Camerimage 2015: Sandro Miller, amerykański fotograf, zaprezentuje w Toruniu swoje zdjęcia

Wernisaż odbędzie się 15 listopada o godzinie 18.00 w Galerii TUMULT w Toruniu (fot. oficjalna strona artysty)

23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE 2015 to nie tylko pokazy filmowe. To także liczne spotkania i wystawy, które będą miały miejsce również w Toruniu.

 

Jedną z nich będzie wystawa fotografii Sandro Millera – „Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters” w hołdzie Mistrzom fotografii.

Wernisaż odbędzie się 15 listopada o godzinie 18.00 w Galerii TUMULT (Rynek Nowomiejski 28, Toruń). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

– Zapraszamy na wystawę prac, które zrodziły się z fascynacji  klasycznymi dziełami mistrzów fotografii oraz współpracy z aktorem Johnem Malkovichem – mówi Dariusz Kuzma, rzecznik . Festiwalu Camerimage 2015. – Sam twórca przyjedzie do Torunia, aby wziąć udział w uroczystym spotkaniu inaugurującym wydarzenie.

Organizatorzy wystawy przygotowali katalog z reprodukcjami wszystkich prac, krytycznymi esejami wybitnych znawców fotografii, Terry’ego Barretta, Krzysztofa Jureckiego i Adama Mazura, oraz wywiadami z Sandro Millerem i Johnem Malkovichem. W ramach wystawy prezentowane będą również trzy krótkometrażowe filmy w reżyserii Sandro Millera, z udziałem Johna Malkovicha: Malkovich Butterflies, Ecstasy, Allegory of the Cave.

Sandro Miller weźmie udział w wernisażu, a także spotka się z uczestnikami CAMERIMAGE w trakcie specjalnego seminarium THE MALKOVICH SESSIONS, które odbędzie się w poniedziałek 16 listopada o godz. 15:00 w Sali seminaryjnej w Operze Nova w Bydgoszczy. Artysta opowie o kulisach pracy nad fotograficznym cyklem i współpracy ze słynnym amerykańskim aktorem. Moderatorem spotkania będzie Terry Barrett, uznany w świecie krytyk sztuki, umieszczany na liście „Who’s Who in American Art”, autor wielu książek o sztuce i fotografii, wykładowca akademicki.

Wystawa prac Sandro Millera została dofinansowana przez Miasto Toruń. Partnerami wystawy są Fundacja Sztuki Świata oraz Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy. Wystawę zorganizowano we współpracy z Catherine Edelman Gallery w Chicago.

Ekspozycja będzie towarzyszyć 23. edycji Festiwalu CAMERIMAGE. Prace można oglądać od 15.11.2015 do 15.01.2016.

Sandro Miller jest amerykańskim fotografem, któremu sukces komercyjny pozwolił na realizowanie własnych projektów artystycznych. Miller poznał aktora Johna Malkovicha pod koniec lat 90. podczas sesji zdjęciowych działającego w Chicago Steppenwolf Theatre Company. Oprócz licznych portretów przeznaczonych do publikacji w komercyjnych magazynach ilustrowanych, Miller zrealizował z Malkovichem autorskie miniatury filmowe (m.in. Ecstasy i Malkovich Butterflies). Jednak dopiero powstały w latach 2012-2014 cykl Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki oraz szerokiej publiczności w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Składający się z 41 fotografii, barwnych i czarno-białych, cykl bazuje na zainscenizowaniu przez Millera i odegraniu przez Malkovicha ikonicznych zdjęć znanych z podręczników historii fotografii i wykonanych przez mistrzów w rodzaju Irvinga Penna, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Herba Rittsa, Andy’ego Warhola, Roberta  Mapplethorpe’a czy Dorothei Lange. Zaskakujący również dla autorów, sukces pokazanego po raz pierwszy w 2014 roku w Catherine Edelman Gallery w Chicago projektu wynika z błyskotliwego pomysłu, perfekcyjnego warsztatu fotografii Millera, jak i niezwykłej plastyczności Malkovicha, wcielającego się w role bohaterów słynnych zdjęć.