Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Chińczyk ufa nam, my ufamy mu
Tomasz Więcławski 5 września, 2015, 12:47 Aktualności Reportaż
emilia_nadesłane 3x2
Emilia ma świadomość, że będą tacy, którzy znienawidzą Azję od razu. Ale ona postanowiła poczuć się w Chinach jak czysta, niezapisana karta (fot. nadesłane)

Dwa lata temu, jako jedna z siedmiorga studentów UMK, wyjechała do Hefei. Wiedziała o Chinach niewiele więcej niż przeciętny Polak posługujący się stereotypami. Miała wrócić po sześciu miesiącach. Zakochała się jednak w kulturze wschodu.

– Nie każdy Chińczyk zje twojego psa! – śmieje się od ucha do ucha Emilia Kornatowska. – To niezwykle przyjaźni i pomocni ludzie. W większości nieznający języka angielskiego. Pekin można pokochać albo znienawidzić od pierwszego wejrzenia. Język wcale nie jest taki trudny. A mistrzostwa świata w LA, podczas których byłam wolontariuszką, zapamiętam do końca życia.

Na pierwsze stypendium studentka toruńskiej uczelni przyleciała do prowincji Anhui.

– Hefei to takie małe, chińskie, miasteczko – mówi Emilia Kornatowska. – Mieszka tam 7 milionów. Pierwszy raz UMK wysłało do tego państwa 7 osób na stypendium językowe. Największym problemem po przylocie był szok kulturowy. Z początku twierdziłam, że mnie nie dotyka, ale to tylko ułuda.

Polkę dziwiło wszystko. Wszelkie zasady – współpracy, rozmowy, a nawet chodzenia ulicami są inne.

– Jadąc taksówką musimy być przygotowani na to, że kierowca otworzy okno, głośno charknie i splunie na zewnątrz – uśmiecha się dwudziestoparolatka. – Gdy Chińczyk je makaron, to słychać siorbanie na drugim końcu ulicy. W mniejszych miejscowościach dzieci chodzą bez pampersów, z dziurą w spodniach mogą koło ciebie zrobić kupę na chodnik. A studentki, co może nie wszystkich zaskoczy, chodzą w kampusie w pidżamach.

Emilia ma świadomość, że będą tacy, którzy znienawidzą Azję od razu. Ale ona postanowiła poczuć się w Chinach jak czysta, niezapisana karta. Uruchomiła zmysły i wyłączyła europejski, znacznie bardziej uporządkowany, sposób myślenia. Dała się ponieść i wsiąkła. Zakochała się.

– Po półrocznym stypendium złożyłam wniosek o możliwość rocznej nauki w Pekinie – mówi studentka UMK. – A teraz znów przedłużyli mi ją o kolejny rok. Chciałabym zostać tutaj także na „magisterkę”. Nie warto przyjeżdżać do Chin z twardymi zasadami i poglądami. Na nic zda oburzanie się, że Chińczycy plują, a samochody chcą nas rozjechać na przejściu. To ich kraj i ich zasady. Możemy wrócić do siebie i żyć w małym światku albo chłonąć to, co nowe i nieznane.

Smog jest i w grudniu trzeba chodzić w maseczkach, bo czuć piasek w gardle. Można ich nie zakładać i rzadziej wychodzić na zewnątrz. Chińczycy nie kradną i można im zaufać. Są także niezwykle pomocni. Zawsze starają się pomóc w znalezieniu drogi, nawet, jeżeli nie rozumieją, o

co pytamy. A nie rozumieją prawie zawsze. W taksówce najlepiej mieć ze sobą kartkę po chińsku, chociaż nie wszyscy taksówkarze umieją czytać w swoim rodzimym języku.

Chińczycy mają do siebie bardzo duże zaufanie. – Często na bazarkach z jedzeniem nie daje się pieniędzy do ręki, tylko wrzuca do specjalnego koszyczka – opowiada Emilia Kornatowska. – Resztę można sobie wziąć samemu. Chińczyk ufa nam, my ufamy Chińczykowi. To rewelacyjne. Oni naprawdę jedzą cały czas ryż. Na stołówkach 80 procent wybiera ryż z czymś. A resztą makaron z dodatkami. Widziałam też tutaj mnóstwo bogatych ludzi. Takich imprez, jak w Pekinie, nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Czasami kosztują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych za stolik. I nie zdarzają się im raz w życiu.

Opowieści Emilii starczyłoby na gruby zeszyt. Ale spotykam ją w Pekinie na Stadionie Olimpijskim podczas mistrzostw świata w LA. W Ptasim Gnieździe jest wolontariuszką.

– Wszystko wyszło spontanicznie – zapewnia. – Po prostu nie kupiłam odpowiednio wcześnie biletu powrotnego do Polski na wakacje. Ale ani przez chwilę nie żałowałam. Usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego granego naszym sportowcom w Ptasim Gnieździe i to w dodatku trzy razy – bezcenne! Wszystko przez moje podejście do życia. Od zawsze robiłam na przekór rodzicom, nauczycielom i ludziom dookoła. Znajomi mówią, że już mam skośne oczy. A jeszcze chwilę tu zostanę…

Pasek pekin_NOWE


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także