Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Coraz młodsze osoby są pacjentami ośrodka uzależnień w Czerniewicach. Nasz dziennikarz spotkał dziewczynę, która stamtąd uciekła
Maciej Koprowicz 26 października, 2013, 14:37 Aktualności Miasto Podgórz
narkomani 7
Ośrodek w Czerniewicach pomógł wyjść z nałogu wielu osobom, także dzięki wewnętrznemu kodeksowi zachowania (fot. Adam Zakrzewski)

Diler już niepotrzebny, by ćpać. Wystarczy osiedlowa apteka – mówi Jacek Szczepkowski z Całodobowego Młodzieżowego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Czerniewicach. Jego pacjentami zostają coraz młodsze dzieci.

Tego wieczoru ja i koledzy zrozumieliśmy, co czuł pilot z baśni Saint-Exupéry’ego, gdy na pustyni napotkał Małego Księcia. Dziecko zagubione w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie – w tym wypadku około północy, przed PDT-em na Rynku Staromiejskim. Ufnym wzrokiem desperacko poszukujące kogoś, kto je oswoi, chociaż na jeden wieczór.

– Z jakiej planety tu spadłaś, Księżniczko? – pytamy. Sądzimy, że jest wstawioną imprezowiczką, która odłączyła się od kumpli w klubie. Ale błękitne tęczówki zataczają niepokojąco duże kręgi.

– Proszę, weźcie mnie ze sobą – mówi. – Tu jest niebezpiecznie. Mam tylko szesnaście lat. Jestem zupełnie sama. Uciekłam z ośrodka dla ćpunów. Z Czerniewic. Daleko.

Całodobowy Młodzieżowy Ośrodek Leczenia Uzależnień położony jest na zacisznych peryferiach Torunia, otoczony lasem. Nie przypomina kliniki ani więzienia – raczej pełen życia akademik. Wiszący na ścianie grafik– pobudka, zajęcia, czas wolny – kojarzy się z koloniami. Nie przyjeżdża się tu jednak na wczasy – trafiają tu ludzie w wieku 14-20 lat, nadużywający marihuany, haszyszu, amfetaminy, dopalaczy i alkoholu.

– To nie klinika. Można tu mieć sporo swobody, można uczyć się, pracować, wypoczywać – mówi kierownik ośrodka, Jacek Szczepkowski. – Z zewnątrz to może wyglądać fajnie. Ale dla dzieciaka, który do tej pory robił co chciał, jest to ograniczenie swobody, które odczuwa mocno. I to aż przez pół roku, bo tyle trwa terapia.

Zdezorientowani, zabieramy Księżniczkę do klubu. Sytuacja nas przeraża – nie mamy doświadczenia ani z narkotykami, ani z osobami pod ich wpływem. Dziewczyna wygląda, jakby w każdej chwili mógł jej się urwać film.

– Po prostu uciekłam. To nie jest obóz koncentracyjny, gdy ktoś chce to zrobić, znajdzie sposób. Szłam przez las, żeby mnie nikt nie widział. Potem złapałam „jedenastkę” do centrum. Wtedy jeszcze nie byłam naćpana, więc nie wzbudziłam podejrzeń.

Zrobiła to już na Starym Mieście. Jest po zażyciu trzydziestu tabletek acodinu – popularnego lekarstwa na kaszel. Przyznaje, że jej rekord to siedemdziesiąt. Co kilka minut wstrząsają nią drgawki. Wzrok skierowany gdzieś w kosmos, rozbiegane źrenice. Długie pauzy podczas bardzo powolnego wypowiadania się.

– Acodin to substancja chętnie wybierana przez dziewczęta – komentuje Szczepkowski. – Kosztuje parę złotych w aptece, dostęp do niego to fraszka. Nie trzeba znać dilerów narkotykowych, by popaść w ciężkie uzależnienie.

Na jeden dzień odlecę

Księżniczka mówi, że uciekła, bo nie widziała w ośrodku szansy na poprawę. Czuje się jeszcze gorzej niż przed terapią. Ma własny plan walki z nałogiem.

– Będę brała to świństwo tak raz na tydzień… – mówi z nadzieją w głosie, starając się przekonać także samą siebie. – W pozostałe dni będę normalna. A w ten jeden dzień odlecę w kosmos.

Kierownik jest sceptyczny wobec deklaracji Księżniczki.

– U naszych pacjentów normalne są wahania nastrojów – przekonuje. – Ale nie można im wierzyć, gdy mówią, że sami sobie poradzą. Chcieliby brać w sposób kontrolowany – ale niech powiedzą, kiedy im się ostatni raz to udało.

Moi koledzy dzwonią po policję. Czas odesłać Księżniczkę na właściwą planetę.

– Spójrz na mnie – mówi, poprawiając włosy i zerkając w lustro. – Wyglądam strasznie. Jestem taka brzydka. Brzydka i ćpunka – kto by taką chciał?

Księżniczka kokietuje. Wygląda tego wieczoru zjawiskowo. Mocno pomalowane oczy, szykowna bluzeczka i lateksowe legginsy – absolutne przeciwieństwo stereotypowej narkomanki.

– To typowy sposób myślenia: osoba uzależniona pochodzi z rodziny patologicznej i od razu wygląda na ćpuna – mówi Szczepkowski. – U nas są dzieci, z krótkim stażem brania. U nich to jeszcze nie wpływa na wygląd i ciężko się zorientować, że dziecko bierze. A co do rodziny patologicznej – narkomania nie wybiera – paść jej ofiarą może każdy. Bo dzieci sięgają po narkotyki nie tylko, gdy mają życiowe problemy. Są też powody hedonistyczne – zabawa, przekraczanie barier, chęć eksperymentowania.

Pożegnanie z bajką

Przed wejściem do klubu czeka radiowóz, który odwiezie ją do szpitala. Pod pretekstem zmiany lokalu wyciągamy ją na zewnątrz.

– Zdrada! – krzyczy do nas na widok policji, ale widać, że nie ma nam tego za złe. Uśmiecha się. Wie, że tylko tyle mogliśmy dla niej zrobić.

– To był ostatni raz. Ogarnę się w końcu. Będę normalną dziewczyną, która realizuje swoje marzenia – pójdę do szkoły teatralnej. Ale w tej chwili moje jedyne marzenie ma kształt okrągłej tabletki.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także