Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Czekanie na kasę z Brukseli. Problem ulicy Olsztyńskiej
Jacek Kiełpiński 11 marca, 2016, 13:49 Aktualności Blokowisko Miasto
rubin_olsztynska_002_piec
Wąskie gardło Torunia. Tak bez wątpienia można nazwać ulicę Olsztyńską w jej części od Centrum Handlowego Bielawy do końca miasta. Tylko dzięki unijnym funduszom można udrożnić ten odcinek (fot. Łukasz Piecyk)

Na remont tej drogi potrzeba 100 milionów złotych. W kasie miasta takich środków nie ma. Wszak jesteśmy najbardziej zadłużonym samorządem w Polsce. Szansą jest zewnętrzne dofinansowanie. Bez takich środków dużych inwestycji drogowych w Toruniu się nie realizuje. A w tym miejscu potrzeba jest nagła, bo w godzinach szczytu zator jest nieunikniony.

Fragment ulicy Olsztyńskiej od Szosy Lubickiej do ulicy Czekoladowej wyremontowano dziesięć lat temu. Była to inwestycja za blisko 17 milionów złotych. W trzech czwartych sfinansowano ją za pieniądze z Brukseli. Od tego czasu próbowano zająć się także kolejnym, nie mniej ważnym, bo wylotowym, fragmentem, ale wszelkie starania spełzły na niczym. Czy nowe rozdanie europejskich środków jest szansą na zmianę tego stanu rzeczy?

– Mamy czas na złożenie wniosku o dofinansowanie tej inwestycji do początku kwietnia – mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu. – Projekt, który przygotowaliśmy, opiewa na kwotę 100 milionów złotych. Gdybyśmy mieli decyzję odnośnie tego wsparcia w tym roku, to niezwłocznie rozpiszemy przetarg na przebudowę tej trasy i pierwsze roboty będą mogły się rozpocząć w 2017 roku.

Czemu ten, wcale nie tak długi, fragment ma kosztować aż 100 milionów? Najdroższa w całej inwestycji będzie budowa wiaduktu nad torami. Takie obiekty zawsze pochłaniają najwięcej środków.

– Czekamy na przebudowę tej drogi od dawna – mówi wprost Marek, mieszkaniec Grębocina. – Przecież wracając z pracy, w tym miejscu stoimy i stoimy. Człowiek spędza tutaj kawał swojego życia, chociaż wcale to nam nie w smak. Ale pieniądze z Unii miały być już dawno, a wcale ich nie widać, więc nikt nie wie, kiedy dojdzie realnie do przebudowy.

Rzeczywiście, nowa perspektywa finansowania unijnego idzie w Polsce jak krew z nosa. Skarżą się na to wszyscy samorządowcy.

– Problem naszego miasta jest taki sam od wielu lat – mówił wielokrotnie przy tematach inwestycyjnych Maciej Cichowicz, radny opozycyjnego w Radzie Miasta klubu Czasu Mieszkańców. – Realizujemy projekty infrastrukturalne tylko na kredyt i tylko z udziałem środków zewnętrznych. Aż strach pomyśleć, co będzie, gdy ich zabraknie.

Poprzednie próby przebudowy ulicy Olsztyńskiej w tym fragmencie także uwzględniały dofinansowanie zewnętrzne. Taka aplikacja nawet została złożona, ale z racji ograniczonej ilości środków miasto musiało zadecydować, czy chce remontować Szosę Lubicką, czy ulicę Olsztyńską. Wtedy pierwsza okazała się ważniejsza.

– Mamy świadomość ważności tej drogi – mówi Michał Jakubaszek, wiceprzewodniczący Rady Miasta z PiS. – Musimy jednak poruszać się w realiach budżetowych, jakie mamy. Środki unijne są dla wielu samorządów szansą na rozwój infrastruktury i gminy oraz miasta z niej korzystają.

To bezsprzeczne. Pytanie, czy miasto zamierza realizować tę inwestycję w momencie, gdyby środków z UE na ten cel nie udało się pozyskać albo byłyby one mniejsze niż zakładane, najwyższe możliwe, dofinansowanie.

– To pytanie czysto teoretyczne – mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko. – Dotychczas tyko nowy most nie dostał, i to na samym początku, maksymalnego możliwego dofinansowania. Reszta projektów takie uzyskiwała w naszym mieście.

Niewiadomych odnośnie nowej perspektywy jest jednak całkiem sporo, więc trudno wyrokować po pierwsze, ile dróg realnie będzie w okresie do 2022 roku zmodernizowanych, kiedy środki zostaną uruchomione i ile potrwa rozpatrzenie tego wniosku.

– Nie znamy takiego terminu – mówi wprost rzecznik MZD.

Tymczasem pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i czekać. A w trakcie remontu wcale nie będzie łatwiej, bo do Grębocina można jechać inną drogą, ale aż przez ulicę Grębocką po skręcie w Lubiczu Dolnym (także droga po południu zakorkowana) lub przez Łysomice i Papowo Toruńskie.

Komentarz autora:

Uzależnienie polskich samorządów od pieniędzy z Brukseli jest wszechogarniające. Strach pomyśleć, co będzie, gdy źródełko, z którego czerpiemy od jakiegoś czasu pełnymi garściami, wyschnie. A wyschnie nieuchronnie, bo Polska już całkiem niedługo zacznie więcej do wspólnoty dokładać niż z niej brać. No chyba, że wcześniej UE się rozpadnie. Wtedy wygramy los na loterii, jak ci, którzy korzystali na przemianach przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, zakładając przedsiębiorstwa i biorąc kredyty. Zakładając jednak, że wspólnota chwilę jeszcze politycznie powegetuje, czeka nas okres bez pomocy zewnętrznej, bez inwestycji i konieczność spłaty dotychczasowych zobowiązań zaciąganych pod inwestycje. Ale czemu mieliby się tym martwić obecnie rządzący? Przecież oni wtedy będą już na emeryturze. Zasłużonej.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także