Cyfrowa biblioteka oraz wirtualne muzeum powstaną w ramach rozwijania kultury w regionie

Celem programu jest stworzenie portalu, który zaprezentuje ofertę artystyczną i edukacyjną wojewódzkich instytucji kultury (fot. Adam Zakrzewski)

Uniwersytet Mikołaja Kopernika wraz z bydgoskim Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i samorząd województwa realizują projekt programu e-Kultura. W związku z tym, w regionie powstanie cyfrowa biblioteka, wirtualne muzeum, system rezerwacji biletów, plakaty elektroniczne i strona internetowa na temat kultury.

Celem programu jest stworzenie portalu, który zaprezentuje ofertę artystyczną i edukacyjną wojewódzkich instytucji kultury. W serwisie pojawią się multimedia: materiały audio i wideo, a także publikacje cyfrowe udostępnione przez uniwersytety. Projekt zakłada też digitalizację zbiorów bibliotecznych i muzealiów. System umożliwi również przygotowanie transmisji na żywo z wydarzeń artystycznych. Jego użytkownicy będą mogli zarezerwować bilety na imprezy kulturalne.

W ramach projektu e-Kultura powstało już 57 plakatów elektronicznych. To telebimy i monitory, które znajdują się przy instytucjach kultury, ale także w hipermarketach, na ruchliwych ulicach, przystankach autobusowych i dworcach. Pojawiają się na nich reklamy imprez artystycznych. Specjaliści skonfigurowali także serwery umożliwiające instytucjom kultury przechowywanie danych. Już wkrótce placówki otrzymają aparaty, kamery cyfrowe oraz sprzęt do nagrywania i obróbki dźwięku.

E-Kultura będzie kosztowała prawie 9 mln zł, z czego 75 proc. pochodzi ze środków unijnych.