Cegła do cegły – będzie zamek! Diorama historyczna na Zamku Dybów

Na warowni Jagiełły Torunianie znajdą mnóstwo zajęć, gier, zabaw, pokazów i animacji o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym (fot. nadesłane)

Już w najbliższą sobotę, 1 lipca 2017 roku, Torunianie będą mieli okazję przenieść się do czasów średniowiecza. Od 13:00 do 20:00 trwać będzie „Budowa Zamku Dybów” – pierwsza z dwóch zaplanowanych na ten rok dioram historycznych Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. W przypadku tych imprez położono nacisk na czynny udział mieszkańców, którzy mają dołożyć cegiełkę do imprezy – dosłownie i w przenośni.

– Już sama podróż na lewy brzeg ma być dla gości niezwykłym przeżyciem – tłumaczy Karolina Cielecka z Fundacji „Zamek Dybów I Gród Nieszawa”. – Z Przystani Toruń będą ich do wieczora odbierały historyczne łodzie, baty wiślane, sterowane przez flisaków. Przeprawa przez Wisłę wymaga jednak od załogi nie lada odwagi, gdyż krążą pogłoski, że w okolicy widziano również łodzie krzyżackie, które mogą zainteresować się zwiększonym ruchem na rzece.

Na warowni Jagiełły Torunianie znajdą mnóstwo zajęć, gier, zabaw, pokazów i animacji o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym. Na młodzież będzie czekało blisko 10 tysięcy klocków ceramicznych różnych kształtów z których będą mieli za zadanie stworzyć jak najwierniejszą kopię Zamku Dybów. Ponadto na miejscu będą również dostępne większe klocki drewniane. Na młodych poszukiwaczy przygód będzie z kolei czekała całodzienna gra terenowa, a także jedyny w swoim rodzaju budowlany tor przeszkód. Dla najmłodszych przygotowano zajęcia plastyczne i liczne animacje.

– Osoby nieco starsze również znajdą dla siebie robotę – dodaje Karolina Cielecka. – Organizatorzy zaproponują im m.in. budowanie małej architektury oraz makiet Zamku i Nieszawy. W planach jest także wspólne tworzenie mostu Leonarda da Vinci – niezwykłej samonośnej konstrukcji bez jakichkolwiek gwoździ i śrub.

Pracy co nie miara, ale czas na odpoczynek również się znajdzie. W tym czasie będzie okazja posłuchać wykładu archeologów z łódzkiego oddziału SNAP, którzy przedstawią ciekawą historię budowli oraz losy sąsiadującego z nim „wędrującego miasta” – Nieszawy. Fundacja zaprosiła na imprezę fachowców, którzy podzielą się wiedzą na temat historycznych rzemiosł. Ponadto zobaczymy scenki aktorskie i liczne pokazy walk rycerskich.

Przez cały dzień w okolicy będzie unosił się zapach swojskich potraw, w tym pieczonego na rożnie prosiaka. Stroną kulinarną imprezy, jak i pokazami kulinarnymi, zajmą się specjaliści ze Slow Food Kujawsko-Pomorskie – regionalnej grupy działającej na rzecz edukacji w zakresie uczciwego, zdrowego jedzenia i tradycji kulinarnych. Przygotują oni jadło na wieczorną ucztę organizowaną przez króla Władysława Jagiełłę.

Uczta rozpocznie się po godzinie 20:00 i ma stanowić swoiste podziękowanie dla gości za wysiłek włożony w „Budowę Zamku Dybów”. Będzie to średniowieczna biesiada z prawdziwego zdarzenia, gdzie nie tylko napełnią spragnione żołądki strawą, lecz zabawią się przy koncercie muzyki dawnej i pośmieją na występach królewskiego błazna. Uczta zwieńczona zostanie ostatnią wielką atrakcją przygotowaną na ten dzień, czyli efektownym pokazem fireshow.

Wstęp na wydarzenie, jak i przygotowane atrakcje, są bezpłatne.