Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Chcą wytańczyć start olimpijski
Aleksandra Radzikowska 15 grudnia, 2015, 23:43 Sport i rekreacja
sport_lyzwiarze_005_piec
Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev razem tańczą od ponad roku. (fot. Łukasz Piecyk)

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev, łyżwiarze toruńskiego Axla, są jedyną seniorską parą taneczną w Polsce. Niedawno pobili rekord kraju w programie krótkim i dowolnym. I to w wyśmienitym stylu, bo o blisko dwadzieścia punktów

Misję Pjongjang rozpoczęli już w ubiegłym roku. Chociaż do olimpijskich zmagań pozostały trzy lata, to żaden zawodnik, który marzy o światowym poziomie, nie może pozwolić sobie na przerwę w treningach. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev ćwiczą zatem niemal każdego dnia. Realizują małe cele, które mają zaprowadzić ich do tego największego.

Para łyżwiarzy tanecznych trenuje pod czujnym okiem Sylwii Nowak-Trębackiej, wielokrotnej mistrzyni Polski, mistrzyni świata juniorów i olimpijki. Jeśli, jej zdaniem, będą rozwijać się w tym tempie, to na igrzyskach możemy spodziewać się swoich reprezentantów. Maksym stara się o polskie obywatelstwo, bo m.in. od tego uzależniony jest potencjalny start pary na IO.

– Procedura jest w ostatnim stadium, czekamy na decyzję prezydenta – mówi. – Bardzo chciałbym reprezentować Polskę na olimpiadzie. Mocno trenujemy, żeby w przyszłości zdobyć kwalifikację i mam wielką nadzieję, że nam się uda.

Chociaż Maksym w Polsce mieszka od roku, to z językiem polskim radzi sobie już bardzo dobrze. Kiedy brakuje mu słowa lub musi użyć jego ukraińskiego odpowiednika, wtedy z pomocą przychodzi Natalia. I widać, że rozumieją się też bez słów. Nawet początki ich sportowej historii są podobne.

– Łyżwiarstwo trenuję, od kiedy skończyłem pięć lat, a na lodowisko zaprowadziła mnie mama – wspomina Maksym. – Dali mi łyżwy i od razu pojechałem. Spodobało mi się nabieranie szybkości, zabawa na lodzie i… tak już zostałem. Najpierw byłem solistą, później zacząłem tańczyć, ale już w parze. Na Ukrainie, kiedy reprezentowałem kraj, jeździłem z rosyjską partnerką, ale dwa lata temu ona zrezygnowała. I tak po niespełna roku poznałem się z Natalką.

Natalia Kaliszek swoją przygodę z łyżwiarstwem zaczęła wcześniej niż Maksym, bo jako niespełna czterolatka.

– Mama zabrała mnie i brata Michała na ślizgawkę – uśmiecha się. – Zauważyła nas pani prowadząca szkółkę i zaprosiła na treningi. Przez kilka lat jeździłam jako solistka, potem z bratem w parach sportowych i razem przeszliśmy do tanecznych. Miałam problem ze skokami, bo bardzo bolały mnie plecy. W parach sportowych zaczęłam startować jako dziesięciolatka i psychicznie nie dawałam rady przez ten wysiłek. A od dziecka uwielbiałam tańczyć i czułam, że to jest to. Nawet nie tęsknię za skokami.

Tydzień Natalii i Maksyma upływa im zazwyczaj pod dyktando treningów.

– Wstajemy, jemy śniadanie, idziemy na trening, wracamy do domu albo i nie, jemy obiad… – uśmiechają się. – Oprócz tego mamy zajęcia ogólnorozwojowe i treningi tańca towarzyskiego. Bardzo wiele przenosimy z parkietu na lód.

Subtelność, gracja i perfekcja – tak wyglądają, gdy jeżdżą w takt muzyki. W programie krótkim przez cały sezon prezentują walca i fokstrota, a w dowolnym mieszankę tańca nowoczesnego.

– Na zawodach często myślę, że sił mam dwa razy więcej – mówi Maksym. – Jest adrenalina, ale muszę się tonować i pamiętać o Natalii. Czasem pojawiają się upadki i potknięcia, których nie ma na treningach, ale taki jest sport.

Po świetnym sezonie 2014/2015, w którym łyżwiarze zajęli 7. pozycję w Mistrzostwach Świata Juniorów i 14. w Mistrzostwach Europy Seniorów, w tym startują tylko w kategorii seniorów. W zawodach cyklu ISU Challenger Series o punkty walczyli w Oberstdorfie, Sarańsku i Warszawie. To właśnie w Sarańsku pobili rekord Polski, a w stolicy ich przejazd oceniono niewiele niżej. Za ponad tydzień para wystartuje w międzynarodowych mistrzostwach Polski w Czechach, a pod koniec stycznia w ME w Bratysławie.

– Stawiamy sobie najwyższe cele – mówią. – Chcemy poprawiać wyniki i nie startować poniżej naszego najlepszego poziomu. Rywali mamy klasowych i oni też marzą o medalach.

Piękne jest to, że Natalia i Maksym mają odwagę, by marzyć. A jeszcze piękniejsze, że ciężko trenują, by nie zabrakło im w tej walce sił.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także