Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Bunt w Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie”. Co mieszkańcy zarzucają zarządowi?
Tomasz Więcławski 4 grudnia, 2014, 10:23 Blokowisko
_DSC7621
Stowarzyszenie "Niezależni Na Skarpie" wypowiedziało wojnę władzom spółdzielni (fot. Łukasz Piecyk)

Spółdzielcy założyli stowarzyszenie i zarzucają władzom „Skarpy” nieprzestrzeganie prawa, łamanie ustawy o spółdzielczości, utrudnianie dostępu do dokumentów. Stowarzyszenie „Niezależni Na Skarpie” istnieje formalnie od dwóch tygodni, a już wywołało ferment na jednym z największych toruńskich blokowisk.

– Chcemy tylko demokracji – deklaruje Renata Zybertowicz, przewodnicząca stowarzyszenia. – Władze nie mogą istnieć same dla siebie. Jako mieszkańcy nie wiemy nic. Strona internetowa równie dobrze mogłaby nie działać. I tak nic na niej nie można znaleźć. Nikt nie wie, ile zarabia prezes i jakie premie przyznaje mu rada nadzorcza. Rządzi grupa, która śmieje się innym w twarz, bo podczas Walnego Zgromadzenia od lat miała większość. Miarka się jednak przebrała.

Czarę goryczy w pewien majowy dzień przelało zaproszenie na wspomniane walne, które otrzymała Renata Zybertowicz. W punkcie 11. kobieta odnalazła głosowanie dotyczące powołania spółki prawa handlowego przez SM „Na Skarpie” i Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową, która miałaby zajmować się działalnością prasową i reklamową.

– Wtedy zapaliła mi się w głowie lampka ostrzegawcza – mówi mieszkanka SM „Na Skarpie”. – Zadałam sobie pytanie o to, jaka to ma być spółka, bo przecież może być ich wiele. Poszłam do siedziby spółdzielni poprosiłam o dokumenty na walne. Byłam pierwszą osobą, która to zrobiła, od pięciu lat.

Mieszkanka za własne pieniądze skserowała dokumenty, które ją zaintrygowały. Okazało się, że pracownicy spółdzielni pobierają od mieszkańców opłatę, 1 zł od strony, za kserokopie jawnych dokumentów, które mają obowiązek umieszczać na stronie internetowej, czego nie robią.

– Warto było jednak wydać te pieniądze, bo intuicja mnie nie myliła – mówi Renata Zybertowicz. – Miała to być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wkurzyłam się, bo nie było na to mojej zgody. Po co powoływać kolejny byt do handlu powierzchniami reklamowymi, bo taką działalność deklarowały przyciśnięte władze spółdzielni, jeżeli SM może to robić bezpośrednio? Gdzie jawność działań?

Mieszkańcy w porozumieniu zdziałali coś, co wydawało się od lat niemożliwe. Doprowadzili podczas Walnego Zgromadzenia do negatywnego zaopiniowania propozycji zarządu.

– Na sam koniec nawet pomysłodawcy tej idei głosowali przeciwko – śmieje się Zybertowicz. – Nie mogliśmy pozwolić na to, żeby za nasze pieniądze powstał kolejny „mętny” byt. Z majątku obu spółdzielni miało pójść na ten cel po 25 tysięcy złotych.

Na „Karolinie”, „Macieju”, „Annie” (sektory spółdzielni) znalazły się osoby, które jawnie przeciwstawiły się prezesowi Wojciechowi Piechocie. Jeden z sektorów nie udzielił nawet zarządowi absolutorium.

Opozycja uwierzyła w siebie. Stowarzyszenie „NNS” zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym 20 listopada. W liście otwartym do władz spółdzielni, który został wystosowany w środę, domagają się większej demokracji, jawności działań i ujawnienia realnych kosztów funkcjonowania spółdzielni.

– Ogólniki zarządu już nas nie zadowalają – mówi Tomasz Truszczyński, sekretarz stowarzyszenia. – Chcemy łatwego dostępu do każdej decyzji władz, ścisłej rozpiski, co ile kosztuje, bo czemu płacimy za użytkowanie mieszkań najwięcej w Toruniu i nie wiemy, za co tak naprawdę płacimy?

Oburzeni prowadzeniem spółdzielni wskazują, że koszty przedstawiane są zbiorczo, bez uwzględniania szczegółów rozliczenia, a każdy budynek traktowany przez władze indywidualnie. Chcieliby wiedzieć, ile płacą za swoje luksusowe mieszkania prominentni działacze spółdzielni, a prywatnie też jej mieszkańcy i członkowie.
– Wypada szczerze porozmawiać o tym, jak wygląda sytuacja na naszym osiedlu – mówi Stanisław Bęben, wiceprzewodniczący stowarzyszenia „NNS”. – Brak podstawowych informacji budzi u jednych sprzeciw, a u drugich nasila podejrzenie, odnośnie wiarygodności i czystych intencji organów spółdzielni.

Renata Zybertowicz wystąpiła z oficjalnym pismem o udostępnienie dokumentów z ostatnich 10 lat funkcjonowania SM. Po trzech miesiącach czekania dostała możliwość wglądu w papiery przez 4 godziny. Nie zdążyła przejrzeć pierwszych miesięcy. Żeby oddać się lekturze ponownie, musi jeszcze raz złożyć prośbę na piśmie.

– Musimy się zebrać, jako mieszkańcy, a wtedy na walnym przegłosujemy wszystko – mówi wprost o swych planach założycielka stowarzyszenia. – Nie może być równych i równiejszych. Na Skarpie mieszka ponad 8 tysięcy spółdzielców, a na walnym decydują tylko władze i ich rodziny.

Do zarzutów stowarzyszenia „Niezależni Na Skarpie” odniósł się prezes SM „Na Skarpie” Wojciech Piechota:
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie” posiada stronę internetową www.smnaskarpie.pl prowadzoną od 2005 roku, na której informuje o wszystkich przetargach łącznie z wybranym wykonawcą i ceną.

Zebrania w Spółdzielni organizowane były zawsze o godz. 17. Późniejsza godzina spowodowałaby zakończenie obrad w godzinach nocnych. Zarząd Spółdzielni jest otwarty na każdą propozycję członków w zakresie innej godziny rozpoczynania obrad Walnego Zgromadzenia.

Władze Spółdzielni nie utrudniają swoim członkom wglądu do dokumentów, czego potwierdzeniem jest ich częste udostępnianie. Nie wszystkie dokumenty mogą być umieszczone na stronie internetowej, bowiem dostęp do strony mają również osoby trzecie.

Odnośnie powołania spółki – Zarząd jedynie przedstawił projekt uchwały o powołaniu spółki przy jednoczesnym wstrzymaniu się od głosowania nad uchwałą. Mieszkańcy zostali poinformowani o tym projekcie uchwały w zawiadomieniu o terminie Walnego oraz w porządku obrad.

Prawdą jest, że Spółdzielnia pobiera opłatę w wysokości 1 zł za ksero strony tekstu. Prawo pobierania opłaty wynika z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Opłaty w Spółdzielni naliczane są zgodnie z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w oparciu o prowadzoną ewidencję odrębnie dla każdej nieruchomości. Wobec czego stawki muszą być naliczane odrębnie na każdą nieruchomość.

Obecny Zarząd SM „Na Skarpie” to trzy osoby niespokrewnione ze sobą. Zarząd oświadcza, że nikt z członków Zarządu nie jest spokrewniony z członkami Rady Nadzorczej, jak również nikt z członków rodziny nie pracuje w Spółdzielni i nie świadczy usług dla Spółdzielni. Zatem zarzut, że Spółdzielnią rządzi kilka osób z rodzinami jest całkowicie bezpodstawny.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także