Bydgoskie szykuje się do święta

Już po raz ósmy mieszkańcy jednej z najstarszych dzielnic w Toruniu będą obchodzić jej święto. Tegoroczna edycja Święta Bydgoskiego Przedmieścia odbędzie się wspólnie z obchodami Święta Miasta – 24 czerwca. Wydarzenie realizowane jest wspólnie z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, wspólnotami i nieformalnymi grupami.

– Idea święta opiera się na zaproszeniu mieszkańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia – dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, jeden ze współorganizatorów wydarzenia. – Chcemy, aby święto skoncentrowane na małych wydarzeniach, dziejących się równolegle w podwórkach, alejkach parkowych i ukrytych zakamarkach zachęciło sąsiadów do bliższego poznania się, mieszkańców do spojrzenia w górę i przyjrzenia się ukrytym architektonicznym detalom, społeczność Torunia do poznania walorów wypoczynkowych Bydgoskiego Przedmieścia.

Święto dzielnicy to wiele atrakcji. Podczas tegorocznej akcji odbędzie się premiera nowej aplikacji mobilnej Tupik. Pomysł ten zrodził się w odpowiedzi na potrzeby interaktywnej turystyki. Przy pomocy małych nadajników sygnału radiowego, używając smartfonu, będziemy mogli poznać bliżej najciekawsze miejsca południowo-wschodniej części miasta. W programie Święta Bydgoskiego Przedmieścia znajdzie się więc czas na spacer szlakiem historii przy pomocy debiutującej aplikacji.

– Dla gości odwiedzających 24 czerwca naszą dzielnicę przygotowane zostaną m.in. warsztaty, spotkania, pchli targ, kawiarnie i akcenty książkowe, teatralne oraz muzyczne – wylicza Arkadiusz Wiśniewski. – Nie zabraknie także hucznego finału.

Wciąż aktualizowany plan święta zawiera kultywowane od lat atrakcje: spacer literacki oraz historyczny, warsztaty tańca czy zwieńczenie dnia nad Martówką wśród dźwięków muzyki techno. Oprócz tego organizatorzy zapraszają na warsztaty krawieckie, sitodruku i naprawę rowerów, numerowanie schodów w parku, malowanie koszulek i oprowadzanie po centrum handlowym Plaza.

– Nie zabraknie wydarzeń zarówno dla najmłodszych, jak i dojrzalszych mieszkańców – podkreśla współorganizator imprezy. – W parku seniorzy będą nas uczyć gry w popularną bulę. Tam też zaprosimy dzieci do niezwykłego świata bajek. W Domu Kultury zaś odbędą się warsztaty powstawania książki czy konserwacji. Z pewnością 24 czerwca warto zajrzeć na Bydgoskie, bo naprawdę dużo się będzie działo.

We wspólne świętowanie planują się włączyć m.in. Rada Okręgu Bydgoskie Przedmieście oraz Wydział Rewitalizacji i Programowania Europejskiego Urzędu Miasta Torunia.