spoglądam nocą w gwiazdy, które układają się w trójkąt. One też śpiewają jakąś melodię.

Słyszy pan melodie kosmosu?
Jest taka książka Jamiego Jamesa pod tytułem „Muzyka sfer”. Autor przytacza teorię, że Bóg, który stworzył świat jest tak naprawdę genialnym kompozytorem. Cały wszechświat jest jedną wielką symfonią. Ziemia też śpiewa, ale dla nas to tak oczywiste, że tego nie słyszymy. Jesteśmy jak ludzie urodzeni przy hucie – nie słyszymy hałasu młotów, bo jesteśmy do niego przyzwyczajeni.

A czy ludzie też mają w sobie muzykę?
Kiedy posłuchasz utworu Mozarta, masz wrażenie, jakbyś go znał od zawsze. Dlaczego? Bo oparty jest na ciągu Fibonacciego, podobnie jak nasz organizm. Muzyka jest w nas i w całym naszym otoczeniu. Gdy pada deszcz – pada w określonej tonacji. Muzyką jest stukot pociągu. Ale przytłoczeni codziennymi sprawami nie mamy czasu przysiąść i wsłuchać się w te wszystkie dźwięki wokół nas. Warto znaleźć taką chwilę – można odkryć zupełnie nowe spojrzenie na wszystko.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także