Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Co stanie się po zamknięciu danej ulicy? Wyjaśnią potoki ruchu
Łukasz Piecyk 6 stycznia, 2015, 2:31 Aktualności Miasto
potoki 001 piecyk
Bartosz Sokół z Wydziału Gospodarki Komunalnej pokazuje, jak wygląda oprogramowanie od obsługi planowania ruchu (fot. Łukasz Piecyk)

Ruch na nowym moście ma być większy, a to za sprawą Trasy Wschodniej. Wiemy to na podstawie prognoz ruchu, które opracowali naukowcy z Katedry Budownictwa Drogowego bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodnicznego. Toruński magistrat dysponuje bowiem oprogramowaniem, które oblicza nowe potoki ruchu w mieście.

Jak powstał algorytm obliczający przewidywane zmiany w ruchu? W maju i czerwcu 2014 roku naukowcy przeprowadzili 3 tys. ankiet z rożnymi grupami społecznymi, aby stworzyć zespół zasad, według których poruszają się mieszkańcy Torunia. Do tego posiłkowano się obserwacjami transportu publicznego i prywatnego. W tym drugim naukowcy notowali przejazdy w 45 punktach. Pięć z nich obserwowali całodobowo, m. in. ruch na nowym moście. Na tę chwilę wiemy, że w ciągu doby nową przeprawę pokonuje 23 tys. pojazdów. Starą – 32 tys. Gdy porównać te dane z okresem przed otwarciem mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej, wychodzi na to, że w tej chwili przez Wisłę w Toruniu przejeżdża 10 tys. pojazdów więcej.

– Dostarczony program umożliwia odtworzenie sposobu podróżowania mieszkańców Torunia – tłumaczy dr Jacek Chmielewski, jeden z naukowców i twórców systemu dla grodu Kopernika. – Dzięki temu jesteśmy w stanie przewidzieć, co się stanie, gdy zamkniemy dowolną ulicę. Poprzednią wersję tego narzędzia wykorzystaliśmy przy planowaniu ruchu na Placu Daszyńskiego w trakcie budowy nowego mostu.

Przy okazji badań stworzono wspomnianą prognozę ruchu do 2025 roku. Oparta na aktualnym stanie bierze pod uwagę szereg czynników, m. in. demografię, planowane inwestycje, powstawanie nowych miejsc użyteczności publicznej, itd. Toruń korzystał z modelu ruchu opracowanego pod koniec lat 90., ale jego funkcje nie spełniałyby obecnej sytuacji miasta. Dziś gród Kopernika został poszatkowany na 590 rejonów.

– Mimo że tamten model był mniej zaawansowany, to wiele rzeczy nam się sprawdziło – dodaje naukowiec.

Nieoficjalnie wiemy, że zawiodły głownie prognozy dotyczące rozwoju infrastruktury drogowej. Te bowiem wskazywały, że drogi w Toruniu powstaną szybciej. Dziś prognoza ta z ważniejszych inwestycji obejmuje całą Trasę Wschodnią (połączenie północnych rogatek Torunia z nowym mostem) oraz ukończoną Trasę Średnicową. Nie ma nic na temat mostu w okolicach Portu Drzewnego. W Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta trwają szkolenia pracowników, aby mogli obsługiwać model za ponad 300 tys. złotych.

-Wykorzystujemy opracowanie ruchu nie tylko w przypadku przewidywania nowych inwestycji, ale także w codziennym ruchu – przyznaje Marcin Kowallek, dyrektor wydziału. – Przykładowo przy proponowaniu mieszkańcom ul. Słowackiego zmiany organizacji ruchu czy likwidacji buspasa na Szosie Lubickiej.

Urzędnicy wskazują, że inne miasta posiadają prognozy nawet do 2050 roku, ale, w przeciwieństwie do rozwiązania w Toruniu, uznawane są one za mało prawdopodobne.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także