Bożonarodzeniowy Jarmark, Sylwester i pochód Trzech Króli, czyli grudzień i styczeń w Toruniu

Bożonarodzeniowy Jarmark to tylko jedna z wielu atrakcji, które zwiastują nadchodzące święta (fot. Łukasz Piecyk)

 

Warsztaty plastyczne, kolędy wygrywane na saksofonie, spotkanie wigilijne, a także wielkie powitanie Nowego Roku i orszaku Trzech Króli – to wszystko przygotowała dla mieszkańców miasta i turystów Toruńska Agenda Kulturowa. Świąteczno-noworoczne szaleństwo czas zacząć.  

W ostatnim miesiącu roku na Rynku Staromiejskim, tradycyjnie już, pojawiły się kramy ze świątecznymi ozdobami i upominkami. Jarmark Bożonarodzeniowy to także gry i zabawy dla najmłodszych oraz tworzenie choinkowego łańcucha.

– Podczas warsztatów artystyczno-edukacyjnych uczestnicy będą mogli samodzielnie przygotować ozdoby świąteczne i prezenty – mówi Tomasz Kowalski z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Nie zabraknie także wspólnego pieczenia pierników.

W sobotę 19 grudnia na Rynku Nowomiejskim zorganizowane zostanie spotkanie wigilijne dla mieszkańców Torunia. Wspólnie z torunianami opłatek przełamie prezydent miasta Michał Zaleski. Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta oraz konsula honorowego Republiki Finlandii Tadeusza Pająka na wieczerzy zagości najprawdziwszy Święty Mikołaj.

– Spotkanie z Mikołajem będzie dla najmłodszych niesamowitym przeżyciem – dodaje Krystian Kubajczyk, dyrektor TAK. – Dzieci obdarowane zostaną słodkościami i będą mogły zrobić sobie wspólne zdjęcie z bożonarodzeniowym gościem.

Każdego roku Wigilia Miejska rozpoczyna tradycję „Kolędowania przy szopce”. Cykl ten potrwa do święta Trzech Króli. Zanim ono jednak nastąpi, w Toruniu dobrą zabawę zapewni plenerowy koncert, żegnający stary rok. Sylwester na Rynku Staromiejskim rozpocznie się o godzinie 22.30. Gwiazdą wieczoru będzie Formacja Nieżywych Schabuff, która na scenę wyjdzie chwilę po północy. Ostatnie minuty 2015 roku torunianie pożegnają wspólnie z zespołem Hands up!, wykonującym w rockowym brzmieniu hity lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

– Podczas koncertu wykonywanego w pełni na żywo przez siedmioosobowy zespół nie zabraknie muzyki latynoskiej, disco, pop oraz rocka – podkreśla Agnieszka Marecka, koordynatorka wydarzenia. – Dzięki wspaniałym tancerkom ten wieczór będzie nie tylko muzyczny, ale także taneczny.

Równo o północy życzenia noworoczne złoży mieszkańcom prezydent miasta Michał Zaleski. Tradycyjnie nie zabraknie także hucznego wystrzału fajerwerków.

Styczeń w Toruniu zostanie rozpoczęty corocznym Prezydenckim Koncertem Noworocznym, który odbędzie się w noworoczny piątek o godzinie 18.00 w sali koncertowej CKK Jordanki. Wydarzenie to będzie nie lada gratką dla fanów braci Cugowskich. Podczas koncertu zabrzmią największe przeboje zespołu Bracia. Do wspólnej zabawy artyści zaprosili także lidera zespołu Budka Suflera – Krzysztofa Cugowskiego.

Blok świąteczno-noworoczny zamknie przemarsz Orszaku Trzech Króli przez toruńskie Stare Miasto. Odbędzie się on 6 stycznia o godzinie 14.30. Parada składać się będzie z trzech kolorowych orszaków Kacpra, Melchiora i Baltazara, orkiestry dętej, a także grup rekonstrukcyjnych i wokalnych. Finałem wydarzenia będzie koncert Joszko Brody z dwudziestopięcioosobową grupą dziecięcą Dzieci z Brodą.

Organizatorami wydarzeń jest Urząd Miasta Torunia wraz z Toruńską Agendą Kulturalną.