Camerimage 2015: Gwiazdy Hollywood nad Brdą

Laureaci Oscarów, najnowsze filmy i warsztaty z najlepszymi twórcami kina na świecie - tak zapowiada się Camerimage 2015 (fot. materiały prasowe)

„Wielkie święto operatorów”, czyli 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbędzie się w dniach 14-21 listopada w Bydgoszczy.

Wśród gwiazd kina spotkać będzie można m.in. Chris Mengesa, autora zdjęć do słynnych Pól śmierci oraz Misji, Waltera Murcha, montażystę takich dzieł jak Czas Apokalipsy oraz Angielski pacjent, czy znanego całemu światu polskiego reżysera Jerzego Skolimowskiego, autora głośnych ostatnio 11 minut. Zaproszenie na Festiwal przyjął również muzyk Bryan Adams, który festiwalowym gościom zaprezentuje nieznane do tej pory oblicze. 

Choć większość gości festiwalu nie skupia na sobie świateł reflektorów, a częściej stoją za kamerą, to właśnie tu, w Mieście nad Brdą, czerwony dywan przygotowano specjalnie dla nich. Od soboty, przejdzie po nim ponad pół tysiąca gości, w tym laureaci największych nagród kina.

Goście i warsztaty

Zaproszenia na Camerimage 2015 przyjęli najwięksi twórcy światowej sztuki muzyki i filmu. W blasku fleszy przejdzie Bryan Adams, kanadyjski muzyk i… fotograf. Przed Operą Nova pojawią się także twórcy polskiego kandydata do Oscara 2016 – Jerzy Skolimowski oraz Wojciech Mecwaldowski, twórcy filmu „11 Minut”. Z widzami Festiwalu spotka się także Łukasz Żal, twórca zdjęć do oscarowej „Idy”. Nie zabraknie również stałych gości – Roberta Więckiewicza oraz Sławomira Idziaka, laureata Nagrody za Całokształt Twórczości Camerimage 2013, twórcy zdjęć do „Helikoptera w ogniu”, który ostatnio współpracował z Natalie Portman nad jej reżyserskim debiutem.

Światowej klasy twórcy goszczący w Mieście nad Brdą zawalczą o prestiżowe nagrody w 11 konkursach festiwalowych. Najważniejszym z nich będzie Konkurs Główny, w którym przyznane zostaną Złota, Srebrna oraz Brązowa Żaba. Studenci, których dzieła zakwalifikowały się do konkursu etiud studenckich zawalczą o Złotą Kijankę.

Camerimage 2015 będzie także doskonałą okazją, aby chwycić za kamerę. A wszystko za sprawą organizowanych warsztatów filmowych. Wśród nich odbędą się się Warsztaty ARRI, podczas których na profesjonalnym planie zdjęciowym studenci uczyć się będą rzemiosła od najbardziej uznanych filmowców świata.

– Jednym z nich będzie także Sławomir Idziak, polski autor zdjęć pracujący dla Hollywood – informuje Dariusz Kuźma, rzecznik Camerimage 2015. – Przy współpracy ze szkołą filmową z Helsinek, poprowadzi seminarium dla studentów. Jednocześnie będzie to okazja do zaprezentowania najlepszych etiud studenckich powstałych w tej szkole.

Adams i Miller w Toruniu

Organizatorzy 23. edycji Międzynarodowego Camerimage przygotowali nie lada atrakcję także dla mieszkańców Torunia. W Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” swoją wystawę zdjęć otworzy Bryan Adams. W Galerii Tumult będzie zaś można podziwiać fotografie autorstwa Sandro Millera, który do realizacji niezwykłego projektu fotograficzno-filmowego zaprosił wybitnego amerykańskiego aktora, laureata nagrody specjalnej Camerimage w 2001 roku, Johna Malkovicha.

Organizatorzy wydarzenia zadbali o międzymiastową komunikację, ułatwiającą przemieszczanie się pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą podczas festiwalowego tygodnia. Dla wszystkich, którzy zechcą poznać twórczość Adamsa i Millera będzie dostępny Camerimage Artbus – darmowy autobus.

Pół tysiąca operatorów

– W tym roku odnotowaliśmy rekord, jeżeli chodzi o nadesłane na Festiwal filmy – zaznacza rzecznik Camerimage. – Otrzymaliśmy prawie dwa tysiące zgłoszeń z ponad czterdziestu krajów z całego świata.

Wśród blasków fleszy przejdzie pół tysiąca operatorów filmowych, tyle samo przedstawicieli branży filmowej oraz ośmiuset studentów z całego świata. Organizatorzy spodziewają się wydać cztery tysiące akredytacji.

Festiwal Camerimage to unikalna impreza, podczas której tworzy się wyjątkowa, filmowa atmosfera, technologia spotyka się ze sztuką. Program 23. edycji Festiwalu dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej www.camerimage.pl.

Filmy i bilety

23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbywać się będzie w czterech miejscach Bydgoszczy. Oficjalne uroczystości – gala otwarcia i zamknięcia – oraz projekcje filmów odbędą się w Operze Nova. Spotkania z artystami, warsztaty oraz pozostałe pokazy filmowe, w tym liczne premiery, odbywać się będą w Miejskim Centrum Kultury – Kino Orzeł oraz w Multikinie. Centrum Warsztatów filmowych zlokalizowane zostanie w Wyższej Szkole Bankowej przy ul. Marcinkowskiego.

Bilety na filmy prezentowane w Multikinie dostępne będą w kasach kina, w cenie 10 zł, w Operze Nova od 5 do 20 złotych. Całodniowe bilety wstępu to koszt 70 złotych.