Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Bolesław Radomski jest mistrzem w lataniu precyzyjnym. Z jego umiejętnościami za pas startowy mogłaby robić ulica Szeroka
Marcin Tokarz 7 października, 2013, 12:38 Aktualności Reportaż
bolek+mistrz+9
Bolesław Radomski bardzo lubi Cessnę, którą lata i ma do niej duże zaufanie (fot. Adam Zakrzewski)

Każdy pilot chciałby latać jak Bolesław Radomski z Torunia. Spędził w powietrzu większość swojego życia. Na co dzień siedzi za sterami samolotów pasażerskich. Po godzinach pracy zdobywa mistrzostwa świata w lotnictwie precyzyjnym i rajdowym.

Zawodnicy startujący w mistrzostwach w lataniu precyzyjnym to światowa elita wśród pilotów. Podczas zawodów nie dysponują żadną elektroniką, a ich jedynym atutem są umiejętności. Na podstawie fotografii i map muszą znaleźć się w określonym miejscu i czasie. Ich precyzję liczy się w ułamkach sekund. Najlepszy na świecie jest obecnie Polak z Torunia.

Na pokładzie samolotu Embraer 170 było siedemdziesięciu pasażerów podróżujących z Helsinek do Warszawy. Lot przebiegał spokojnie. Radar pogodowy nie wykazywał żadnych anomalii. Nie dotarło do niego echo czubka masy chmury burzowej. Maszyna nagle wpadła w sidła potężnych turbulencji.
– Wszystko trwało pięć minut – opowiada Bolesław Radomski, pilot, który rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem w wieku piętnastu lat. – Wyłączyłem autopilot, by mieć większą kontrolę. Lecieliśmy bardzo wysoko, co nie sprzyjało rozwinięciu dużej prędkości. Mimo to udało się uniknąć przykrych konsekwencji, choć pasażerowie na pewno mocno to przeżyli.

Gdy samolot wpada w zbyt silne turbulencje siła nośna na skrzydłach może się gwałtownie zmniejszyć, a maszyna zaczyna zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. W takich sytuacjach liczy się opanowanie i zaufanie własnym możliwościom. Pilot w panikę wpada tylko jeden raz.

W kręgach pilotów krąży anegdota, że niedługo za sterami samolotów pasażerskich będą siedzieć tylko jeden człowiek i pies, który ugryzie go gdy ten zechce coś dotknąć. Bolesław Radomski pracuje w liniach lotniczych LOT od 2008 roku. Obecnie zajmuje stanowisko pierwszego oficera. Kiedy zajął się lotnictwem komunikacyjnym uderzyło go, jak wielu ściśle sformułowanych procedur musi przestrzegać. Odtąd większość funkcji wykonywał za niego autopilot. To zupełnie inna bajka w porównaniu z lotnictwem sportowym, w którym ręce pilota są przedłużeniem skrzydeł samolotu. Jednak oba rodzaje podniebnej żeglugi wzajemnie na siebie wpłynęły.
– Latanie dużymi samolotami nauczyło mnie organizacji, porządkowania formalności, dokonywania pomiarów i obliczeń – wylicza 31-letni Bolesław Radomski. – Z kolei lotnictwo sportowe oswoiło mnie z walką z czasem, stresem i presją, które są głównymi elementami pilotażu precyzyjnego i rajdowego.

W lotnictwie niezależnie od jego typu wymaga się przynajmniej jednej z dwóch postaw: umiejętności przewidywania zmian, lub zachowania czujności. Opieszałość w tych kwestiach może pisać różne scenariusze…
– Im dłużej latam, tym więcej sytuacji mnie zaskakuje – wskazuje Bolesław Radomski, tegoroczny mistrz świata w lataniu precyzyjnym. – Nie tak dawno podczas nocnego lądowania w Kairze napotkaliśmy silne turbulencje. Samolot trząsł się na tyle, że nie byliśmy w stanie odczytać ważnych informacji z wyświetlaczy…

Tabele z wynikami poszczególnych międzynarodowych zawodów lotniczych przepełnione są biało-czerwonymi flagami. Niezwykle często widnieje pod nimi nazwisko: Bolesław Radomski. Ma na koncie jeden srebrny i trzy złote medale zdobyte na mistrzostwach świata w latach 2011-2013 w kategorii latania precyzyjnego oraz po jednym srebrnym i złotym w lataniu rajdowym. Jednak tegoroczny sukces w Budziszynie poczytuje sobie za największy.
– Ten rok był dla mnie szczególnie trudny z powodów zawodowych i prywatnych – przyznaje toruński pilot. – Dlatego wywalczenie pierwszego miejsca smakowało wyjątkowo dobrze.

Zawód pilota należy do najbardziej prestiżowych. Nie bez powodu utożsamia się ich z ludźmi dzielnymi, nie bojącymi się ryzyka. Imponują niemal wszystkim, płci pięknej w szczególności. Bolesław Radomski spytany o to, jakim powodzeniem wśród kobiet cieszą się lotnicy odpowiada z rozbawieniem.
– Myślę, że dużym, ale nie chce się wypowiadać za innych – śmieje się.

Gdy Bolesław Radomski spytał miejscowego w RPA, jak ma się zachować, gdy wyląduje w środku buszu usłyszał, że najlepiej zostać w środku, bo od zwierząt szybciej zlecą się tubylcy. Oni na pewno rozbiorą maszynę do ostatniej śrubki.

O śmierci nowy mistrz mówi szeptem. Jej kroków w powietrzu nikt jeszcze nie usłyszał. I na pewno o tym nie opowiedział…


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także