Budżet partycypacyjny 2017: wiemy, na co pójdzie 7 milionów!

Mieszkańcy zdecydowali na co wydać ponad 7 milionów z budżetu partycypacyjnego (fot. Łukasz Piecyk)

Cztery projekty ogólnomiejskie i 44 inwestycje realizowane na osiedlach – tak przedstawia się budżet partycypacyjny w Toruniu na rok 2017. Mieszkańcy miasta swoim wyborem zdecydowali na co wydać ponad 7 milionów złotych.

– Do rozdysponowania było łącznie 7,03 mln zł, czyli o 430 tys. więcej niż w ubiegłym roku – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia. – Głosowaniu poddano 131 projektów osiedlowych i ogólnomiejskich, zgłoszonych przez torunian. Zagłosowało 21 411 mieszkańców, oddając łącznie ponad 60 tys. głosów. W efekcie zrealizowanych zostanie 48 projektów.

W puli ogólnomiejskiej największe poparcie (2799 głosów) uzyskał projekt budowy boiska wielofunkcyjnego u zbiegu ulic Iwanowskiej i Prüfferów (370 tys. zł). 2618 osób chciało remontu boksów z wybiegami dla psów w schronisku przy ul. Przybyszewskiego (100 tys. zł). 2415 głosów uzyskał pomysł organizacji Mikołajkowej edycji LuxFest (350 tys. zł) – w grudniu 2017 w Arenie Toruń wystąpi m.in. Arka Noego, Dawid Podsiadło, Organek i Luxtorpeda. Zrealizowany zostanie także projekt „Odpoczywaj w lesie”, na który zagłosowały 2103 osoby. W planie jest m.in. budowa ścieżek pieszych, biegowych i tras rowerowych, montaż ławek i zewnętrznych siłowni w lesie bielawskim. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 1,3 mln zł.

W 13 pulach osiedlowych najwięcej projektów do realizacji wybrano w Czerniewicach – aż 7. Na Rubinkowie i na Bydgoskiem po 5, na Jakubskiem-Mokrem i Bielawach-Grębocinie po 4 zadania. Najmniej – tylko jedno zadanie na Podgórzu.

– Najwięcej spośród wybranych projektów to działania z zakresu sportu (27%), dalej rekreacja i środowisko oraz place zabaw dla dzieci. Kolejne miejsca zajęły zadania związane z drogami, kultura i edukacja, bezpieczeństwo i porządek. Jeżeli chodzi o wartość wybranych przedsięwzięć to króluje rekreacja i środowisko (2,1 mln), za którą plasuje się sport (prawie 2 mln zł), a dalej place zabaw i drogi – wyjaśnia Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta w Toruniu.

– Najwięcej głosów na listy lokalne oddano na osiedlu Na Skarpie (prawie 7 tysięcy). Drugie miejsce zajmuje Rubinkowo (5,7 tys.), dalej Bydgoskie (4,7 tys.) oraz Bielawy-Grębocin (4,1 tys.). – Gdyby jednak spojrzeć na liczbę oddanych głosów w relacji do liczby mieszkańców poszczególnych osiedli to zdecydowanym liderem jest Rudak, dalej Bielawy-Grębocin, Skarpa, Rubinkowo i Wrzosy – dodaje Paweł Piotrowicz.

Listy projektów uporządkowane wg osiedli. Lista ogólnomiejska znajduje się na końcu zestawienia

Budżet partycypacyjny w Toruniu 2017 – wyniki głosowania

Budżet obywatelski jest formą konsultacji społecznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu możemy samodzielnie zgłaszać projekty, a potem decydować w głosowaniu, które zostaną zrealizowane.

Uważa się, że jest to jedno ze skuteczniejszych narzędzi sprzyjających wzrostowi poziomu zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne.

W Toruniu pierwszy budżet partycypacyjny skonstruowano w 2013 roku na rok 2014.