Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Copernicus Cup. Najlepsi lekkoatleci w Toruniu
Tomasz Więcławski 2 lutego, 2015, 22:47 Sport i rekreacja
copernicus cup
W Toruniu pojawi się czołówka LA.

Gwiazdy lekkiej atletyki z 22 krajów i pięciu kontynentów pojawią się w Toruniu 3 lutego. Dla polskich zawodników będzie to generalny sprawdzian przed mistrzostwami kraju i Starego Kontynentu.

Niezwykle emocjonująco zapowiadają się pojedynki Adama Kszczota i Kenijczyka Timothy Kituma na 800 metrów, najlepszych polskich 400-metrowców z brytyjską czołówką na tym dystansie, a także świetnie spisujących się od początku sezonu halowego polskich tyczkarzy z zawodnikami z Brazylii i Włoch. Toruńskiej publiczności zaprezentuje się także Kamila Lićwinko, mistrzyni świata w skoku wzwyż.

Copernicus Cup 2015 ma wprowadzić nowy wymiar „królowej sportu” w naszym mieście. Na sopockiej bieżni, na której zawodnicy bili rekordy podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata, rozegra się spektakl bezprecedensowy.

– Takiego mityngu lekkoatletycznego w naszym kraju jeszcze nie było – mówi Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor generalny zawodów. – Będzie to namiastka mistrzostw globu w Sopocie, które organizowaliśmy rok temu. Sportowcy zmierzą się w dwunastu konkurencjach, a toruńska publiczność będzie mogła podziwiać multimedalistów mistrzostw świata i Europy.

Zawody zapowiadają się znakomicie. Hala przy ulicy Bema jest już gotowa na przyjęcie sportowców, a próbą generalną przed lutowym mityngiem były mistrzostwa weteranów, o których pisaliśmy w poprzednim numerze Tylko Toruń.

– Zawody halowe mają w sobie wiele z teatru – mówi z błyskiem w oku Krzysztof Wolsztyński. – Zawodnicy są na wyciągnięcie ręki. Kibic widzi wszystko co się dzieje na bieżni, rzutniach i skoczniach. Aktywnie uczestniczy w spektaklu. Mam nadzieję, że torunianie wyjdą z zawodów oczarowani.

W biegu na 400 metrów zaprezentują się m.in. Łukasz Krawczuk, Karol Zalewski, Patryk Dobek i Rafał Omelko. Powalczą z Richardem Buckiem, Jamie Bowiem czy Nigelem Levinem – półfinalistą mistrzostw świata z Sopotu z ubiegłego roku.

– Bezsprzecznym wydarzeniem wieczoru będzie wyścig na 60 metrów – zapala się prezes KPZLA. – Zmierzą się: Brytyjczyk Richard Kilty, halowy, aktualny mistrz globu oraz Kim Collins, mistrz świata z otwartego stadionu na 100 metrów. Kto chociaż trochę interesuje się lekką atletyką wie, czym jest finał „setki” podczas MŚ. Nie wygrywają go przypadkowe osoby.

Niezwykle emocjonująco zapowiada się również rywalizacja pań na 800 metrów. Na starcie pojawią się bowiem Joanna Jóźwik, brązowa medalistka mistrzostw Europy z Zurychu z ubiegłego sezonu, Renata Pliś, nasza utytułowana biegaczka średniodystansowa, oraz Czeszka Lena Masna, finalistka mistrzostw świata na 800 metrów z Sopotu i Brytyjka Jennifer Meadows, również znana i utytułowana sportsmenka.

W skoku wzwyż w toruńskiej hali rywalizować będą Kamila Lićwinko, halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż, Justyna Kasprzycka, czwarta zawodniczka HMŚ i ME na otwartym stadionie z ubiegłego roku oraz Węgierka Barbara Szabo i Ukrainka Irina Kovalenko.

– Świetnie zapowiadają się również biegi płotkarskie na 60 metrów, w których nasi najlepsi lekkoatleci zmierzą się z zawodnikami z Panamy, Chorwacji, Jamajki czy Węgier – dodaje dyrektor zawodów. – W skoku o tyczce, pomimo braku fenomenalnego Francuza, rekordzisty świata Renaud Laviellenie, poprzeczka powinna iść bardzo wysoko do góry. Mamy przynajmniej trzech zawodników w tej konkurencji na światowym poziomie – Pawła Wojciechowskiego, mistrza świata i wicemistrza Europy, Piotra Liska i Roberta Soberę.

Emocji nie zabraknie również w pojedynku światowej klasy kulomiotów.

– Mam nadzieję, że publiczność dopisze i razem stworzymy świetne widowisko – mówi Kamila Lićwinko, mistrzyni świata w skoku wzwyż. – Jestem zdrowa i dobrze przepracowałam okres przygotowawczy. Nic, tylko startować i skakać. Cieszę się, że miting tej rangi odbywa się u nas w kraju.

Prezes KPZLA zaprasza wszystkich do hali przy ul. Bema.

– Nawet, jeżeli ktoś nie był nigdy na takich zawodach, to warto zasmakować tego rodzaju emocji – mówi Krzysztof Wolsztyński. – Zaręczam, że nikt nie będzie żałował.

To jednak nie koniec atrakcji związanych z „królową sportu” w naszym mieście. Już od 13 do 15 lutego Toruń będzie gospodarzem Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w lekkiej atletyce, a tydzień później (21-22 lutego) 59. Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w LA.

– Emocji na pewno nie zabraknie – deklaruje Krzysztof Wolsztyński. – Mam nadzieję, że Toruń, ze swoją unikalną na polskie realia halą, na stałe stanie się ważnym miejscem na mapie polskiej lekkiej atletyki.

Szczegółowe relacje z zawodów i fotogalerie będzie można znaleźć na stronie internetowej www.tylkotorun.pl. Więcej informacji o mityngu Copernicus Cup jest dostępnych na stronie internetowej http://www.athleticfestival.pl/torun/index.php/pl/.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także