Ceramiczna mozaika na II Indywidualnej wystawie Franciszka Michałka. Zgarnij bilety

Wystawa prac miała swoją inaugurację przy okazji festiwalu "Tormair" (fot. nadesłane)

26 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu została otwarta II Indywidualna wystawa prac Franciszka Michałka. Inauguracja wydarzenia odbyła się w ramach I edycji Festiwalu Architektury i Wzornictwa (Tormiar), której towarzyszyło odsłonięcie mozaiki, przygotowanej z płytek ceramicznych Grupy Paradyż.

Jednym z punktów programu Festiwalu Architektury i Wzornictwa Tormiar było otwarcie II Indywidualnej wystawy Franciszka Michałka. Organizatorzy Festiwalu spośród wielu prac wybrali jeden oryginalny projekt artysty z 1978 roku, na bazie którego została stworzona wyjątkowa mozaika z użyciem płytek ceramicznych i elementów szklanych dostarczonych przez Grupę Paradyż, sponsora Festiwalu Tormiar i współorganizatora ogólnopolskiej akcji „Ratujemy Mozaiki”. Odtworzenie wizji powojennego malarza-dekoratora ma na celu przypomnienie jego twórczości, ale także pozwala zaprezentować twórczą stronę sztuki aranżacji wnętrz. Przed przystąpieniem do realizacji projektu odbyły się konsultacje ze specjalistami z działu wzornictwa Grupy Paradyż, wykonano również próby materiałowe, które pozwoliły dobrać najlepszą formę do stworzenia mozaiki. Nad przygotowaniami słonecznej mozaiki, złożonej z ceramicznych płytek Grupy Paradyż o imponujących wymiarach 420×295 cm, czuwał Lubosz Karwat wraz z wolontariuszami. Dodatkowe materiały Grupy Paradyż zostały wykorzystane do ceramicznych warsztatów, w których mali artyści mogli stworzyć własne ceramiczne dzieła. Wystawa otwarta jest do 21 września br., a towarzyszy jej akcja specjalna – „Zaadoptuj mozaikę!”. Wszyscy odwiedzający mogą oddać swój głos na instytucję publiczną, w której po zakończeniu edycji toruńskiej swoje docelowe miejsce znajdzie gotowa mozaika.

Trwający od 26 czerwca do 1 lipca Festiwal Architektury i Wzornictwa wspólnie z Grupą Paradyż, sponsorem festiwalu oraz partnerującą całemu przedsięwzięciu akcją „Ratujemy Mozaiki” udowadnia, że polska powojenna sztuka architektury i wzornictwa cały czas rozkwita i inspiruje. Hasło Festiwalu Tormiar, „Rehabilitacja wyobraźni”, to ukłon w stronę projektów i designu ostatniego dwudziestolecia, a także zaproszenie do zredefiniowania naszego podejścia do spuścizny epoki PRL-u. Toruński festiwal to przede wszystkim zachęta do twórczego spojrzenia na rodzaje sztuki użytkowej do tej pory uważane za przestarzałe.

W ramach Festiwalu Architektury i Wzornictwa Tormiar odbyło się również spotkanie na temat plastyki w toruńskiej architekturze, które poprowadziła Karolina Andrzejewska, przedstawicielka Fundacji Architektury, współorganizator akcji „Ratujemy mozaiki”.