Bryan Adams otworzy wystawę swoich fotografii w Toruniu

Znany muzyk będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu Camerimage (fot. materiały prasowe)

Wystawa fotografii Bryana Adamsa – „EXPOSED” („Obnażeni”) zostanie zaprezentowana 16 listopada 2015 roku o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Gościem specjalnym wydarzenia, organizowanego w ramach 23. edycji Festiwalu Camerimage 2015, będzie Bryan Adams.

Wystawa składa się z dwóch cykli. Pierwszy z nich to seria portretów największych sław pop-kultury, między innymi, Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss, oraz Amy Winehouse. „EXPOSED” to zbiór stu trzydziestu intrygujących portretów znanych osobistości, które widzowie będą mogli odkryć na nowo poprzez obiektyw Adamsa. Zdecydowana większość zdjęć powstała na zlecenie czasopism, w tym europejskiego „Zoo Magazine” (którego Adams jest współzałożycielem). W Toruniu artysta zaprezentuje wybór stu portretów, z czego część będzie udostępniona publicznie po raz pierwszy.

Drugi cykl został zatytułowany „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: Świadectwo wojny”), przy czym nazwa pochodzi od książki o takim samym tytule. Składa się na niego seria poruszających zdjęć okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Projekt powstawał w ciągu czterech lat (2008-2012) i stanowi niezwykły hołd dla odwagi i hartu ducha ocalałych żołnierzy, którzy zaznali ogromnego bólu i cierpienia. Fotografie eksponują ich zabliźnione rany i kalectwo, stanowiąc  wstrząsające świadectwo współczesnych działań wojennych.

Obie serie, „WOUNDED” oraz „EXPOSED”, doczekały się wydań albumowych Steidla, były wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie oraz wielokrotnie nagradzane i recenzowane w najważniejszych pismach poświęconych fotografii.

Wystawę przygotowaną przez Fundację TUMULT, organizatora Festiwalu CAMERIMAGE, oraz Fundację Sztuki Świata będzie można oglądać od 16 listopada 2015 do 31 stycznia 2016 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”  w Toruniu, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Toruńska wystawa fotografii Bryana Adamsa będzie pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyną okazją by zobaczyć ją w Polsce.

Bilety na ekspozycję: 10zł bilet normalny, 5zł bilet ulgowy, 20zł bilet rodzinny

Wernisaż 16.11.2015 o godz. 18.00: wstęp wolny

Wydarzenie zorganizowane zostanie we współpracy z Crossover, Hamburg
Kuratorzy: Anke Degenhard i Mat Humphrey
Wystawę dofinansowało Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Toruń