Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
„Bywało, że kilku dresiarzy przeciągnęło naszego kolegę za włosy”
Marcin Tokarz 16 listopada, 2014, 22:00 Aktualności Na własnym podwórku
skate 2
Dredy noszą przedstawiciele najróżniejszych subkultur, jak również grup zawodowych. Nie sposób nakreślić jednolitego profilu osobowego właściciela tej wciąż nietypowej fryzury (fot. Adam Zakrzewski)

Dredy w prostej linii wywodzą się z buntu przeciwko systemowi. Wydaje się, że na ziemi biało-czerwonej okres ten mamy za sobą, a jednak kolejni członkowie społeczeństwa zarażają się chęcią zapuszczenia lwiej grzywy. Teraz to forma ekspresji, manifest poglądów, zainteresowań muzycznych lub najzwyczajniej w świecie pomysł na własny wizerunek. Dredziarzom żyje się już lepiej, toteż na fryzurę decydują się przedstawiciele kolejnych grup zawodowych. Dredy ma dziś handlowiec, dziennikarz czy pielęgniarka szpitala psychiatrycznego. Przestali się bać, że pewnej feralnej nocy zostaną przeciągnięci za dredy wzdłuż całej ulicy…

Czasy nazywania przez babcie swoich „zdredowanych” wnuczków „diabłami” właśnie minęły. Przełom w postrzeganiu fryzury nastąpił dosłownie w ciągu paru ostatnich lat. Stanowczo mniej chuliganów woła za takimi „brudas”. Jeszcze mniejszy odsetek pragnie spuścić im łomot. Nie oznacza to, że samotne przechadzki dredziarzy po Bydgoskim Przedmieściu należą do popularnych…

– Znam jednego pechowca, który popełnił ten błąd i bez kompanów udał się do domu po sylwestrowej nocy – zaczyna Andrzej, dredmaker z Torunia, czyli osoba zajmują się tworzeniem dredów. – Dorwało go kilku dresiarzy, a że chłopak miał „baty” do pasa, idealnie nadawały się do ciągnięcia go po ziemi przez całe Bydgoskie…

Jednak mało kto jest na tyle wytrwały, by zapuścić dredy takiej długości. Fryzura wymaga regularnej pielęgnacji, dlatego wielu rezygnuje już po roku, po prostu je ścinając. Dredy tworzy się na stałe przez wielogodzinne filcowanie kosmków włosów szydełkiem grubości pół milimetra. Jeśli ich posiadacz nie chce dorzucać węgla do ognia stereotypu o dredziarzach-brudasach, winien poprawiać fryzurę plus minus co dwa miesiące oraz oczywiście regularnie ją myć. To zagadnienie dla „niezdredowanych” jest wręcz abstrakcyjne.

– Człowiek już jest zmęczony od pytań w stylu: „a te dredy to pierzesz w pralce?”, „ty je tak codziennie zaplatasz?”, „na noc zdejmujesz?” – Miłosz, noszący dredy od 5 lat, cytować z pamięci może długo, bo się przez ten czas nasłuchał… – A dredy myje się po prostu mydłem i wodą, najlepiej przy użyciu gąbki.

Fryzura wywodzi się z Jamajki, gdzie za pomocą muzyki reggae Bob Marley wywołał „rewolucję serc”. Jako przedstawiciel ruchu Rastafari stał się ikoną popkultury, której wizerunek zaczęli naśladować zakochani w jego twórczości. Rozumieli, że dredy są symbolem wolności i walki z konformizmem.

– Dają mi siłę, manifestuję nimi swoją niezależność, nieustępliwość w drodze do celu, ale nie po trupach – mówi Paweł Pietkiewicz, lider toruńskiego zespołu Parassol wykonującego muzykę reggae. – To po godzinach. W pracy przedstawiciela handlowego swoją nietypową fryzurą zaciekawiam klientów. Dzięki niej jestem bardziej rozpoznawalny w branży.
W ostatnich latach w Polsce na dredy pojawiła się moda. Pośredni w tym udział miał Kamil Bednarek, ale grzechem byłoby przypisanie mu całkowitej zasługi. Wielu dredziarzy nie ma nic wspólnego z muzyką reggae. Najzwyczajniej w świecie praktykują alternatywny tryb życia, lubią wyróżniać się z szarego tłumu, albo szukają sposobu na zmiany w swoim życiu. Takiej metamorfozie poddała się 45-letnia Karolina, której córka zakazała zapleść dredy.

– A ja się uparłam i zrobiłam. Mam 61 fantastycznych dredzików – oznajmia Karolina, pielęgniarka Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu. – Moje dzieci żartowały, że sama powinnam wylądować na oddziale, ale ja szłam w zaparte!

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także