Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
„Brutalność w MMA ma swoje granice”
Marcin Tokarz 23 grudnia, 2014, 0:37 Męska końcówka
mma 7
Intensywność treningów MMA w klubie No Limits zmusza do regularnej obecności. W przeciwnym razie kursant kondycyjnie nie wytrzyma narzuconego tempa (fot. Adam Zakrzewski)

Zanim pozwolą do niej wejść zwykle mijają lata. W tym czasie adept musi pojąć, że siła uderzenia pięścią bierze się z biodra, a nie ramienia. To podstawa. Każdemu elementowi sekwencji towarzyszyć powinien oddech – główny dostawca energii do mięśni. Dąży się, by gardą kierowała podświadomość fightera. Im więcej potu wyleje na treningach, tym mniej krwi utraci w walce. Na sali ćwiczeń toruńskiego klubu No Limits czuć w powietrzu smak soli. Mieszane Sztuki Walki nie są dla mięczaków, których to brzydzi.

Szkolne popychadło, awanturnik, sportowiec od urodzenia. Każdy jeden, który na trening przyszedł z doskoku, będzie musiał wystać tygodnie przed lustrem, patrzeć na swoją sylwetkę aż do znudzenia. Lewy-oddech, prawy-oddech. Gdy trener uzna, że przestał przypadkowo machać rękoma na wprost, będzie machał dalej, ale dodatkowo od boku. Lewy-oddech, prawy-oddech, lewy-oddech, sierp-oddech. Po czasie dojdzie hak, aż w końcu pięść napotka opór rękawicy partnera treningowego.

– Jest to mozolna praca, prawdziwy test na cierpliwość, ale gdy adept dobrze opanuje ten zestaw ćwiczeń, poradzi sobie lepiej w późniejszych etapach szkolenia – tłumaczy Paweł Klimkiewicz, główny trener klubu MMA No Limits w Toruniu. – Dolna granica wieku, od której przyjmujemy na zajęcia to 15 lat, nie wcześniej i za pisemną zgodą rodziców. Intensywność treningów wyklucza udział młodszych. Uczymy walki sportowej, choć nie każdy przychodzi tu z myślą o startach w zawodach. Jednak w przypadku MMA walka nie odstaje za bardzo od tej ulicznej. Oczywiście moje chłopaki wiedzą, że gdyby zrobili coś głupiego poza salą treningową, dostaliby w ucho. U mnie nie ma zabijaków i chuliganów, zresztą po tak ostrych zajęciach nikt nie ma już siły wariować po klubach.

Salę nad basenem „Elanowskim” wypełnia muzyka techno. System powtarzających się dźwięków sprzyja rutynowym sekwencjom uderzeń, płynnemu oddechowi. Gdy to nie wystarczy, by zmotywować ćwiczących, Paweł Klimkiewicz ryknie jak podczas musztry. Lepiej się starać, bo odstających zaprasza do demonstracji poprawnie wykonanej techniki, w roli manekina. Nieszczęśnik może ważyć sto kilo, ale low-kick wymierzony przez trenera odbiera czucie w nodze. Czarny pas w karate robi swoje. Lepiej się starać, a być może zasłuży się na przeniesienie z grupy początkującej do zaawansowanej. Tam króluje high-kick. Pocałunek stopy partnera nie smakuje najlepiej. Tym bardziej znienacka.

– Zwykle mijają dwa lata ciężkich treningów, zanim kursant będzie mógł powiedzieć, że naprawdę trenuje MMA – podkreśla Paweł Klimkiewicz. – Po 4-5 puszczam swoich zawodników do walk zawodowych, ale to są już maszyny. W grę wchodzi większy ból, bo jednak używają piąstkówek nie rękawic. To brutalny, męski sport, w którym nie trudno o kontuzję. Dla tych najlepszych z całej Polski i nie tylko organizujemy międzynarodową galę Xcage, która w marcu będzie miała już swoją siódmą edycję. Ostatnia przyniosła widzom trzy knock-outy. Impreza urosła do miana produktu europejskiego. Mamy się, czym chwalić.

Klub No Limits reprezentować będzie dwóch jego członków, wśród nich najprawdopodobniej pojawi się Tymoteusz Pledziewicz. Mistrz Polski Seniorów jest jednym z wychowanków, któremu Paweł Klimkiewicz powierzył rozwój sekcji zawodniczej toruńskiego teamu w Złotorii.

– Ruszamy z początkiem nowego roku, w tym momencie przygotowujemy salę treningową o powierzchni 100 metrów kwadratowych, wyrabiamy licencje instruktorskie – zapowiada 21-letni Tymoteusz Pledziewicz. – Do tego momentu swojego życia doszedłem dzięki trenerowi Pawłowi. Zawsze był moim mentorem, budzi mój respekt.

Nie tylko jego. Związani z klubem dawniej i dziś pamiętają obraz Pawła Klimkiewicza po jednej z walk. Na torsie miał rozsmarowaną krew. Nie swoją.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także